Kultura i styl

Kultura i styl

"Korona z głowy". Miss Polonia: w tym trudnym czasie nie chcieliśmy siedzieć bezczynnie

Ponad 160 podopiecznych łódzkich placówek otrzymało świąteczne paczki dzięki akcji "Korona z głowy", którą podjęli organizatorzy konkursu Miss Polonia. Karolina Bielawska, która tytuł ten nosi od 2019 roku, osobiście dostarczała paczki do Domu Pomocy Społecznej, Domu Samotnej Matki oraz Fundacji "Dom w Łodzi". - Solidarność i wzajemne wsparcie wydają się najważniejsze - podkreśliła.

"Aktorzy mają rodziny, kredyty. Nie wiedzą, co będzie za chwilę. Dzwonią do mnie, ponieważ przyszłość maluje się czarno"

Cały czas pracujemy, staramy się przygotować na wszystkie ewentualności, na to, co się stanie, jak będzie trzeba ruszyć. Na razie nie gramy, przerwane są wszystkie próby, wszyscy ludzie czekają w gotowości, a ja robię wszystko, żeby jakoś fundację przeczołgać przez ten czas - powiedziała w "Faktach po Faktach" aktorka Krystyna Janda, szefowa Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, która prowadzi w Warszawie Teatr Polonia i Och-Teatr.

Dehnel: chcemy pomóc twórcom przetrwać ten najgorszy okres

Stowarzyszenie Unia Literacka prowadzi internetową akcję "Ul z książkami", w ramach której odbywają się spotkania literackie. - Staramy się ufundować zapomogi dla tych autorek i autorów, którym epidemia zaszkodziła również finansowo i którzy niejednokrotnie znaleźli się w dramatycznej sytuacji finansowej, żeby pomóc im jakoś przetrwać ten najtrudniejszy okres - mówił w "Xięgarni" Jacek Dehnel, prezes Unii.

"Państwo nam zaufali i my to zaufanie oddajemy poprzez dofinansowanie szpitali w całej Polsce"

Nie zapomnieliśmy o małych ośrodkach i małym powiatowym szpitalom przekazaliśmy bardzo dużo pieniędzy - podkreśliła szefowa Fundacji TVN "Nie jesteś sam" Katarzyna Kolenda-Zaleska. Podczas akcji #koncertdlabohaterów w Player.pl dzięki Państwa pomocy udało się zebrać prawie pięć milionów złotych. Wsparcie otrzymało już kilkadziesiąt placówek ochrony zdrowia w całym kraju. Zbiórka trwa.

Zmarł lider Rezerwatu Andrzej Adamiak

W środę zmarł Andrzej Adamiak, wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów. Adamiak był liderem popularnej grupy Rezerwat, z którą nagrał takie klasyki jak "Zaopiekuj się mną" czy "Kocha ciebie niebo". Miał 60 lat.

Przetrwać w czasie pandemii. Anna Dymna: wszyscy wstrzymaliśmy oddech i czekamy

Czas walki z koronawirusem jest wyjątkowy dla nas wszystkich. Aktorka i działaczka społeczna Anna Dymna przekonuje, że "każdy czas można wykorzystać dobrze". - Boli mnie, że mam podopiecznych, którym rozmowa telefoniczna ani kontakt przez Skype'a nic nie daje, bo oni niedokładnie rozumieją co się dzieje – mówi w rozmowie z Piotrem Jaconiem.

"Te koncerty są niezwykle potrzebne, podtrzymują ludzi na duchu". #koncertdlabohaterów w Player.pl

To było pionierskie przedsięwzięcie 38 artystów, którzy łączyli się z domu na wideoczacie - przypomniała na antenie TVN24 Bela Komoszyńska, wokalistka Sorry Boys, która dzień wcześniej wzięła udział w charytatywnym koncercie zorganizowanym przez Player.pl na rzecz pracowników służby zdrowia w Polsce. Dzięki wydarzeniu udało się zebrać już ponad cztery miliony złotych, ale do akcji wciąż można się włączyć.

"Wszyscy mieliśmy poczucie, że robimy coś absolutnie wyjątkowego"

- Koronawirus jest niezwykle zaraźliwy, ale - jak się okazuje - zaraźliwa jest także pomoc - mówiła prezes Fundacji TVN "Nie jesteś sam" Katarzyna Kolenda-Zaleska, odnosząc się do sobotniego #koncertudlabohaterów w Player.pl. Udało się zebrać już cztery miliony złotych, ale wciąż można wpłacać pieniądze. - Wszyscy mieliśmy poczucie, że robimy coś absolutnie wyjątkowego - mówiła.

#koncertdlabohaterów w Player.pl. Udało się zebrać cztery miliony złotych

Roksana Węgiel, Maryla Rodowicz, Sarsa, Patrycja Markowska, Kasia Stankiewicz, Enej i wiele innych gwiazd polskiej sceny muzycznej wzięło w sobotę wieczorem udział w akcji #koncerdlabohaterów. W trakcie wydarzenia zorganizowanego przez Player.pl zbierane były środki na wsparcie pracowników służby zdrowia. Udało się zebrać cztery miliony złotych.

Reszka: Wielu moich rozmówców było rozczarowanych seminarium. To taki obóz zniechęcający

Niektóre powołania są ewidentnie sprowokowane przez rodzinę, która uważa, że to jest dobry materiał na księdza. A to są młodzi ludzie żyjący pełnią życia, którzy mają dziewczyny, chodzą na imprezy, szukają pracy, myślą o studiach i nagle następuje takie odcięcie - trzeba wybrać pana Boga - mówił w "Xięgarni" dziennikarz i reporter Paweł Reszka, autor książki "Czarni".

"Dla was to kochani robimy". #koncertdlabohaterów w Player.pl

Mam nadzieję, że ten koncert będzie pełen wzruszeń i takich momentów, które pozwolą nam wszystkim odetchnąć - mówi Bovska, jedna z gwiazd akcji #koncertdlabohaterów, który rozpocznie się w sobotę, 4 kwietnia, o godzinie 19.30 w serwisie Player.pl. - Będziemy grać dla prawdziwych bohaterów, wszystkich pracowników ochrony zdrowia - dodaje Reni Jusis.

Zagrają dla służb medycznych. #koncertdlabohaterów w Playerze

4 kwietnia Player.pl wspólnie z Fundacją TVN "Nie jesteś sam" zapraszają na wyjątkowy charytatywny koncert online na żywo. Do akcji, która jest podziękowaniem za heroiczną pracę służb medycznych, dołączą artyści, którzy zagrają prosto ze swoich domów. Podczas wydarzenia będą zbierane środki na wsparcie walki z epidemią.

"Wierzę, że…". Artyści w czasach zarazy

Pierwsza myśl to wściekłość. Druga, nie panikować. Artyści, z którymi rozmawiała Estera Prugar, opowiedzieli jej o swojej reakcji na pandemię COVID-19 i jak sobie radzą z przymusową izolacją.

"Twórczy kompozytor i łagodny, serdeczny człowiek". Popkulturowe oblicze mistrza

Jego nowatorskie podejście do muzyki nie od razu spotkało się ze zrozumieniem nawet w bardzo awangardowych instytucjach. Jako jedyny Polak zdobył więcej niż jedną nagrodę Grammy, jako jeden z niewielu dyrygował orkiestrą symfoniczną na Open'erze. Odszedł Krzysztof Penderecki, twórca współczesnej muzyki poważnej, któremu udało się zaistnieć w kulturze popularnej.