Radni chcą, by okrągła kładka nosiła imię WOŚP. Chcą w ten sposób uczcić 30 lat istnienia orkiestry

Autor:
ms/tok
Źródło:
tvn24.pl
Rzeszów
Rzeszów Google Earth
wideo 2/4
Google EarthRzeszów

Radni Koalicji Obywatelskiej z Rzeszowa chcą, aby słynna okrągła, piesza kładka, nosiła imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chcą w ten sposób uczcić 30 lat istnienia Fundacji WOŚP, jej założyciela Jerzego Owsiaka oraz młodzież, która co roku angażuje się w Orkiestrę.

Okrągła kładka dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Grunwaldzkiej to jeden z najbardziej charakterystycznych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów w stolicy Podkarpacia. Powstała w 2012 roku i kosztowała 12 milionów złotych. 

- Rzeszowska kładka jest wyjątkowa w skali całego kraju, nie tylko ze względu na kształt - okrągły ustrój nośny i skośne podpory - ale również ze względu na wyposażenie: specjalnie hartowane i klejone szkło dla balustrady, obudowane szyby windowe, iluminację świetlną całego obiektu i wreszcie afrykańskie drewno, z którego został wykonany pomost kładki. Nawierzchnia kładki została wyłożona egzotycznym gatunkiem drewna, który sprowadzony został aż z Kamerunu - chwalił się po otwarciu obiektu wykonawca.

Radni KO chcą, aby popularna kładka nosiła imię WOŚPUrząd Miasta Rzeszowa

WOŚP wyposaża w sprzęt szpitale, ratuje życie pacjentów

Przez lata była bezimienna, ale w najbliższych dniach może się to zmienić. Miejscy radni z ramienia Koalicji Obywatelskiej chcą, aby kładka nosiła imię "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Stosowny projekt uchwały w tej sprawie wpłynął już do biura rady i będzie procedowany na najbliższej sesji rady miasta.

Czytaj też Most Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Radni proponują nazwę dla nowej przeprawy

"Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja, która przez 30 lat swojej działalności z jednej strony wyposażyła wiele polskich placówek medycznych w sprzęt ratujący zdrowie i życie wielu, zwłaszcza młodych pacjentów. Z drugiej zaś dzięki zaangażowaniu licznych zastępów młodzieży zmobilizowała olbrzymie pokłady ofiarności nie tylko w Polsce, ale nieomal na całym świecie" - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. 

Okrągła kładka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Rzeszowie Urząd Miasta Rzeszowa

Jak podkreślają dalej wnioskodawcy, "WOŚP wpisała się już na stałe w świadomość polskiego społeczeństwa, a jego coroczna styczniowa akcja zbiórki przynosi kolejne rekordy zbieranych kwot". 

Czytaj też Powstanie rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Kładka WOŚP w "dowód uznania" dla Jerzego Owsiaka i młodzieży

Jak podkreślają w uzasadnieniu uchwały wnioskodawcy, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest dla młodych ludzi doskonałą szkołą działania i społecznego zaangażowania. - "Dlatego to symboliczne uczczenie WOŚP w naszym mieście w 30-lecie jej działalności będzie zarówno wyrazem uznania dla Jerzego Owsiaka - jej twórcy i głównego organizatora oraz dla młodzieży, która w prace Orkiestry się angażuje. Będzie także zachętą dla kolejnych pokoleń młodych ludzi do podjęcia aktywności w służbie potrzebującym".

Uchwała ma być procedowana podczas najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się w najbliższy wtorek (31 stycznia) o godzinie 11.

31. Finał WOŚP

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w najbliższą niedzielę 29 stycznia. Tym razem zbiórka odbywa się pod hasłem "Żyj zdrowo w zdrowym świecie", a zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnych urządzeń do walki z sepsą.

W Polsce zarejestrowane zostały 1554 sztaby, za granicą 87.

W Rzeszowie działają dwa Sztaby WOŚP. Na ulice w najbliższą niedzielę wyjdzie 180 wolontariuszy. Główne wydarzenia odbędą się na rzeszowskim Rynku. Na scenie wystąpią m.in. Margaret i Majka Jeżowska. Światełko do nieba w tym roku będzie miało formę laserowego pokazu w wykonaniu MultiVisual - finalistów V edycji programu "Mam Talent".

Autor:ms/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Rzeszowa

Pozostałe wiadomości