Trzebinia. Z powodu zapadlisk chcą zamknąć szkołę. Reakcja Spółki Restrukturyzacji Kopalń

Trzebinia: wojewoda małopolski wydał zakaz wstępu na tereny zagrożone zapadliskami
Trzebinia: wojewoda małopolski wydał zakaz wstępu na tereny zagrożone zapadliskami
Źródło: Paweł Laskosz | Fakty po południu TVN24

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Edison w Trzebini (województwo małopolskie) od nowego roku szkolnego będzie nieczynna - dowiedzieli się rodzice. Powodem ma być zagrożenie zapadliskami. Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) wydała oświadczenie, w którym zaprzecza informacjom o zagrożeniu.

Wiadomość o planowanym zamknięciu placówki od nowego roku szkolnego otrzymali rodzice za pośrednictwem dziennika internetowego Librus, co potwierdził PAP pracownik szkoły. Placówka mieści się przy ulicy Grunwaldzkiej. W pobliżu jest też Szkoła Podstawowa numer 5.

Reaguje Spółka Restrukturyzacji Kopalń

"Budynek Niepublicznej Szkoły Podstawowej Edison w Trzebini, jak i Szkoły Podstawowej nr 5 w Trzebini wraz z pobliskimi boiskami są bezpieczne" - zapewniła we wtorek SRK na swojej stronie internetowej, powołując się na wyniki badań mikrograwimetrycznych przeprowadzonych na tym obszarze na przełomie kwietnia i maja.

Jak oświadczyła Spółka Restrukturyzacji Kopalń, pod budynkiem szkoły niepublicznej nie było prowadzonej płytkiej eksploatacji górniczej, więc i nie było tam badań georadarowych. Budynek został również objęty filarem ochronnym, zatwierdzonym przez Okręgowy Urząd Górniczy w 1957 r.

"Nieprawdą jest, że na terenie placówki przeprowadzono badania georadarem spektralnym, które wykazały anomalie. Trasę przejazdu georadaru zaprezentowano opinii publicznej 15 lutego podczas prezentacji wyników badań w Domu Kultury Sokół w Trzebini, a z której jasno wynika, że nie obejmowała ona terenu szkoły Edison" - czytamy w oświadczeniu spółki.

SRK: argumenty "nie mają pokrycia w rzeczywistości"

SRK uznała, że "argumenty podnoszone przez dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej Edison w Trzebini Kingę Grzybowską, jako powody zamknięcia placówki, a przede wszystkim 'budzącą wątpliwość kwestię zapadlisk oraz wątpliwą sytuację terenu boiska przy szkole' nie mają pokrycia w rzeczywistości".

Czytaj też Zakaz wstępu na tereny zagrożone w Trzebini.

Tereny z zakazem wstępu w Trzebini
Tereny z zakazem wstępu w Trzebini
Źródło: Google Maps / Urząd Miasta w Trzebini

Zapadliska w Trzebini

Państwowy Instytut Geologiczny wyznaczył na terenie gminy prawie pół tysiąca miejsc zagrożonych powstaniem zapadlisk. 38 punktów jest w odległości do 20 metrów od terenów zabudowanych.

Czytaj też 38 miejsc "potencjalnie zagrożonych zapadliskami" w pobliżu dróg i budynków w Trzebini

Zjawisko powstawania zapadlisk w Trzebini nasiliło się w 2021 r. Wcześniej, 20 lat po likwidacji kopalni, występowało sporadycznie. Zdaniem ekspertów deformacje spowodowała woda - ciągle wpływająca do wyrobisk pogórniczych oraz rodzaje gleby - są tu piaski, żwiry, gliny. Do powstawania zapadlisk przyczynia się też płytka eksploatacja, prowadzona w tym miejscu w XIX w.

Likwidacja KWK Siersza w Trzebini rozpoczęła się w 1999 r. zgodnie z uchwałą Nadwiślańskiej Spółki Węglowej. Plan NSW na lata 1999-2001 zakładał całkowitą likwidację poprzez zatopienie i został zaakceptowany przez ówczesnego ministra gospodarki. Plan zatwierdził dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie. W 2001 r. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, na mocy umowy z Nadwiślańską Spółką Węglową, nabyła postawioną w stan likwidacji kopalnię.

Czytaj też Wypompowują wodę spod ziemi. Ma to uratować miasto przed zapadliskami

Na cmentarzu w Trzebini zapadła się ziemia. Uszkodzonych zostało kilkadziesiąt grobów
Na cmentarzu w Trzebini zapadła się ziemia. Uszkodzonych zostało kilkadziesiąt grobów
Źródło: tvn24
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: