Kultura i styl

Kultura i styl

Legendy jazzu zagrają w stolicy

W poniedziałek w warszawskim klubie Palladium na jedynym koncercie w Polsce zagra Oregon. To legendarna już amerykańska formacja tworząca na pograniczu jazzu i world music.

"Polska tonie w czerwonej powodzi..."

"Polska tonie w czerwonej powodzi... Istnieje przysłowie, że 'tonący brzytwy się chwyta', jakże ono obecnie pasuje do wielu Polaków! Toniemy – a nadzieja, której się chwytamy – pozostaje niestety tylko przysłowiową brzytwą" - pisał w 1949 r. kpt. Zdzisław Broński, ps. Uskok, jeden z "Żołnierzy Wyklętych".

Danuta Szaflarska z "Orłem" za osiągnięcia życia. "Aktorsko kryształowa"

Danuta Szaflraska została pierwszą laureatką tegorocznych Polskich Nagród Filmowych "Orły". Aktorka, która kilka dni temu obchodziła swoje 98 urodziny, została uhonorowana nagrodą za osiągnięcia życia. - Daje fenomenalne przesłanie swoją pracą. Cieszymy się, że w gronie polskich artystów mamy takie osoby - mówił w czwartek o aktorce minister kultury Bogdan Zdrojewski.

"Sutki Hathaway". Aktorka przeprasza za oscarową suknię

Biust Anne Hathaway stał się jednym z głównych bohaterów oscarowej gali - w świetle reflektorów zza zbyt delikatnego materiału sukni w oczy rzucały się sutki aktorki. Kreację uznano za jedną z najgorszych tego wieczoru. A cała "afera" zyskała nawet własną nazwę "LesNipplerables" - od filmu "Les Miserables", za rolę, w którym Hathaway dostała Oscara. Aktorka w specjalnym oświadczeniu tłumaczy się z wyboru kreacji.

Prowadzący Oscary: Bawiłem się świetnie, ale nigdy więcej

Seth MacFarlane oświadczył, że nie ma szans, żeby poprowadził ceremonię rozdania Oscarów w przyszłym roku. "Nigdy więcej. Bawiłem się świetnie, ale na tym koniec" - napisał na Twitterze. Ponoć to dlatego, że zebrał więcej krytycznych niż pochlebnych ocen za oscarową noc. Zarzucono mu rasizm, antysemityzm i seksizm, a jego żarty oceniono jako nieśmieszne.

Zmarł jeden z najbardziej znanych fotografów świata

Zmarł Willy Rizzo, jeden z najbardziej znanych fotografów na świecie. Portretował największe osobowości XX wieku: od Brigitte Bardot i Winstona Churchilla po Marilyn Monroe i Pabla Picassa. Jego prace publikowały m.in. "Paris Match", "Vogue" i "Life". Zagrał nawet w Hollywood - w filmie "Haffa" wcielił się w postać paparazzo, którym nigdy nie był.

Historia Nataschy Kampusch wraca. Tym razem na duży ekran

Austria nie pozwala zapomnieć o jednej z najgłośniejszych historii ostatnich lat. 3096 dni - tyle czasu trwał koszmar Nataschy Kampusch, 10-letniej Austriaczki porwanej w drodze do szkoły 2 marca 1996 roku. Dziewczyna ponad osiem lat spędziła uwięziona, głównie w lochu pod garażem Wolfganga Priklopila. Zbiec zdołała latem 2006 roku. Od tego czasu sporadycznie pokazywała się w telewizjach i wydała autobiografię. Teraz powstał na jej podstawie film, który budzi tyle samo kontrowersji co sama historia Nataschy.

Sąd nie zakazał książki byłej kochanki Strauss-Kahna

Francuski sąd odmówił we wtorek zakazu publikacji książki Marceli Iacub o jej romansie z byłym szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'em Strauss-Kahnem. Nakazał jednak dodanie wkładki do książki, wypłacenie odszkodowania i ogłoszenie w prasie.

Siostra króla pop wzięła ślub w tajemnicy

Amerykańska gwiazda muzyki rozrywkowej Janet Jackson od roku jest znów zamężna - poinformował w poniedziałek agent piosenkarki. Dotychczas wiadomość o jej ślubie z katarskim miliarderem Wissamem Al Mana pozostawała tajemnicą.

MocArty 2012 rozdane. Stuhr Człowiekiem Roku

Jerzy Stuhr Człowiekiem Roku plebiscytu MocArty 2012. Nagrody zostały przyznane także w innych kategoriach. Laureatów wybrali słuchacze RMF Classic. Na tej samej gali Nagrodę Specjalną "Twojego Stylu" odebrała dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24 Justyna Pochanke.

Ossoliński: To najgorszy czerwony dywan w historii Oscarów

- Żadna z tegorocznych kreacji nie przejdzie do historii. Czerwony dywan był blady. Co gorsza, większość strojów była aż tak nietrafiona, że daję tej gali tytuł "najgorszej w historii Oscarów" - uważa Tomasz Ossoliński. Projektant, który w ubiegłym roku ubierał na Oscary Polaków, tym razem specjalnie dla nas ocenił projekty innych kreatorów.

Iran niezadowolony z Oscara. "Zwykła reklama CIA"

Film "Operacja Argo" to zwykła reklama CIA, a przyznanie mu Oscara było motywowane politycznie - oceniła irańska telewizja państwowa. Thriller polityczny Bena Afflecka opowiada o uwolnieniu amerykańskich dyplomatów z postrewolucyjnego Teheranu.

Jan A.P. Kaczmarek: Za sprawą "Argo" Hollywood pogratulowało samo sobie

- Nie było niespodzianki w głównej kategorii, bo "Operacja Argo" zgarniała wcześniej wszystkie nagrody i widać było, że dotyka tych emocji, za którymi Ameryka dziś tęskni - mówi w rozmowie z tvn24.pl Jan A. P. Kaczmarek. - Największym zaskoczeniem, moim zdaniem, było uhonorowanie za reżyserię Anga Lee, a pominięcie Stevena Spielberga i świetnego "Lincolna". Spielberg jest w ogóle największym przegranym tegorocznych Oscarów - ocenia Kaczmarek.

Od zera do reżysera. Wszystkie tajemnice Bena Afflecka

Jest największą sensacją branży filmowej na świecie ostatnich miesięcy. Ben Affleck i jego "Operacja Argo" po zgarnięciu najważniejszych Złotych Globów i brytyjskich nagród BAFTA, była faworytem zbliżającej się oscarowej gali i nie zawiódł.

Hayek? Potworna pomyłka. Riva? Oszałamiająca. Ocenia Jaga Hupało

- Oscary 2013 miały dwie królowe: 31-latkę i 86-latkę. To Anne Hathaway i Emmanuelle Riva. Obie pokazały, jak można zyskiwać z wiekiem i zmianą wizerunku - ocenia specjalnie dla nas Jaga Hupało, jedna z najbardziej znanych polskich fryzjerek. Jej zdaniem, największa pomyłka Oscarów, to fryzura Salmy Hayek. - Natychmiast powinna zwolnić swojego fryzjera - żartuje.

Oscary 2013: Ben Affleck i Ang Lee wygranymi. Spielberg z "Lincolnem" wielkim przegranym

W tym roku bukmacherzy trafili w dziesiątkę. Zgodnie z przewidywaniami najważniejszy Oscar dla filmu 2012 roku powędrował do "Operacji Argo" Bena Afflecka. Największym przegranym okazał się "Lincoln" Stevena Spielberga, który mimo dwunastu nominacji, zdobył tylko dwie statuetki – w tym, jak się spodziewano dla Daniela Day-Lewisa za najlepszą, męską rolę pierwszoplanową.

Jennifer Lawrence pokonała tropicielkę Bin Ladena. Druga nominacja i Oscar

Najlepszą aktorką 2012 roku została Jennifer Lawrence. Wschodząca gwiazda Hollywood, która już dwa lata temu była nominowana za rewelacyjną kreację w niskobudżetowym "Do szpiku kości", tym razem zachwyciła rolą w "Poradniku pozytywnego myślenia". Walkę o Oscara wygrała z m.in. Jessicą Chastain, która była faworytką po roli we "Wrogu numer 1" i 9-letnią Quvenzhané Wallis - gwiazdą "Bestii z południowych krain".

Daniel Day-Lewis trzecim Oscarem przeszedł do historii

Hollywood ma bezsprzecznie swojego ulubieńca. To Daniel Day-Lewis, który za rolę w "Lincolnie" dostał już trzeciego Oscara w karierze, jako pierwszy w historii trzeciego za pierwszoplanową rolę. - Nie wiem, jak tu się znalazłem. Miałem ogromne szczęście w życiu - powiedział, przyjmując nagrodę i zażartował, że Steven Spielberg początkowo w roli Abrahama Lincolna widział Meryl Streep, która wręczyła mu statuetkę.

Oscar za reżyserię: Ang Lee ograł Stevena Spielberga

W tej kategorii rozegrał się jeden z ciekawszych oscarowych pojedynków. Wśród nominowanych reżyserów przeciwko sobie stanęli zasłużeni zdobywcy statuetek i kompletny debiutant. Ostrożnie wskazywano na triumf Stevena Spielberga. Oscara wziął jednak Ang Lee - za "Życie Pi".

Inaczej być nie mogło: "Miłość" ma Oscara

Tu wszystko wydawało się przesądzone od początku. I sensacji nie było - "Miłość" Michaela Hanekego zdobyła Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Film nominowany jest także w czterech innych kategoriach.

Nakręcił film iPhonem. Dostał Oscara

- Za każdym razem, gdy w pokoju pojawiała się kamera, Rodriguez od niej uciekał. Spotykałem się z nim co roku przez cztery lata, żeby nakręcić potrzebny materiał - mówił w rozmowie z tvn24.pl Malik Bendjelloul, szwedzki reżyser, jeszcze zanim zdobył Oscara za pełnometrażowy film dokumentalny "Sugar Man". Przypominamy tę rozmowę poniżej.

Oscary 2013: "Operacja Argo" najlepszym filmem roku. Trzy statuetki dla filmu Afflecka

Oscary 2013 należą do Bena Afflecka. "Operacja Argo" to najlepszy film 2012 roku, a oprócz tego dzieło Bena Afflecka dostało jeszcze dwie inne statuetki - za najlepszy scenariusz adaptowany i montaż. Wielkim zwycięzcą gali okazał się jednak Ang Lee, który dostał statuetkę za reżyserię "Życia Pi". Ten film dostał w sumie cztery Oscary. Quentin Tarantino zgarnął nagrodę za scenariusz oryginalny do "Django", Daniel Day-Lewis za pierwszoplanową rolę męską, a Jennifer Lawrence za pierwszoplanową rolę kobiecą.

Świat filmu dawno nie widział takiego przepychu. Jest Oscar

Diamentowa biżuteria Chanel za miliony dolarów, suknie inspirowane projektami Balenciagi, Diora i Lanvin, szykowne futra, najdroższe perły i rubiny - świat filmu dawno nie widział takiego przepychu. Czy garderoba jest najlepszą rzeczą w "Annie Kareninie"? - Stroje miały mówić, że Anna jest piękna. Cel został osiągnięty - śmieje się Jacqueline Durran, autorka kostiumów do najnowszej adaptacji powieści Lwa Tołstoja, która za swoją pracę dostała Oscara.

Merida walczyła i wywalczyła

"Ralf Demolka" czy "Merida Waleczna" - pytaliśmy przed 85. oscarową galą. Odpowiedź padła: to "Merida" wychodzi z Oscarem z tej bratobójczej walki. Spośród pięciu nominowanych filmów aż trzy wyszły bowiem ze stajni Disneya i to one uważane były za faworytów.

Christoph Waltz z Oscarem za "Django"

Christoph Waltz pokonał godnych przeciwników i wychodzi z oscarowej gali ze statuetką dla najlepszego aktora drugiego planu. Za "Django" w reżyserii Quentina Tarantino.