Na Rynek Główny w Krakowie powróciła skarbonka, do której mieszkańcy i turyści wrzucali pieniądze na renowację zabytków. Jesienią zeszłego roku została uszkodzona przez wandala.
Krakowskie skarbonki z Rynku i Wawelu zna każdy, kto choć raz zwiedzał miasto. Ich zwieńczenie nawiązuje do kształtu krakowskich murów miejskich, a szklane ściany zdobi litera "K" wzorowana na monogramie z drzwi Katedry Wawelskiej. We wtorek, po prawie czterech miesiącach napraw, ta z Rynku powróciła na swoje miejsce.
Po zamontowaniu skarbonki pierwszy datek wrzucił prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. - Bardzo się cieszę, że przyjeżdżający tutaj turyści wreszcie będą mogli spotkać się przy tej skarbonce, i wrzucić tu datki – mówił w poniedziałek.
Podkreślił, że ze skarbonką związana jest legenda, według której zakochani, którzy spotkają się przy skarbonce i przy okazji coś do niej wrzucą, mają zapewnione dożywotnie szczęście.
Wróciła na prośbę mieszkańców
Kilka miesięcy temu nie było wiadomo, czy skarbonka powróci. Była bowiem dewastowana już kilka razy. Powrotu domagali się jednak mieszkańcy miasta i turyści. W końcu urzędnicy dali się przekonać.
Poprzednie naprawy skarbonki były finansowane ze środków Kancelarii Prezydenta RP, za pośrednictwem której przekazywane są z budżetu państwa pieniądze na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, rozdzielane przez SKOZK.
Teraz skarbonka ma nowe antywłamaniowe szkło. Przeszklenie wykonała firma NSG Group. Konserwacji elementów metalowych i systemu mocowania szyb dokonało przedsiębiorstwo Bobicki Arte. Obie firmy naprawiły skarbonkę nieodpłatnie.
Kilkanaście tysięcy rocznie
Druga skarbonka znajduje się na dziedzińcu Wawelu. Co roku mieszkańcy i turyści wrzucają do nich łącznie ok. 15 - 20 tys. zł, które trafiają do Narodowego Funduszu Rewitalizacji Zabytków Krakowa.
Wykonane z metalu i szkła skarbonki zaprojektował Jacek Piórecki z Biura Planowania Urzędu Miasta Krakowa. Pieniądze z nich były głównym źródłem finansowania renowacji krakowskich zabytków. Od 1985 r. prace konserwatorskie są współfinansowane przez Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, który jest zasilany z budżetu państwa.
Autor: dcz/roody / Źródło: TVN 24 Kraków/ PAP
Źródło zdjęcia głównego: krakow.pl | Paweł Krawczyk