Tauron chce zlikwidować elektrownię. Apel radnych

Źródło:
PAP/tvn24.pl
Trzebinia (Małopolska)
Trzebinia (Małopolska)Google Earth
wideo 2/4
Trzebinia (Małopolska)Google Earth

Radni z Sejmiku Województwa Małopolskiego apelują o utrzymanie działania elektrowni Siersza w Trzebini. Elektrownia ma zostać zamknięta do końca 2025 roku.

Radni skierowali swój apel do spółki Tauron Wytwarzanie oraz władz, instytucji i osób, które mają wpływ na sektor energetyczny. Decyzja o zamknięciu elektrowni 31 grudnia 2025 r. jest związana z dekarbonizacją energetyki i zieloną polityką Unii Europejskiej.

Swój sprzeciw wobec likwidacji radni Małopolski uzasadniają konsekwencjami społecznymi i ekonomicznymi. Chodzi przede wszystkim o utratę pracy przez prawie 500 osób zatrudnionych w elektrowni oraz firmach bezpośrednio ją obsługujących.

Likwidacja bez alternatywy

Elektrownia Siersza dostarcza ciepło do 6 tys. mieszkańców. Radni wyrażają obawę, że jej zamknięcie doprowadzi do poważnych problemów z zaopatrzeniem budynków w ciepło.

- Samorząd Trzebini został pozostawiony sam sobie z problemami wynikającymi z planowanych przez spółkę Tauron Wytwarzanie S.A. działaniami. Nie przedstawiono mu żadnej alternatywy w związku z zaplanowaną likwidacją zakładu – podkreślili małopolscy radni.

Jak zaznaczyli, elektrownia stanowi fundament gospodarczy gminy Trzebinia i okolic, a podatki odprowadzane przez nią są istotnym wsparciem lokalnego samorządu, inwestycji.

- W przypadku braku alternatywnych inwestycji oraz wsparcia dla lokalnych przedsiębiorstw, region może doświadczyć stagnacji gospodarczej, depopulacji oraz migracji młodych osób w poszukiwaniu pracy – przestrzegli radni.

Apel radnych trafić ma m.in. do kancelarii prezydenta RP, premiera, parlamentarzystów z Małopolski. 

Co z pracownikami i mieszkańcami? Tauron odpowiada

Zapytaliśmy Tauron o sytuację mieszkańców Trzebini, którzy według radnych mogą stracić ogrzewanie. "Dokładamy wszelkich starań i szczegółowo analizujemy możliwe do podjęcia kroki, by w miarę możliwości wspomóc gminę w działaniach mających na celu sprawne przeprowadzenie procesu mającego na celu zapewnienie zaopatrzenia w ciepło mieszkańców" – brzmiała odpowiedź.

Zespół prasowy Tauronu przekonuje też, że "niezależne od spółki okoliczności i wynikające z nich konsekwencje, z jakimi mierzy się TAURON Wytwarzanie" były w przeszłości przedstawiane zarówno mieszkańcom Trzebini, jak i władzom miasta i spółce Veolia Południe, która jest bezpośrednim odbiorcą i dystrybutorem ciepła w obszarze, którego dotknie likwidacja elektrowni.

A co z pracownikami zamykanej elektrowni? Według Tauronu oni również nie mają powodów do zmartwień. "Zapewniliśmy ich, że przypadku konieczności wyłączenia jednostek wytwórczych, będą mieli zapewnione miejsca pracy. W pierwszej kolejności będziemy starać się relokować pracowników wewnątrz spółki, a w przypadku braku takiej możliwości, będziemy proponować możliwość pracy wewnątrz Grupy TAURON" – czytamy w odpowiedzi przesłanej do naszej redakcji. Pod Tauron Wytwarzanie podlegają elektrownie w Jaworznie (18 km od Trzebini), Łaziskach Górnych(55 km od Trzebini), Będzinie (46 km od Trzebini) i Stalowej Woli (282 km od Trzebini).

Autorka/Autor:wini /jas

Źródło: PAP/tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MONKPRESS/East News

Pozostałe wiadomości

Linia lotnicza Air Tanzania została dodana przez Komisję Europejską do listy 129 operatorów z zakazem lotów do i z Unii Europejskiej - poinformowała Agencja Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Lotniczego.

Zakaz lotów do Unii Europejskiej. Linie trafiły na czarną listę

Zakaz lotów do Unii Europejskiej. Linie trafiły na czarną listę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gubernatorzy Nowego Jorku i New Jersey, były gubernator Marylandu i kongresmeni zaapelowali w ostatnich dniach do władz federalnych o wyjaśnienie sprawy tajemniczych "dronów" zaobserwowanych między innymi w okolicach baz wojskowych w tych stanach. Biały Dom twierdzi, że wiele z doniesień dotyczy na przykład śmigłowców.

Tajemnicze drony w okolicach baz wojskowych. Gubernatorzy żądają wyjaśnień

Tajemnicze drony w okolicach baz wojskowych. Gubernatorzy żądają wyjaśnień

Źródło:
PAP

Dowódca wojskowy największej rebelianckiej grupy Hajat Tahrir asz-Szam, Abu Hasan al-Hamwi, przyznał w wywiadzie dla dziennika "The Guardian", że przygotowania do ataku na reżim prezydenta Syrii Baszara al-Asada trwały rok.

Dowódca wojsk rebeliantów: operacja przeciwko Asadowi była przygotowywana od roku

Dowódca wojsk rebeliantów: operacja przeciwko Asadowi była przygotowywana od roku

Źródło:
PAP

Kolegium elektorów, składające się z 300 członków, wybierze w sobotę prezydenta Gruzji. Nastąpi to po 16 dniach masowych, proeuropejskich protestów, jakie ogarnęły kraj. Jedynym kandydatem, wysuniętym przez partię rządzącą Gruzińskie Marzenie, jest polityk i były piłkarz Micheil Kawelaszwili. Wybór wywołał ostrą krytykę ze strony opozycji oraz urzędującej głowy państwa. Prozachodnia Salome Zurabiszwili, która wspiera demonstrujących, zapowiedziała, że nie opuści urzędu i nie uzna wyboru nowego prezydenta.

Kolegium elektorów wybiera prezydenta. Jest tylko jeden kandydat

Kolegium elektorów wybiera prezydenta. Jest tylko jeden kandydat

Źródło:
PAP, BBC

Samolot musiał lądować awaryjnie krótko po starcie z Nowego Jorku. Przyczyną problemów technicznych był prawdopodobnie ptak, który wleciał prosto w silnik maszyny, poważnie go uszkadzając. Jednemu z pasażerów udało się uchwycić moment uderzenia na nagraniu.

Ptak w silniku, samolot lądował awaryjnie. Nagranie

Ptak w silniku, samolot lądował awaryjnie. Nagranie

Źródło:
ABC News, Washington Times

Były minister zdrowia Adam Niedzielski został przez sąd uznany winnym. Wszystkie potrzebujące rodziny z akcji Szlachetna Paczka znalazły swoich darczyńców. Z kolei komisja śledcza do spraw afery wizowej zawiadomiła prokuraturę. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 14 grudnia.

Niedzielski skazany, zawiadomienia po aferze wizowej, "zero" na liczniku Szlachetnej Paczki

Niedzielski skazany, zawiadomienia po aferze wizowej, "zero" na liczniku Szlachetnej Paczki

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport
Remont tego mostu trwa dwa razy dłużej, niż zajęła jego budowa… w XIX wieku. "Mamy tu absurdalne wiślane molo"

Remont tego mostu trwa dwa razy dłużej, niż zajęła jego budowa… w XIX wieku. "Mamy tu absurdalne wiślane molo"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W weekend miejscami mogą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem, a alarmy mają rozszerzać się na kolejne regiony. Sprawdź, kiedy zachować szczególną ostrożność.

Uwaga na silny wiatr. W prognozach pomarańczowe ostrzeżenia

Uwaga na silny wiatr. W prognozach pomarańczowe ostrzeżenia

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

- Wiem, że zatrzymanie Marcina Romanowskiego dla wielu środowisk jest priorytetem, ale w samej komendzie stołecznej mamy 4000 listów gończych - powiedział w TVN24 szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów komisarz Rafał Jankowski. Zaznaczył, że funkcjonariusze "nie odłożą wszystkich innych spraw i nie zaczną szukać nagle posła". Adwokat Radosław Baszuk ocenił, że zatrzymanie Romanowskiego "jest kwestią czasu". Wyjaśniał, że aby móc się skutecznie ukrywać, "trzeba mieć bardzo określonego rodzaju umiejętności". - Nie sądzę, żeby Romanowski tego rodzaju umiejętności posiadał - dodał.

"Poseł Romanowski nie jest priorytetem dla polskiej policji"

"Poseł Romanowski nie jest priorytetem dla polskiej policji"

Źródło:
TVN24

- Trybunał Konstytucyjny dziś stracił już niemal wszystko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marek Safjan, były prezes TK i były sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. O Bogdanie Święczkowskim mówił, że nie został w sposób legalny wybrany prezesem TK i w związku z tym nie ma on "pola do dyskusji" z przedstawicielami władzy ustawodawczej i wykonawczej. Wskazywał też jak, jego zdaniem, w tej sytuacji powinno się zwracać do Święczkowskiego.

Trybunał "popełnił samobójstwo" i co dalej? Profesor Safjan o "kolejnym etapie destrukcji"

Trybunał "popełnił samobójstwo" i co dalej? Profesor Safjan o "kolejnym etapie destrukcji"

Źródło:
TVN24

1025 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraińskie drony zaatakowały bazę paliwową w rosyjskim obwodzie orłowskim, wywołując pożar – poinformował gubernator regionu Andriej Kłyczkow. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Atak ukraińskich dronów na bazę paliwową w obwodzie orłowskim

Atak ukraińskich dronów na bazę paliwową w obwodzie orłowskim

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana i stało się to w Polsce. Zwycięzca zgarnął 91 256 729,60 złotych. Oto liczby, które wylosowano 13 grudnia 2024 roku.

Główna wygrana w Eurojackpot w Polsce

Główna wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Lato w Australii rozpoczęło się z przytupem. W kolejnych dniach w wielu regionach kraju zrobi się upalnie, a miejscami temperatura może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. Jak zapowiadają meteorolodzy, także noce będą ciężkie do wytrzymania.

48 stopni w dzień, 27 w nocy. Czeka ich "wybuch gorąca"

48 stopni w dzień, 27 w nocy. Czeka ich "wybuch gorąca"

Źródło:
7news.com.au, BOM

W Sądzie Okręgowym w Kaliszu ruszył w piątek proces cywilny o zadośćuczynienie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Dziewiętnastoletnia mieszkanka powiatu ostrzeszowskiego domaga się od Skarbu Państwa 201 tys. zł.

19-latka pozwała Skarb Państwa. Chodzi o szczepienie na COVID-19

19-latka pozwała Skarb Państwa. Chodzi o szczepienie na COVID-19

Źródło:
PAP

Policjanci po służbie zwrócili uwagę na kierowcę, który zaparkował na miejscu dla niepełnosprawnych. Okazało się, że mężczyzna był pijany. 23-latek próbował przekupić interweniujących funkcjonariuszy. Usłyszał zarzuty.

"Jestem w stanie zapłacić każdą sumę, aby się wybielić"

"Jestem w stanie zapłacić każdą sumę, aby się wybielić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

23-letnia mieszkanka Michigan zamówiła test DNA, by dowiedzieć się czegoś o swoich przodkach. Ten naprowadził śledczych na trop w sprawie odnalezionego latem 1997 roku martwego noworodka. Babci kobiety postawiono zaś zarzuty w związku ze śmiercią dziecka.

Zrobiła dla zabawy test DNA, pomogła rozwiązać sprawę sprzed 27 lat. Jej babcia usłyszała zarzuty   

Zrobiła dla zabawy test DNA, pomogła rozwiązać sprawę sprzed 27 lat. Jej babcia usłyszała zarzuty  

Źródło:
CNN

Teleskop Hubble'a osiągnął to, czego jeszcze żadne urządzenie do tej pory nie dokonało. Naukowcy bliżej niż kiedykolwiek przyjrzeli się kwazarowi oddalonemu od nas aż o 2,5 miliarda lat świetlnych. Ten niezwykle jasny obiekt, odkryty w latach 60. ubiegłego wieku, wciąż pozostaje zagadką.

"Dziwne rzeczy" na zdjęciach z kosmosu

"Dziwne rzeczy" na zdjęciach z kosmosu

Źródło:
livescience.com, NASA, tvnmeteo.pl

Pielęgniarz z Arizony w Stanach Zjednoczonych o mało nie stracił życia po pozornie niegroźnym skaleczeniu się w stopę. Okazało się, że 49-latek zakaził się wówczas bakterią gronkowca złocistego, przez co konieczna okazała się natychmiastowa amputacja części jego nogi.

Na urlopie skaleczył się w stopę. Kilka dni później trzeba było ją uciąć

Na urlopie skaleczył się w stopę. Kilka dni później trzeba było ją uciąć

Źródło:
CNN, tvn24.pl

- Ustawa wprowadzająca możliwość aborcji do 12. tygodnia ciąży "nie wyjdzie" z Sejmu w tej kadencji - twierdzi kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Zastrzegł, że jako poseł nie zagłosuje za taką ustawą, ale jako prezydent podpisałby ją, jeśli zdecydowaliby o tym Polacy w referendum. Lider Polski 2050 ocenił, że dwie kadencje Andrzeja Dudy to prezydentura zmarnowanej szansy. W jego ocenie Duda "próbował być prezydentem swojego obozu", ale robił to w taki sposób, że "nawet ten obóz go nie akceptował".

Hołownia: aborcja do 12. tygodnia ciąży z tego Sejmu nie wyjdzie

Hołownia: aborcja do 12. tygodnia ciąży z tego Sejmu nie wyjdzie

Źródło:
PAP

Ludzie zachowują się czasem bezprecedensowo - stwierdził senator PiS Michał Seweryński, który wypowiedział się o Marcinie Romanowskim. Były wiceminister sprawiedliwości jest ścigany listem gończym. - Od dawna przygotowywał się do tego, żeby zniknąć przed śledczymi i policją - ocenił z kolei wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.

Senator PiS o sprawie Romanowskiego: chyba jest bez precedensu, ale co możemy na to poradzić?

Senator PiS o sprawie Romanowskiego: chyba jest bez precedensu, ale co możemy na to poradzić?

Źródło:
TVN24

Domy i samochody na północnym wschodzie USA kolejny raz w tym miesiącu znalazły się pod grubą warstwą śniegu. W kilku hrabstwach w stanie Nowy Jork został wprowadzony stan wyjątkowy.

"Śnieg pada tak mocno, że nie widać, gdzie jest droga"

"Śnieg pada tak mocno, że nie widać, gdzie jest droga"

Źródło:
Reuters, foxweather.com, tvnmeteo.pl

Wszystkie potrzebujące rodziny z akcji Szlachetna Paczka znalazły swoich darczyńców. "Mamy to! Dziękujemy Państwu za Waszą pracę i zaangażowanie. Licznik wskazuje ostateczne 0!" - przekazało w piątek Stowarzyszenie Wiosna, które organizuje akcję.

"Mamy to! Licznik wskazuje ostateczne zero"

"Mamy to! Licznik wskazuje ostateczne zero"

Źródło:
tvn24.pl

Program "You Can Dance - Po prostu tańcz!" wraca na antenę TVN. W nowym sezonie w roli prowadzącego zobaczymy Macieja Dowbora, a w piątek poznaliśmy też wszystkich jurorów.

Nowa edycja "You Can Dance - Po prostu tańcz!". Znamy jurorów

Nowa edycja "You Can Dance - Po prostu tańcz!". Znamy jurorów

Źródło:
tvn24.pl