Ciemne okulary w jaskrze są przeciwwskazane, więc to nie ma nic wspólnego - tak okulistka doc. Anna Kamińska skomentowała na antenie TVN24 wyznanie Bono. Wokalista zespołu U2 powiedział podczas wywiadu dla stacji BBC, że od 20 lat cierpi na jaskrę. To dlatego miałby nosić ciemne okulary, które stały się jego znakiem rozpoznawczym.
- To, że nosi ciemne okulary nie jest związane z jaskrą. W niektórych typach jaskry zakazujemy wręcz noszenia ciemnych okularów, bo w ciemności rośnie ciśnienie wewnątrzgałkowe, rozszerza się źrenica i może dojść do ostrego ataku - tłumaczyła na antenie TVN24 doc. Anna Kamińska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Artysta pierwszy raz publicznie opowiedział o swojej chorobie. Kilka lat temu przyznał jedynie, że nosi okulary, bo jego oczy są wrażliwe na światło.
- Chciał chyba do noszenia okularów dorobić głębszą treść. To poprawia jego wizerunek, tylko i wyłącznie - dodała okulistka.
Kamińska podkreśliła jednak, że zdarza się, że pacjenci zakładają przyciemnione szkła, ale w innym celu. - W niektórych zaawansowanych przypadkach jaskry powstają zmiany anatomiczne, które dają defekt kosmetyczny. Wtedy pacjent decyduje się na takie okulary - stwierdziła.
Na początku bez objawów
Kamińska wyjaśniła, że zapadalność na jaskrę wzrasta wraz z wiekiem. - Częściej chorujemy po 40-stym roku życia. Wtedy, kiedy zgłaszamy się do okulisty po pierwsze okulary do czytania, lekarz powinien zbadać nas także pod kątem jaskry - zaznaczyła.
Warto pamiętać, że w początkowym stadium jaskra nie daje objawów. - Na pewno nie uchronimy się od jaskry tym, że będziemy zdrowiej żyli. Po prostu musimy się regularnie badać - podkreśliła.
Jaskra jest chorobą nieuleczalną. - To nie grypa. Leczymy ją do końca życia - zauważyła okulistka. - Nawet jeśli pacjenta zoperujemy, to musimy go kontrolować, bo może być nawrót podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, a to oznacza powrót do leków - dodała.
Jeśli jaskra jest zbyt późno wykryta, może prowadzić do ślepoty.
Autor: eos//kdj / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Universal Music Group