"Autentyczni". Debata ekspercka na temat spektrum autyzmu. "Spektrum nie jest czymś, co widać"

Źródło:
tvn24.pl
Natalia Wiśniewska: to piękny eksperyment społeczny
Natalia Wiśniewska: to piękny eksperyment społecznyTVN24
wideo 2/3
Natalia Wiśniewska: to piękny eksperyment społecznyTVN24

Niektórzy bazują na stereotypach o spektrum autyzmu, które odgradzają nas od społeczeństwa - oceniła Natalia Wiśniewska, samorzeczniczka i pracowniczka Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni, podczas poniedziałkowej debaty eksperckiej ma temat spektrum autyzmu. Debatę zorganizowała stacja TVN w ramach kampanii promocyjnej program "Autentyczni".

Pierwsze dwa odcinki nowego programu "Autentyczni" pojawią się na antenie TVN 1 i 2 listopada. W ramach kampanii promocyjnej "Autentycznych", TVN wspólnie z partnerami, realizują szereg działań, których celem jest zwiększenie świadomości o spektrum autyzmu. Jednym z tych działań była debata ekspercka na temat spektrum autyzmu. Udział w niej wzięli: Natalia Wiśniewska - samorzeczniczka, pracowniczka Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni, Aleksandra Wachowska - terapeutka Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni, Joanna Grochowska z warszawskiej Fundacji Synapsis, Tomasz Wardzała - prezes tarnowskiej Fundacji Rozwoju, Edukacji, Pracy i Integracji oraz Joanna Bukowska - prowadząca spotkanie, reporterka "Uwagi!" TVN oraz matka 14-latka w spektrum autyzmu. Zaprezentowano na niej materiał wideo "Siła spektrum", przygotowany przez TVN.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Siła w spektrum". Historie "wrażliwych, autentycznych osób, które nie godzą się na stereotypy krążące wokół autyzmu"

Spektrum autyzmu (ASD) to szereg trudności i zaburzeń, związanych miedzy innymi z komunikacją społeczną, inicjowaniem i utrzymywaniem relacji, sztywnymi i nieelastycznymi wzorcami zachowań, nietypowymi reakcjami na bodźce sensoryczne. W związku z tym osoby w spektrum autyzmu myślą i przetwarzają informacje inaczej niż osoby neurotypowe. Operują konkretem, nie wychwytują w rozmowie sarkazmu, żartu czy metafory. Wszystko rozumieją dosłownie, są bezpośrednie i spontaniczne.

Na początku debaty Natalia Wiśniewska wytłumaczyła, czym jest samorzecznictwo w przypadku osób w spektrum autyzmu. - Wypowiadamy się w swoim imieniu, czasami - jeżeli osoby nie potrafią komunikować się werbalnie - robi to rodzina, rodzice, najbliżsi. Jednak bardzo ważne jest to, żeby osoby w spektrum autyzmu mogły same przemawiać. Potrzebny jest ten głos, ponieważ nikt nie wejdzie w nasz umysł. Sami musimy komunikować, czego pragniemy, czego potrzebujemy - mówiła. Dodała, że w ten sposób propagowana jest wiedza na temat osób w spektrum autyzmu. 

Czy jej zdaniem osoby w spektrum autyzmu w Polsce czują się wysłuchane? - Niestety, nie jest to wystarczające. Dopóki sama czymś nie powiem, nie każdy się domyśli. Niektórzy bazują na stereotypach, które odgradzają nas od społeczeństwa - odpowiedziała. 

"Siła w spektrum"
"Siła w spektrum""Siła w spektrum"TVN

Tomasz Wardzała: my, społeczeństwo, nie lubimy słuchać osób z niepełnosprawnościami

- My, społeczeństwo, nie lubimy słuchać osób z niepełnosprawnościami. Lepiej wiemy, co jest im potrzebne. Łatwiej nam pominąć taką osobę, jakby była jakimś problemem. A przecież to ta konkretna osoba ma najlepszą wiedzę o swoim ciele, odczuciach czy emocjach, o tym, czego pragnie, a czego nie chce. To ona powinna o sobie decydować, a reszta społeczeństwa powinna jej pomagać - stwierdził Tomasz Wardzała, prezes tarnowskiej Fundacji Rozwoju, Edukacji, Pracy i Integracji. 

Zdaniem Wardzały to "niesamowite", że obok Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, stworzona została odrębna Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, przyjęta w 2006 roku. Przypomniał również, że w konstytucji USA "napisane jest, że osoba ma być szczęśliwa, a całe społeczeństwo ma jej w tym pomagać, żeby doszła do swojego szczęścia". - W Polsce jest to odwrotne, że osoba ma się dostosować do społeczeństwa. Nie interesuje nas jednostka ludzka, tylko taka masa, żeby wszystko było średnie, ładne, równe - zauważył. Wardzała ocenił, że osoby neurotypowe "prawdopodobnie nie wiedzą", jak rozmawiać z osobami w spektrum autyzmu. 

- Spektrum nie jest czymś, co widać. U jednych można dostrzec w zachowaniu, w sposobie mówienia, w tym, co robią, co mówią. U innych - zupełnie nie. Dlatego ogromną rolą samych osób w spektrum jest to, żebyśmy od nich wiedzieli, co jest dla nich ważne, na co zwracać uwagę, co w różnych sytuacjach możemy zrobić i powiedzieć - przypomniała Joanna Grochowska z warszawskiej Fundacji Synapsis. Zwróciła uwagę, że im więcej przestrzeni otrzymają osoby w spektrum autyzmu, im więcej otrzymają możliwości do mówienia o sobie, tym osobom neurotypowym będzie łatwiej się dostosować i uwzględnić ich potrzeby. 

Według terapeutki Fundacji Synapsis, osoby neurotypowe w kontakcie z osobami w spektrum autyzmu obawiają się zarówno reakcji osób w spektrum, jak i własnych reakcji na ich inność. - Nie wiemy, jak ta osoba zareaguje. Nie wiemy, czy możemy zapytać, czy lepiej nie pytać, czy zaproponować pomoc, czy nie. Prawdopodobnie każdy z nas się spotkał z różnymi reakcjami. Na dodatek jest mnóstwo mitów na temat spektrum autyzmu, które dodatkowo utrudniają nam zwykły kontakt, czasami otwartość - powiedziała. 

Czym jest spektrum autyzmu? Wyjaśnia Aleksandra Wachowska
Czym jest spektrum autyzmu? Wyjaśnia Aleksandra WachowskaTVN24

Aleksandra Wachowska: osoby w spektrum autyzmu mają problemy z pragmatyką mowy

- Duże znaczenie ma to, żeby sobie uświadomić, że osoby w spektrum autyzmu mają również problemy z tak zwaną pragmatyką mowy. To są funkcje mowy, które są związane z prawą półkulą mózgu i to są takie funkcje mowy, jak na przykład rozumienie metafor, rozumienie konwenansów, rozumienie zasad prowadzenia konwersacji, ale także na przykład właściwa intonacja. Jeżeli mamy wrażenie na przykład, że osoba w spektrum autyzmu mówi w sposób nieprzyjemny, ale wiemy, że być może niekoniecznie odzwierciedla to jej stan wewnętrzny w danym momencie, tylko jest to po prostu ekspresja, to też pomaga nam to lepiej zrozumieć tę osobę. Wiemy, że ona być może nie ma wcale do nas złego nastawienia, tylko w ten sposób mówi, bo tak się po prostu komunikuje - zaznaczyła Aleksandra Wachowska, terapeutka Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni.

- Ważna jest również świadomość specyfiki deficytów - bardzo nie lubię tego słowa, ale nie ma lepszego odpowiednika - osób w spektrum autyzmu. To ułatwiłoby społeczeństwu zrozumienie i dostrojenie się do potrzeb osób w spektrum, na przykład na poziomie samej konwersacji - tłumaczyła.

CZYTAJ RÓWNIEŻ ROZMOWĘ TOMASZA-MARCINA WRONY Z EMILIE PINE: "WYPIERANIE CZEGOŚ Z PAMIĘCI MOŻE BYĆ STRATEGIĄ PRZETRWANIA"

Natalia Wiśniewska: musiałam być idealna i przez to czułam na sobie wielką presję

Natalia Wiśniewska zdiagnozowana została siedem lat temu, w wieku 23 lat. Jak wyjaśniała, przez lata "nikt nie był w stanie powiedzieć", co jej było, a w poradniach, do których jako dziecko była kierowana, słyszała, że "coś jest na rzeczy, ale nie wiedzą, co to jest". Wyznała, że brak diagnozy budził w niej frustracje. - Frustrowało ani to, że ludzie, społeczeństwo przyjęło swój schemat, którego nie chciało odpuszczać i wychodzić poza. Lubiło, żeby wszystko było stałe, idealne. Musiałam być idealna i przez to czułam na sobie wielką presję - wspominała.

Jako swój atut wymieniła między innymi szczerość. - Cenne jest też to, że osoby w spektrum potrafią skoncentrować się na jednym celu, przede wszystkim w czymś, w czym są dobre - dodała. - Nie trzeba tu mówić o geniuszu, ale o zainteresowaniach. Nie mówmy też o fiksacjach, ale o zainteresowaniach. Chcę podkreślić to słowo, żeby ludzie zrozumieli, że mamy swoje zainteresowania - podkreśliła. 

Natalia Wiśniewska: chcę żeby ludzie zrozumieli, że mamy swoje zainteresowania a nie fiksacje
Natalia Wiśniewska: chcę żeby ludzie zrozumieli, że mamy swoje zainteresowania a nie fiksacjeTVN24

Samorzeczniczka zwróciła uwagę na fakt, że osobom w spektrum autyzmu - pomimo ich wielu atutów - nie jest wcale łatwo znaleźć pracę. - Pracodawcy nie potrafią sobie poradzić z trudnymi zachowaniami osób w spektrum autyzmu - oceniła. 

Jako jedno z rozwiązań, które byłoby pomocne w stworzeniu właściwego środowiska pracy dla osób w spektrum autyzmu, wymieniła stworzenie miejsca do relaksu. - Chodzi o takie miejsce, w którym osoba w spektrum mogłaby się wyciszyć, gdzie w trudnych momentach można byłoby z nią szczerze porozmawiać - zwróciła uwagę. 

- Są takie rzeczy, które pracodawca może zrobić ot tak i które nie wymagają dużych nakładów finansowych. Osoba w spektrum nie będzie się najlepiej czuła w otwartej przestrzeni, ale w wielu firmach są pomieszczenia, w których mogłaby pracować. Jeżeli to już jest open space, to może być należy się zastanowić nad innym oświetleniem, żeby to światło nie było zbyt ostre. Być może ta osoba mogłaby pracować w słuchawkach, które by jej pasowały, żeby wyciszyć to otoczenie. Może mogłaby mieć swojego mentora - osobę, do której w sytuacji problemu zgłasza się w pierwszej kolejności. Na pewno powinna mieć, szczególnie na pierwszym etapie zatrudnienia - a to właściwie dotyczy większości pracowników, również neurotypowych - osobę, która by wprowadzała nowo zatrudnioną osobę w spektrum autyzmu w obowiązki, podpowiadałaby na początku - wyjaśniała Grochowska.

Przedstawicielka Fundacji Synapsis oceniła, że "gdybyśmy poważnie traktowali osoby w spektrum autyzmu, to zapewnione byłyby takie zupełnie podstawowe rzeczy", które wymieniła. Tłumaczyła, że osoby w spektrum autyzmu potrzebują otrzymywać konkretne zadania i ustalenia. Potrzebują - zwracała uwagę terapeutka - usłyszeć, że na wykonanie takiego czy innego zadania mają godzinę bądź dwie, a następnie spotyka się z przełożonym, aby omówić efekty.

- Parę naprawdę prostych rzeczy może zmienić jakość życia, możliwość pracy i satysfakcji z tej pracy, którą się wykonuje. To nie jest tak, że osoby w spektrum autyzmu nie są w stanie pracować, jak najbardziej mogą. Oczywiście też nie wszystkie. Jednak żeby to było możliwe, to musimy uwzględnić ich potrzeby - zaznaczyła.

"Autentyczni" - o czym jest program?

"Autentyczni" to program oparty na francuskim formacie "Les Rencontres du Papotin" ("Spotkania Papotina"), który od września 2022 roku raz w miesiącu jest emitowany na antenie telewizji France 2. We Francji ogląda go blisko 3 miliony widzów. Jego bohaterami są dziennikarze gazety "Le Papotin" - młodzi ludzie w spektrum autyzmu.

Magazyn założył w 1990 roku Driss El Kesri, pedagog w szpitalu dziennym w podparyskim Antony. Zainspirował go artykuł w "Le Monde" o bezdomnych, którzy robili gazetę w Nowym Jorku. Postanowił stworzyć redakcję z nieprofesjonalnych dziennikarzy z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. "W Papotin akceptujemy ich takimi, jakimi są. Każdy ma swój potencjał, mocne i słabe strony, w pewnych sprawach odnosi sukcesy, a w innych ponosi porażkę. Chcemy to promować" - mówił w "Liberation". 

Dziś "Le Papotin" tworzy 53 dziennikarzy. Spotykają się raz w tygodniu, by dyskutować nad najnowszym numerem. Wielu z nich nie potrafi pisać - ich wypowiedzi spisuje opiekun lub redaktor naczelny. Pismo ukazuje się nieregularnie, mniej więcej raz w roku. Zawiera wywiady, autorskie teksty, opowiadania, felietony i wiersze.

Pomysł na program telewizyjny narodził się w 2013 roku, po spotkaniu redakcji "Le Papotin" z Ericem Toledano i Olivierem Nakache, twórcami słynnej komedii "Nietykalni". - To był szok emocjonalny - przyznał Toledano na antenie radia France Inter. - Przychodzisz na spotkanie ukryty za swoim pancerzem i pewnością siebie, a po trzech pytaniach jesteś bez żadnej maski, zmuszony do ujawnienia się takim, jakim jesteś naprawdę. Dotykasz szczerości i prawdy w najczystszej postaci - wyznał.

- Urzekła nas oryginalność zadawanych pytań i świeżość spojrzenia. Byliśmy przekonani, że to świetny materiał na program telewizyjny - powiedział Nakache.  

CZYTAJ TAKŻE: Maciej Stuhr: "Autentyczni" to jeden z najbardziej niezwykłych formatów w historii telewizji 

"Autentyczni". Goście programu

W programie "Les Rencontres du Papotin" obowiązuje jedna prosta zasada: "Le Papotinowi możesz powiedzieć wszystko, ale przede wszystkim wszystko może się zdarzyć". Pierwszym gościem był Gilles Lellouche, aktor i reżyser. Usłyszał: "Dlaczego jesteś stary?" i "Jak się masz, Gilles, skoro żyjesz"? Piosenkarz Julien Doré został zapytany: "Jaki jest twój grzech pierworodny?"

Największą publiczność - 4,5 mln widzów - zgromadził odcinek z Emmanuelem Macronem. Padały pytania: "Czy jesteś bogaty?" oraz szczere refleksje: "On jest prezydentem. Musi dawać przykład i nie poślubiać swojej nauczycielki". Prezydentowi Francji tak dobrze rozmawiało się z zespołem "Le Papotin", że zmienił swój plan dnia, by po nagraniu zostać na obiedzie. 

"Autentyczni", odcinek 1, zwiastun
"Autentyczni", odcinek 1, zwiastun"Autentyczni", odcinek 1, zwiastunx-news

Autorka/Autor:tmw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Szef MSZ Francji Jean-Noel Barrot potwierdził, że w poniedziałek w Paryżu odbędzie się szczyt z udziałem partnerów europejskich poświęcony bezpieczeństwu europejskiemu. Barrot nazwał to "spotkaniem roboczym". Nie wymienił krajów, które wezmą w nim udział.

Szef MSZ Francji potwierdza. "Główne kraje europejskie" zaproszone do Paryża

Szef MSZ Francji potwierdza. "Główne kraje europejskie" zaproszone do Paryża

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W latach 60. w Ozieranach Małych (Podlaskie) mieszkało 200 osób, teraz zostało dwóch rolników i muzyk. Sołtys Leszek Skrodzki marzy o tym, żeby ponownie zaludnić wieś i proponuje, że wydzierżawi swoje działki oraz będzie pośredniczył w znalezieniu spadkobierców pustych domów we wsi.

Są puste domy, rośnie topinambur, spotkać można Wyrdasa i Ąpija. Sołtys chce odrodzić opustoszałą wieś 

Są puste domy, rośnie topinambur, spotkać można Wyrdasa i Ąpija. Sołtys chce odrodzić opustoszałą wieś 

Źródło:
tvn24.pl

Z tego spotkania będą wyciągnięte wnioski dla polityki europejskiej. Po pierwsze, mam nadzieję, takie, że Europa wreszcie zacznie wydawać więcej na obronność - mówił o konkluzjach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Radosław Sikorski. - Są powody zarówno do nadziei, jak i do niepokoju - mówił o zapowiedzi rozmów pokojowych w sprawie Ukrainy. Premier Donald Tusk skomentował z kolei, że Wołodymyr Zełenski rozumie, że jak nie będzie Brukseli, to przyjdzie Moskwa. "PiS i Konfederacja nie" - ocenił na portalu X.

"Ukraiński prezydent to rozumie, a PiS i Konfederacja nie"

"Ukraiński prezydent to rozumie, a PiS i Konfederacja nie"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Dwie osoby zostały ranne, a jedna zginęła – to tragiczny bilans wypadku, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę pod Kutnem. Poszkodowani to obywatele Kolumbii. 

Uderzyli w drzewo, mężczyzna zmarł w szpitalu

Uderzyli w drzewo, mężczyzna zmarł w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym mrozem. Żółte alarmy wydano na terenie 12 województw. Lokalnie temperatura minimalna może spaść nawet do -19 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegóły. 

Potężny spadek temperatury. Ostrzeżenia IMGW w 12 województwach

Potężny spadek temperatury. Ostrzeżenia IMGW w 12 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

39-latek usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch osób w kryzysie bezdomności w Malborku (Pomorskie). Jak ustalili śledczy, oblał kobietę i mężczyznę benzyną, kiedy spali koło schodów jednego ze sklepów.

"Spali przy schodach sklepu, oblał ich benzyną i podpalił"

"Spali przy schodach sklepu, oblał ich benzyną i podpalił"

Aktualizacja:
Źródło:
KPP Malbork, PO Gdańsk

Dzieci rosną szybko w stosunku do dorosłych i tak samo nowotwory dziecięce. Dynamika nowotworów dziecięcych potrafi być zaskakująca nawet dla lekarzy. Są takie nowotwory dziecięce, które w ciągu jednej doby potrafią podwoić swoją objętość. To znaczy, że coś, co trzy dni temu w ogóle nie istniało, dzisiaj może być stanem zagrożenia życia - wskazywał w TVN24 profesor Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. W sobotę obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Onkologii Dziecięcej.

"Jeżeli występuje więcej niż jeden z tych objawów, może być to wczesna oznaka nowotworu"

"Jeżeli występuje więcej niż jeden z tych objawów, może być to wczesna oznaka nowotworu"

Źródło:
TVN24

Banki powinny wypełniać obowiązek informacyjny, czyli dokładnie tłumaczyć, z jakimi kosztami w momencie pozyskiwania kredytu i na przyszłość, muszą liczyć się klienci, a nie zawsze robią to w pełni - zauważyła na antenie TVN24 ekonomistka Joanna Hołub-Iwan. Jej zdaniem ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie wydaje się jednak zbyt surowy.

Ważny wyrok w sprawie kredytów. "Kara wydaje mi się niewspółmierna"

Ważny wyrok w sprawie kredytów. "Kara wydaje mi się niewspółmierna"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę zostało uwolnionych trzech kolejnych izraelskich zakładników. Dwóch z nich przebywało w niewoli Hamasu, a jeden - Islamskiego Dżihadu. Lokalne media informują, co spotkało ich, kiedy byli przetrzymywani w Gazie.

Niemal 500 dni w niewoli. Zakładnicy Hamasu opowiedzieli, co ich spotkało

Niemal 500 dni w niewoli. Zakładnicy Hamasu opowiedzieli, co ich spotkało

Źródło:
PAP, Times of Israel

Wspierani przez Rwandę rebelianci M23 zajęli w niedzielę Bukavu, drugie największe miasto na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga - podał Reuters, powołując się na relacje świadków i komunikat M23.

Rebelianci zajęli stolicę kolejnej prowincji 

Rebelianci zajęli stolicę kolejnej prowincji 

Źródło:
PAP

Albo to jest zaplanowany chaos, albo Amerykanie naprawdę nie mają pomysłu - powiedział w "Kawie na ławę" europoseł Lewicy Krzysztof Śmiszek, odnosząc się do kwestii negocjacji pokojowych w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. Mówił, że jest zwolennikiem tego, żeby "nie oglądać się na Trumpa", tylko "integrować się w ramach Unii Europejskiej". Posłanka KO Agnieszka Pomaska mówiła, że jeżeli mówimy o polskim bezpieczeństwie, to ono ma "trzy wymiary". Poseł PiS Marcin Horała ocenił, że Polska nie powinna ulegać pokusie tego, żeby "być takim prymusikiem wobec tych elit europejskich, które chcą wbijać klin w porozumienie transatlantyckie".

"Trzy wymiary" bezpieczeństwa Polski 

"Trzy wymiary" bezpieczeństwa Polski 

Źródło:
TVN24

Prokuratura trzykrotnie umarzała śledztwo w sprawie bloku komunalnego na Piaskowej. Biegłym nie udało się jednoznacznie ocenić, czy uszkodzenia ścian i konstrukcji mogły doprowadzić do katastrofy budowlanej. Dotychczas nie wskazano odpowiedzialnych za to, że budynek niszczeje. Według urzędników powodem są błędy projektowe.

Blok nie miał nawet kilku lat, gdy zaczęły pękać ściany i uginać się stropy. Winnych brak

Blok nie miał nawet kilku lat, gdy zaczęły pękać ściany i uginać się stropy. Winnych brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na większe ocieplenie poczekamy do przełomu lutego i marca. Sprawdź długoterminową, 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stołeczne pogotowie poinformowało o tragicznych wydarzeniach w Rembertowie. Przed jednym z bloków znaleziono kobietę z ranami postrzałowymi. Poszkodowana 27-latka trafiła do szpitala, gdzie trwa walka o jej życie. W mieszkaniu z kolei znaleziono ciało 30-letniego mężczyzny.

Kobieta z ranami postrzałowymi przed budynkiem, ciało mężczyzny w mieszkaniu

Kobieta z ranami postrzałowymi przed budynkiem, ciało mężczyzny w mieszkaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Często start-upy tworzą ludzie, którzy nie mają pojęcia o programowaniu. Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły - twierdzi Artur Majtczak, programista, twórca popularnych Super Kulek i ALLPlayera. - Znam takie, które zdobyły i po dwadzieścia milionów złotych od inwestorów, ale wiem, że nie zbudują rozwiązania - dodaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

"Wiele start-upów się w tym miejscu wykłada"

"Wiele start-upów się w tym miejscu wykłada"

Źródło:
tvn24.pl

Technologiczny gigant Google, na prośbę rządów między innymi Rosji i Chin, usuwał treści, które mogą być niewygodne dla tamtejszych władz. Sprawę opisuje brytyjski Guardian, przywołując ustalenia dziennikarskiego śledztwa tygodnika "Observer".

"Zabawa w Boga". Jak gigant usuwa treści

"Zabawa w Boga". Jak gigant usuwa treści

Źródło:
Guardian, Observer

Policja, pod nadzorem prokuratury, bada przyczyny tragedii w Gozdowie w województwie lubelskim. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 49-latka przyjechała do jednego z domów, żeby rozpalić w piecu. Doszło do wybuchu. Kobieta nie żyje.

Rozpalała w piecu, doszło do wybuchu, zginęła na miejscu

Rozpalała w piecu, doszło do wybuchu, zginęła na miejscu

Źródło:
tvn24.pl

39-latka z powiatu białostockiego dostała na komunikatorze internetowym wiadomość od osoby, która podawała się za znanego polskiego wokalistę. W zamian za wpłaty miała dostać między innymi kartę VIP, uprawniającą do wchodzenia na wszystkie koncerty i eventy. Straciła w sumie 21 tysięcy złotych.

Napisał do niej "znany wokalista" z ofertą karty VIP. Zrobiła 10 przelewów

Napisał do niej "znany wokalista" z ofertą karty VIP. Zrobiła 10 przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Mam ciekawe informacje na temat tego, co dzieje się wokół walki o prezesurę NIK dla Mariana Banasia - powiedział dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki, zapowiadając program "W kuluarach". - Mam wrażenie, że i to wejście do gry prezydenckiej i kontrole mają być jakimś argumentem, nie tyle w sporze o prezydenturę, ile w zabiegach Mariana Banasia o drugą kadencję - mówił.

"Marian Banaś zaczął wielką grę"

"Marian Banaś zaczął wielką grę"

Źródło:
TVN24

Policjanci drogówki dwukrotnie w ciągu godziny zatrzymali w Tomicach (Mazowieckie) tego samego kierowcę. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość i został ukarany dwoma mandatami oraz punktami karnymi.

"Ten sam patrol, to samo miejsce i ten sam kierowca". Dwa mandaty w godzinę

"Ten sam patrol, to samo miejsce i ten sam kierowca". Dwa mandaty w godzinę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowanie dowodowe będzie w większym stopniu koncentrowało się na osobie pokrzywdzonej, a nie na tym, czy sprawca miał świadomość podjęcia aktywności seksualnej bez zgody drugiej osoby - mówiła w TVN24 doktor Dominika Czerniak, prawniczka z Katedry Postępowania Karnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Komentowała zmiany w przepisach dotyczących definicji gwałtu. Jej zdaniem hasło "tylko tak oznacza zgodę" nie zostało de facto wprowadzone.

"'Tylko tak oznacza zgodę' nie zostało w pełni implementowane do naszego porządku prawnego"

"'Tylko tak oznacza zgodę' nie zostało w pełni implementowane do naszego porządku prawnego"

Źródło:
TVN24

Odebrał paczki, w domu je otworzył i od razu powiadomił policję. Zaniepokoiła go ich zawartość. Dopiero wtedy zauważył też, że nie należały do niego. Właściwy odbiorca został zatrzymany, gdy tylko pojawił się w punkcie kurierskim. Grozi mu nawet 20 lat więzienia. Paczki nadane zostały w Hiszpanii.

Otworzył odebrane paczki i od razu wezwał policję

Otworzył odebrane paczki i od razu wezwał policję

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W akwarium ogrodu zoologicznego w Sao Paulo w Brazylii na świat przyszła pierwsza samica niedźwiedzia polarnego w Ameryce Łacińskiej. Młode o imieniu Nur jest dzieckiem pary niedźwiedzi sprowadzonych 10 lat temu ze wschodniej Europy.

Narodziny, które przeszły do historii

Narodziny, które przeszły do historii

Źródło:
BBC, Agencia Brasil

Zagubiony pies wszedł do tramwaju linii nr 20 we Wrocławiu. Zwierzę zauważył motorniczy MPK Wrocław. "Piesek tak dobrze się poczuł, że zjadł nawet z panem śniadanie" - podaje biuro prasowe UM Wrocławia.

Pies, który jeździ tramwajem. Śniadanie zjadł z motorniczym

Pies, który jeździ tramwajem. Śniadanie zjadł z motorniczym

Źródło:
tvn24.pl

Reporter TVN24 Artur Molęda został nagrodzony na dziesiątej gali finałowego plebiscytu lotniczego "Cumulusy" na Stadionie Narodowym. Statuetkę w kategorii film otrzymał za reportaż "Strażnicy nieba". Można go zobaczyć w TVN24 GO. Jak mówił nasz dziennikarz, najtrudniejszym zadaniem w pracy nad reportażem było przekonanie wojska, że warto go zrealizować.

Reporter TVN24 Artur Molęda nagrodzony. "Najtrudniej było przekonać wojsko"

Reporter TVN24 Artur Molęda nagrodzony. "Najtrudniej było przekonać wojsko"

Źródło:
TVN24
"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zagrożenia są na coraz większą skalę i potrafią być znacznie bardziej groźne i dotkliwe. To już nie jednostki, ale prawdziwa zorganizowana przestępczość - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Derek Manky, Global VP Threat Intelligence w firmie Fortinet zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o najnowszym filmie o Bridget Jones, Harrisonie Fordzie w filmie Marvela, rozdaniu Orłów, Berlinale oraz nowym festiwalu Dawida Podsiadło.

Kolejny film o Bridget Jones w kinach, nowy festiwal, nominacje do Orłów

Kolejny film o Bridget Jones w kinach, nowy festiwal, nominacje do Orłów

Źródło:
tvn24.pl