Trzydziestu mężczyzn, zatrzymanych w ostatnich dwóch tygodniach przez krakowską policję, usłyszało zarzuty dotyczące m.in. obrotu narkotykami, udziału w pobiciach i rozbojach. 12 z nich trafiło do aresztu. Wszyscy są powiązani ze środowiskiem kibicowskim. Czworo z nich to przywódcy grupy - informuje rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka.
- To były zatrzymania nie tylko szeregowych działaczy podziemia narkotykowego, ale też wierchuszki kiboli dwóch krakowskich klubów piłkarskich - informowali policjanci po zatrzymaniu podejrzanych. CZYTAJ WIĘCEJ
Nie byli to jednak wszyscy podejrzani o udział w przestępstwie. - Za jednym z przywódców w piątek został wydany list gończy. Udało się go zatrzymać w sobotę - informuje podinsp. Mariusz Ciarka, rzecznik małopolskiej policji.
Decyzja o areszcie
- Do aresztu trafiło 12 spośród wszystkich zatrzymanych, w tym dwóch uznanych za przywódców - informuje Mariusz Ciarka z małopolskiej policji. - Wobec pozostałej dwójki zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze - dodaje prok. Piotr Kosmaty.
Siedem osób dostało zakaz wyjeżdżania z kraju i dozór policyjny. Musieli także wpłacić poręczenie majątkowe.
Jeden z podejrzanych jest niepełnoletni. - Jego sprawa została przekazana do sądu dla nieletnich - informuje Ciarka
- Pozostałe osoby będą występować w charakterze świadka - dodaje.
- Cała trzydziestka usłyszała zarzuty związane z handlem narkotykami, pobiciami i rozbojami - wylicza Ciarka.
Prokuratura nie chce ujawniać, co spowodowało różnice w decyzjach o zastosowanym dozorze.
Kibice krakowskich drużyn
Zatrzymani mężczyźni to kibice dwóch krakowskich klubów piłkarskich: Wisły i Cracovi. – Jak widać w praktyce, w grupach przestępczych ważniejszy jest interes niż przynależność klubowa – mówił w piątek rzecznik policji. CZYTAJ WIĘCEJ
U większości zatrzymanych podczas przeszukań mieszkań zabezpieczono narkotyki, jak również przyrządy służące do porcjowania (wagi, woreczki strunowe itp.) świadczące o uprawianiu dealerki narkotykowej.
Na trop grupy policjanci natrafili podczas prowadzenia innego śledztwa, które dotyczyło zabójstwa. Mężczyźni są mieszkańcami Krakowa w wieku od 28 do 37 lat.
Serie napaści
Po serii napaści w Krakowie na osoby związane ze środowiskami pseudokibiców rozpracowywaniem tych środowisk zajęła się specjalna grupa policjantów. Napady miały za każdym razem bardzo podobny scenariusz, a ofiary nie były przypadkowe - atakowała grupa kilku lub kilkunastu zamaskowanych mężczyzn uzbrojonych w maczety i noże. Ranni trafiali do szpitali, ale odmawiali współpracy z policją i nie chcieli, aby w ich sprawie toczyło się postępowanie.
Na początku czerwca funkcjonariusze zatrzymali 13 członków "bojówek", deklarujących sympatię dla krakowskich klubów piłkarskich, a kilkanaście dni później siedmiu pseudokibiców, którzy terroryzowali jedno z krakowskich osiedli.
13 czerwca napadnięty na ul. Żywieckiej 23-latek, któremu niemal odcięto ręką maczetą, mimo półtoragodzinnej reanimacji zmarł z wykrwawienia. Według informacji ze śledztwa, wcześniej sam atakował nożem. 7 września w nocy przy ul. Grodzkiej w Krakowie 23-letni student stanął w obronie dziewczyny, którą zaczepiał nietrzeźwy przechodzień. Mężczyzna został ugodzony nożem; zmarł w szpitalu. Tydzień wcześniej w jednym z nocnych lokali ciosem noża zabity został 36-letni mężczyzna.
Wszyscy zatrzymani to mieszkańcy Krakowa:
Autor: koko/ał/par / Źródło: TVN24 Kraków / PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24