Kultura i styl

Kultura i styl

"Boże Ciało" bez nominacji. Koreańska produkcja z szansą na Złoty Glob

Film Jana Komasy odpadł z wyścigu o Złote Globy - drugie co do ważności amerykańskie nagrody filmowe i telewizyjne przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. O statuetkę dla najlepszego filmu zagranicznego powalczą między innymi "Parasite" oraz "Ból i blask". W kategoriach filmowych listę nominacji zdominował dramat "Historia małżeńska" Noaha Baumbacha.

Czekają przed hotelem, liczą na autograf

W Sztokholmie, gdzie trwa tak zwany Tydzień Noblowski, laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok Olga Tokarczuk przyjmowana jest bardzo ciepło. Księgarnie eksponują książki pisarki, w radiu codziennie pojawiają się odcinki jej powieści, a entuzjaści Tokarczuk, polując na autograf, czekają na nią przed hotelem. W niedzielę wieczorem pisarka wraz z pozostałymi laureatami nagrody weźmie udział w Koncercie Noblowskim.

"To już nie było życie, to była wegetacja". Schudł ponad 160 kilo

- Trzeba sobie uświadomić jedną podstawową rzecz, że to jest praca do końca życia. To nie jest żadna walka, tylko to jest po prostu życie - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Mateusz "BigBoy" Borkowski z programu "Gogglebox. Przed telewizorem" telewizji TTV. Opowiadał o tym, jak walczył z otyłością. W przeszłości ważył 240 kilogramów.

Peter Handke: inspirowały mnie opowieści matki

Laureat literackiej Nagrody Nobla za 2019 rok Peter Handke, w sobotnim wykładzie noblowskim mówił o inspiracji, jaką czerpał z opowieści matki o serbskich korzeniach i ze słowiańskich litanii religijnych.

Noblowski odczyt Olgi Tokarczuk

W sobotę po południu w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej laureaci literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 i 2019 prezentują swoje odczyty. Transmisja na żywo na tvn24.pl.

"Pracujemy z pasją, ścieramy się. Łączy nas miłość do filmu"

Spotykamy się grupą mocno zmotywowanych ludzi na bardzo krótko. Pracujemy z pasją, często mamy różne zdania, więc kłócimy się, ścieramy. Ale zawsze dochodzimy do porozumienia, bo łączy nas miłość do filmu - mówił Christian Bale w rozmowie z reporterką "Dzień Dobry TVN" Anną Wendzikowską. On i Matt Damon są odtwórcami głównych ról w filmie "Le Mans '66".

Tokarczuk: myślę, że mój apel mógł wpłynąć troszeczkę na wyniki wyborów

Jesteśmy w Polsce społeczeństwem dosyć podzielonym. Bardzo dużo jest niezdrowych, ciemnych emocji, które powodują, że jako wspólnota mamy obniżone poczucie wartości. Sądzę, że ta nagroda rzeczywiście przyniosła trochę nadziei - powiedziała laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 Olga Tokarczuk. W piątek spotkała się z dziennikarzami w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie.

Poczuj rajdowe emocje. Aukcja Kajetana Kajetanowicza dla WOŚP

W czwartek oficjalnie ruszą internetowe aukcje 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jako pierwsza wystartowała barbórkowa licytacja, której zwycięzca będzie miał możliwość przejazdu Kryterium Asów po ulicy Karowej w Warszawie w ramach Rajdu Barbórki. Za kierownicą usiądzie Kajetan Kajetanowicz.

"Za ochronę pamięci o historii polskich Żydów". Natalia Bartczak z Nagrodą POLIN

Natalia Bartczak, która od 16 lat jest społeczną opiekunką cmentarza żydowskiego w dolnośląskim Wińsku, została laureatką piątej edycji Nagrody POLIN, przyznawanej za pielęgnowanie pamięci o polskich Żydach. Wręczenie nagród odbyło się we wtorek w Warszawie. - Cieszę się, kiedy dziedzictwo żydowskie jest przez moją pracę dostrzegane jako coś ważnego - podkreśliła Bartczak, odbierając wyróżnienie.

Ania Rusowicz: kto chce słuchać o styranych matkach-artystkach?

Ludzie nie chcą wiedzieć, że mamy ciężko albo tak samo jak oni. Chcą myśleć, że nasze dzieci wychowują niańki, a my tylko leżymy i dziecko jest donoszone do karmienia - mówi Ania Rusowicz w rozmowie z tvn24.pl. - A przecież, gdy pojawia się na świecie, to masz godzinę na napisanie tekstu i wracasz do pieluch. Masz dwadzieścia minut, żeby pograć na instrumencie, bo zaraz biegniesz dalej. To jest skomplikowane, ponieważ sztuka nie znosi takiego traktowania.

"Dali nam jedzenie, wychowywali nas". Spotkanie z okazji wydania książki "Dzieci z dworca Brześć"

Wzruszające historie kobiet i ich dzieci, dla których dworzec stał się domem. Uciekając przez przemocą w Czeczenii matki z nawet kilkuletnimi dziećmi potrafią miesiącami koczować na białoruskim dworcu kolejowym, ubiegając się o zgodę na przyjazd do Polski. Świeżo wydana książka "Dzieci z dworca Brześć" opisuje niezwykłe historie. W niedzielę w Warszawie odbyło się spotkanie autorskie.

"Pewnych rzeczy kobiety nie muszą sobie mówić"

Często druga kobieta pozwala innej kobiecie "podgłośnić głos". To znaczy, same nie umiemy upomnieć się o swoje rzeczy, ale o koleżankę czy inną kobietę potrafimy - mówiła w programie "Xięgarnia" poetka Joanna Mueller. Wraz z ilustratorką Joanna Łańcucką połączyły siły i stworzyły poemiks "Waruj", czyli książkę poetycką połączoną z komiksem.

"Po prostu wyjątkowi". Akrobaci zwycięzcami "Mam Talent!"

Za nami finał programu "Mam Talent". 12. edycję programu wygrał duet tancerzy - akrobatów: Marysia Gawlik i Julian Waglewski. W nagrodę otrzymali 300 tysięcy złotych. - W ogóle się tego nie spodziewaliśmy - przyznała akrobatka. - W naszych edycjach było już bardzo dużo par akrobatycznych, ale wy jesteście po prostu wyjątkowi - mówiła do zwycięzców jedna z jurorek, aktorka Małgorzata Foremniak.

"Na prośbę Romana Polańskiego spotkanie zostało odwołane"

Planowane na sobotę spotkanie w Szkole Filmowej w Łodzi z Romanem Polańskim zostało odwołane na prośbę reżysera - przekazała w piątek uczelnia. Odwołania wizyty domagała się między innymi grupa studentów, pracowników i absolwentów uczelni. Wcześniej tego samego dnia laureat Oskara i Złotej Palmy odebrał na łódzkim festiwalu statuetkę Złotego Glana przyznawaną "niepokornym twórcom filmowym idącym pod prąd modom i trendom".