Barbara Połomska, aktorka określana mianem polskiej Brigitte Bardot, zmarła w środę w wieku 87 lat. Gwiazda takich filmów, jak "Eroica" czy "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka oraz "Ósmy dzień tygodnia" Aleksandra Forda od 1956 roku była związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi.
Barbara Połomska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, zmarła w środę, 28 lipca. Informację o jej śmierci przekazała mediom Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi. "Przed chwilą otrzymałam wiadomość, że odeszła Basia Połomska - wybitna postać polskiego filmu i teatru. To niewiarygodne. Była jednym z filarów i symboli Teatru Powszechnego w Łodzi. Była zawsze obecna w moim życiu i dorastaniu" - napisała Pilawska.
Dyrektorka Teatru Powszechnego zaznaczyła, że 2021 rok jest dla łódzkiej sceny bardzo smutny, ponieważ niedawno łodzianie pożegnali także aktora Michała Szewczyka.
"Pożegnaliśmy filary Teatru Powszechnego w Łodzi - ludzi, którzy oddali naszemu miastu całe swoje życie i wszystkie najpiękniejsze lata. Będziemy zawsze o Was pamiętać, zatrzymując się przy gwiazdach na Piotrkowskiej, które nie tak dawno odsłanialiśmy" - dodała, nawiązując do uhonorowania Połomskiej i Szewczyka w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej, które odbyło się jesienią ubiegłego roku.
Barbara Połomska. "Polska Brigitte Bardot"
Barbara Połomska urodziła się 9 stycznia 1934 roku. Dzięki rolom u czołowych reżyserów lat 60. i 70. szybko zdobyła status gwiazdy polskiego kina. Ze względu na urodę była określana polską Brigitte Bardot.
Na dużym ekranie debiutowała jeszcze w czasie studiów, występując w filmach "Opowieść atlantycka" Wandy Jakubowskiej i "Godziny nadziei" Jana Rybkowskiego. Po ukończeniu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w roku 1956 podjęła pracę w Teatrze Powszechnym w Łodzi, z którym zawodowo związana była przez 64 lata. Tu debiutowała w 1957 roku rolą Elizy w "Pigmalionie" George'a Bernarda Shawa. Wielkim sukcesem była także jej rola Elizy w "My Fair Lady" w reżyserii Romana Sykały.
Kilkadziesiąt ról stworzonych na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi zapewniło Barbarze Połomskiej sympatię oraz uznanie publiczności i krytyki, których odbiciem są uzyskane przez artystkę wyróżnienia m.in. "Złota Maska" za rok 1971, dwukrotne zwycięstwo w plebiscycie "Szukamy ulubieńców publiczności" w 1961 r. i 1965 r. Za rolę Anikijewej w "Garażu" Emila Bragińskiego i Eldara Riazanowa w reżyserii Daniela Bargiełowskiego, przygotowaną na jubileusz 30-lecia pracy artystycznej, otrzymała "Srebrny Pierścień" za największe osiągnięcie artystyczne sezonu 1986/87 w teatrach dramatycznych w Łodzi.
Barbara Połomska "współtwórczynią legendy Łodzi filmowej"
Połomska popularność zdobyła również dzięki rolom filmowym i telewizyjnym. Wystąpiła między innymi w "Skarbie kapitana Martensa" Jerzego Passendorfera, "Eroice" i "Zezowatym szczęściu" Andrzeja Munka, "Ósmym dniu tygodnia" Aleksandra Forda, "Inspekcji pana Anatola" Jana Rybkowskiego, "Dwóch żebrach Adama" Janusza Morgensterna, "Matce Królów" Janusza Zaorskiego czy "Dziejach mistrza Twardowskiego" w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. Zagrała również w serialach "Kapitan Sowa na tropie" i "W piątą stronę świata" oraz filmie krótkometrażowym "Sposób na Piotrusia".
"Była cały czas pełna energii, czerpała z nowych wyzwań artystycznych. Ostatnio widzowie teatralni oglądali ją w 'Branczu' Juliusza Machulskiego i 'Wytwórni piosenek' , w której Basi i Michałowi Szewczykowi poświęcony był specjalny wątek, przypominający, że to właśnie Oni współtworzyli legendę Łodzi filmowej" - wspomina Pilawska. W 2020 roku, z okazji 75-lecia teatru Powszechnego, Połomska została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Aktorka zmarła 28 lipca w Łodzi.
Źródło: tvn24.pl, PAP