Open Air Library w niemieckim Magdeburgu został wybrany najlepszym budynkiem świata w prestiżowym konkursie Brit Insurance Design of the Year Awards 2011. Podoba się nie tylko oryginalny wygląd obiektu, ale także sposób działania biblioteki: nie ma biurokracji i jest otwarta całą dobę.
Brit Insurance Design of the Year Awards to prestiżowy konkurs organizowany przez londyńskie Design Museum. Co dwa lata honoruje najbardziej innowacyjne projekty w siedmiu kategoriach: architektura, moda, meble, grafika, interaktywność, produkt, transport.
W pierwszej z nich wygrała biblioteka Open Air Library, która w 2009 roku stanęła w Magdeburgu, we wschodnich Niemczech. Jurorzy docenili projekt za jego nietypowy wygląd – to kształt litery L. Budynek otwiera się na centralny plac, gdzie mieści się mini park z ławkami i trawnikami, a od tyłu biegnie ulica.
Nowa ikona miasta
Modernistyczna fasada to białe moduły z aluminium, która jest inspirowana fasadą amerykańskiego pawilonu na EXPO w Brukseli, który w 1958 roku zaprojektował Edward Durell Stone.
Połączona jest ze ścianą wyłożoną drewnem. A w niej zrobione są różnej wielkości okna z zielonymi szybami, w których stoją książki. - Jesteśmy entuzjastami Open Air Library, bo to retro-futurystyczna nowa ikona miasta, która ożywia to miejsce – wyjaśnili swoją decyzję jurorzy konkursu.
Budynek ma ok. 500 metrów kwadratowych, mieści się w nim kilka klas szkoły podstawowej, kawiarnia i biblioteka, która gromadzi ponad 20 tys. książek. Żeby je wypożyczyć nie trzeba się zapisywać – idea wypożyczania polega na tym, że zabierając książkę można ją zwrócić wraz z inną, swoją, którą się już przeczytało i nie jest potrzebna. Stawia się je samemu na półkach, do których dostęp jest przez 24 godziny na dobę – biblioteka nigdy nie jest zamykana.
Całość spełnia większość kulturalnych potrzeb miasta. Na placu przed biblioteką odbywają się koncerty lokalnych zespołów i szkolnego teatru oraz inne występy.
Budynek powstał za 325 tys. euro. Autorem projektu jest KARO, firma architektoniczna z Lipska.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: KARO Architekten