Kolejne trzy osoby zostały zatrzymane przez Centralne Biuro Śledcze Policji w związku z podejrzeniem "skorzystania z usług zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie organizowali za opłatą certyfikaty poświadczające zaszczepienie się przeciwko COVID-19". To pracownice ochrony zdrowia. Usłyszały zarzuty korupcyjne i zostały zawieszone w prawie wykonywania zawodu.
"Na polecenie Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne 3 osoby – pracowników służby zdrowia wykonujących zawód lekarza, pielęgniarki oraz położnej w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej uzyskującej poświadczające nieprawdę 'paszporty covidowe'" - czytamy w komunikacie CBŚP. Jak sprecyzowano, trzy kobiety są podejrzane o "skorzystanie z usług zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie organizowali za opłatą certyfikaty poświadczające zaszczepienie się przeciwko COVID-19".
Zarzuty korupcyjne za fałszywe certyfikaty
Podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka prasowa CBŚP, przekazała, że "w Wydziale Zamiejscowym Prokuratury Krajowej trzem kobietom przedstawiono zarzuty korupcyjne". - Działania przeprowadzono w województwach pomorskim i małopolskim - dodała.
Jak informuje Prokuratura Krajowa, są to już kolejne czynności w tej sprawie, wcześniej na polecenie prokuratora zatrzymano organizatora przestępczego procederu, a także osobę, która wprowadzała dane do systemu teleinformatycznego e–zdrowie oraz osoby wyszukujące klientów zainteresowanych uzyskaniem zaświadczeń o szczepieniach.
Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym osobom zarzuty m.in. płatnej protekcji, wręczenia korzyści majątkowych i skłonienia do poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
OGLĄDAJ MATERIAŁ "FAKTÓW": Tak wygląda proceder wystawiania fałszywych certyfikatów covidowych
Co grozi podejrzanym
Zatrzymanym trzem kobietom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych po 10 tysięcy złotych. - Wszystkie są powiązane ze środowiskiem medycznym, w związku z czym prokurator zastosował wobec nich zawieszenie w prawach wykonywania zawodu - dodała rzeczniczka CBŚP.
Nawet 1,5 tysiąca złotych za "certyfikat"
- Śledztwo dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o organizowanie tzw. paszportów covidowych za opłatą. Sprawę wyjaśniają policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie - przekazała rzeczniczka CBŚP.
Według dotychczasowych ustaleń śledztwa, prowadzonego przez lubelski Zarząd Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, członkowie gangu docierali do osób, które nie chciały się zaszczepić przeciw COVID-19, ale chciały posiadać zaświadczenie potwierdzające szczepienie. Następnie wprowadzano dane "klienta" do systemu, wystawiając przy tym zaświadczenie. Taka usługa kosztowała od tysiąca do 1,5 tysiąca złotych.
- Łącznie w sprawie występuje 14 podejrzanych. Policjanci wspólnie z prokuratorem ustalają wszystkie osoby zamieszane w ten proceder, w tym także osoby, które kupowały fałszywe poświadczenie zaszczepienia się - poinformowała podinsp. Iwona Jurkiewicz.
- Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań - dodała Prokuratura Krajowa.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CBŚP