Internauci wspominają Magdalenę Abakanowicz oraz przypominają największe dzieła jednej z najbardziej znanych na świecie polskich artystek.
Magdalena Abakanowicz specjalizowała się w dużych, figuralnych kompozycjach przestrzennych, w których wykorzystywała tkaniny, a także kamień, drewno czy brąz. Prace te, które zaczęła tworzyć w latach 60. XX wieku, zostały nazwane od jej nazwiska abakanami.
W 1965 roku na Biennale Sztuki w Sao Paulo Abakanowicz zdobyła za nie Grand Prix.
Magdalena Abakanowicz nie żyje Wybitna artystka, chyba najbardziej ceniona na świecie polska rzeźbiarka. Wielka strata dla kultury. RIP.
— Dominika Cosic (@dominikacosic) 21 kwietnia 2017
"Agora"
16 listopada 2006 roku w Grant Parku w Chicago odsłonięto wystawę plenerową Magdaleny Abakanowicz zatytułowaną "Agora".
Na projekt składa się 106 "kroczących" żeliwnych figur, ustawionych między sobą w odległości umożliwiającej widzowi swobodę przemieszczania się pomiędzy nimi.
Rzeźbiarka zakładała, że oddziałująca na widza cisza wywoła w nich poczucie napięcia, spowodowane naciskiem "tłumu" na indywidualną jednostkę.
Magdalena Abakanowicz RIP.
The Greatest. pic.twitter.com/YtQY1MQbSC— Marcin Czapliński (@czaplinskiii) 21 kwietnia 2017
"Mutanty"
Swoje prace przedstawiające zwierzęta czworonożne, które przypominają tapiry lub mrówkojady, autorka nazwała "Mutantami".
Pierwsze obiekty Abakanowicz stworzyła z płótna workowego nasączonego żywicą w 1992 r. Wykonała wtedy 14 "Mutantów" stojących i siedem siedzących.
Zmarła Magdalena Abakanowicz. A tydzień temu takie Mutanty stworzone przez Nią stanęły w ogrodach BUW.
R.I.P. [i] pic.twitter.com/9jvqBLBffC— Agaton Kozinski (@AgatonKozinski) 21 kwietnia 2017
"Plecy"
Inna znana rzeźba to "Plecy" z 1976 roku. Jest to ślad kolejnego etapu twórczości Abakanowicz, kiedy to zaczęła ona realizować monumentalne cykle złożone z rzeźb przedstawiających odciski ludzkiego ciała: dorosłych i dzieci.
"Plecy" to 26 figur wykonanych ze wzmocnionego płótna, przedstawia siedzących ludzi nieokreślonej płci.
Nie żyje Magdalena Abakanowicz. Była wybitną artystką. RIP pic.twitter.com/7cXK50qlPl
— Przem.Szubartowicz (@PSzubartowicz) 21 kwietnia 2017
Międzynarodowe sukcesy
Prace Abakanowicz były prezentowane w najważniejszych instytucjach wystawienniczych świata, między innymi Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie, Musée d'Art Moderne w Paryżu, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Marlborough Gallery w Nowym Jorku.
”Magdalena Abakanowicz” #Abakanowicz Zmarła.Widziałem jej rzeźby wielokrotnie.Znakomite.Polecam wizytę we Wrocławiu wNarodowym muzeum sztuki
— zarlokTV (@zarlokTV) 21 kwietnia 2017
Strata dla kultury
Magdalena Abakanowicz urodziła się w 1930 roku w Falentach pod Warszawą. W latach 1950-1954 studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Początkowo zajmowała się malarstwem, szybko jednak skierowała swoje artystyczne zainteresowania w stronę rzeźby. "Wielka strata dla kultury", "wybitna artystka" - piszą w mediach społecznościowych internauci.
Autor: AKrg//ŁUD / Źródło: Twitter; Wikipedia