Komendant o największych trudnościach w poszukiwaniach Tadeusza Dudy

Lekkie transportery opancerzone TUR w Starej Wsi
Poszukiwania podejrzanego o zamordowanie dwóch osób w Starej Wsi koło Limanowej
Źródło: Małopolska Policja
Poszukiwania Tadeusza Dudy, podejrzanego o zastrzelenie dwóch osób w Starej Wsi niedaleko Limanowej, nie przyniosły jak dotąd przełomu. Jak powiedział TVN24 inspektor Artur Bednarek, komendant małopolskiej policji, największą trudnością dla funkcjonariuszy jest ukształtowanie terenu. Wskazał też na brak informacji od lokalnej społeczności.
Kluczowe fakty:
  • Podejrzany o zastrzelenie swojej 26-letniej córki i jej 31-letniego męża Tadeusz Duda jest poszukiwany od piątku. Mężczyzna postrzelił też trzecią osobę, 72-letnią teściową, która przeszła operację.
  • Policja od piątku prowadzi obławę na mężczyznę. Przeszukiwany teren obejmuje kilkaset hektarów trudnego, górzystego terenu. W akcji uczestniczy około 800 funkcjonariuszy.
  • Komendant wojewódzki policji w Krakowie insp. Artur Bednarek wśród największych trudności w ramach poszukiwań wymienił trudny teren i "brak informacji od lokalnej społeczności".
  • Z polskimi policjantami współpracują przy poszukiwaniach słowackie służby.

Pytany o największe trudności w ramach obławy na Tadeusza Dudę, komendant wojewódzki policji w Krakowie, inspektor Artur Bednarek, poinformował, że to przede wszystkim ukształtowanie terenu. - W powiecie limanowskim to na pewno teren, to gęste zadrzewienie i pagórkowatość. Ale również brak informacji od lokalnej społeczności - stwierdził komendant.

Dopytany przez naszego reportera Jerzego Korczyńskiego, Bednarek dodał: "nie mamy tych informacji., liczymy na nie, prosimy bardzo o to, żeby do nas spływały".

komendant
Policja: brak informacji od lokalnej społeczności dużą trudnością w poszukiwaniach Tadeusza Dudy
Źródło: TVN24

Na trudne warunki prowadzonej akcji zwróciła uwagę w rozmowie z TVN24 również rzeczniczka małopolskiej policji podinsp. Katarzyna Cisło.

- Teren, na którym działamy, jest skrajnie trudny. To bardzo gęste lasy, kilkaset hektarów lasów. Policjanci, którzy biorą udział w tych poszukiwaniach, mówią, że zarówno te nasze poszukiwania prowadzone z lądu, jak i z powietrza, są trudne. Jest bardzo ciepło i obraz z kamer termowizyjnych jest bardzo mocno obserwowany przez policjantów, czy mamy do czynienia z żywą istotą, czy jest to zwierzę, czy człowiek - powiedziała Cisło.

Poszukiwania Tadeusza Dudy w okolicach Limanowej
Poszukiwania Tadeusza Dudy w okolicach Limanowej
Źródło: małopolska policja

Pomoc Słowaków

Jak podkreśliła w komunikacie małopolska policja, "w związku z poszukiwaniami za 57-latkiem cały czas utrzymywane są kontrole samochodów przeprowadzane przez policję. Z uwagi na bliskość granicy po stronie słowackiej takie kontrole pojazdów przeprowadzane są przez słowackie służby".

Lekkie transportery opancerzone TUR w Starej Wsi
Lekkie transportery opancerzone TUR w Starej Wsi
Źródło: TVN24

- Współpraca została podjęta już na samym początku. Bardzo dobrze rozpoznaliśmy ten teren. Zauważyliśmy, że granica, nie oficjalna, ale zielona, leży w odległości jedynie około 30 kilometrów, dlatego od razu poinformowaliśmy polską straż graniczną, jak również stronę słowacką - wyjaśniła podinsp. Katarzyna Cisło.

Nagroda za informację w sprawie Tadeusza Dudy

We wtorek komendant małopolskiej policji wyznaczył nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych "za przekazanie informacji, która bezpośrednio doprowadzi do zatrzymania Tadeusza Dudy".

cislo
Nagroda za informację, która może doprowadzić do zatrzymania Tadeusza Dudy
Źródło: TVN24

Wcześniej we wtorek policja zamknęła drogę w pobliżu domu, gdzie ścigany od piątku Tadeusz Duda zastrzelił swoją córkę i zięcia oraz ranił teściową. Zamknięty odcinek drogi liczy około dwóch kilometrów. Policjanci przepuszczają tylko mieszkańców.

Ścigany Tadeusz Duda

Wtorek jest piątym dniem policyjnej obławy, w której uczestniczy kilkuset funkcjonariuszy wspieranych w akcji przez wojsko.

- Noc minęła bez przełomu. W akcji wciąż używany jest śmigłowiec Black Hawk, jest też dron Bayraktar. Ściganego namierzyć próbują też funkcjonariusze z psami tropiącymi, co jakiś czas można natknąć się na policyjne blokady, przy których sprawdzane są przejeżdżające auta - relacjonował nasz reporter Mateusz Półchłopek.

W sobotę wieczorem - jak przekazuje policja - akcja poszukiwawcza bliska była zakończenia. Wtedy to policjanci w odległości kilkudziesięciu metrów zauważyli mężczyznę, który nie zastosował się do polecenia: "Stój, policja" i oddał strzał w kierunku policjantów.

Małopolska policja uruchomiła specjalną całodobową infolinię. "Jeśli masz informacje, które mogą pomóc policjantom w zatrzymaniu poszukiwanego - zadzwoń pod numer: 47 83 58 690. Każda informacja będzie natychmiast weryfikowana" - poinformowała policja. Informatorzy mają zagwarantowaną całkowitą anonimowość.

- Przypominamy, że za pomoc w ukrywaniu się ściganego przestępcy grozi do pięciu lat pozbawienia wolności - zaznacza podinspektor Katarzyna Cisło z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Stara Wieś - policja
Stara Wieś - policja
Źródło: x.com/PolskaPolicja

Impuls

Tadeusz Duda w przeszłości dwukrotnie usłyszał zarzuty znęcania się i kierowania gróźb karalnych wobec swoich bliskich: w 2022 i 2025 roku.

Dzień przed zbrodnią poszukiwany mężczyzna zapoznał się z aktami prowadzonego przeciwko niemu postępowania. Każdy, komu postawiony zostanie zarzut, ma zgodnie z Kodeksem postępowania karnego takie prawo.

- Niewykluczone, że lektura akt była impulsem, która pchnął mężczyznę do zbrodni - przekazuje nasz dziennikarz Mateusz Półchłopek.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: