Program wyborczy zaprezentowany przez Jacka Majchrowskiego jest dość zachowawczy. Ubiegający się o kolejną reelekcję prezydent Krakowa wielkich inwestycji nie planuje. Obiecuje za to pochylenie się nad komfortem życia krakowian. Na wstępie zapowiada, czego zrobić się nie da.
Życie w Krakowie ma stać się lepsze dzięki zapowiadanej przez Majchrowskiego walce ze smogiem, większej liczbie miejsc w żłobkach i przedszkolach, dodatkowych lekcjach angielskiego dla dzieci czy budowie hali sportowej dla niepełnosprawnych.
Prezydent Krakowa przedstawił w środę dziennikarzom swój program wyborczy. Jak mówił, przez ostatnich 12 lat Kraków zmienił się i z powodzeniem budował swoją metropolitalność. - Mamy spełnione wszystkie wymagania, których Kraków potrzebował jako metropolia, teraz chodzi o zapewnienie komfortu życia w mieście - mówił Majchrowski.
Ma być czyściej w Krakowie
Zapowiedział walkę o likwidację smogu. - Robimy i będziemy robić to, co jest w naszej mocy, bo nie wszystko zależy od nas - powiedział prezydent. Poinformował, że złożył w Radzie Miasta wniosek o powołanie wyspecjalizowanej jednostki miejskiej ds. zieleni, która miałaby zadbać m.in. o wykup terenów pod nowe parki, ich utworzenie oraz rewitalizację już istniejących.
Kraków ma postawić na ekologiczną komunikację miejską, w tym tworzenie kolejnych linii autobusowych obsługiwanych przez pojazdy elektryczne.
Wśród inwestycji drogowych najbardziej potrzebnych miastu prezydent wymienił domknięcie tzw. III obwodnicy miasta przez dokończenie drogi S7, rozbudowę Trasy Wolbromskiej od ul. Pachońskiego do granic miasta, budowę Trasy Łagiewnickiej. Przyznał, jednak, że w następnej kadencji nie uda się zbudować trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Majchrowski mówił, że w ciągu najbliższych czterech lat możliwe jest wybudowanie ok. 150 km ścieżek rowerowych.
Majchrowski stawia na dzieci
W programie wyborczym Majchrowskiego znalazła się także budowa hali, w której sport mogliby aktywnie uprawiać niepełnosprawni oraz wybudowanie kładki pieszo-rowerowej łączącej Kazimierz i Ludwinów. Prezydent zapowiedział budowę nowych żłobków i przedszkoli oraz wykupienie miejsc w działających już placówkach prywatnych tak, by "w ciągu trzech lat wszystkie dzieci, które potrzebują, miały dostęp do żłobków i przedszkoli".
Majchrowski zapowiedział, że znajdą się pieniądze na realizację w szkołach programu pięciu godzin języka angielskiego w tygodniu, którego nie da się sfinansować z budżetu obywatelskiego. Dodatkowo uczniowie klas czwartych szkół podstawowych i klas I gimnazjum mają korzystać z programu "Zamiast korepetycji" czyli z kursu, jak się uczyć i zapamiętywać. Prezydent chce powołać Centrum Wsparcia wobec Przemocy Szkolnej, w którym dzieci miałyby dostęp do psychologa.
Małe szanse na monitoring
Według prezydenta w kolejnej kadencji nikłe są szanse na wybudowanie nowoczesnego, zintegrowanego centrum monitoringu miejskiego, tym bardziej że w ostatnich daniach miasto otrzymało z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pismo z informacją, że resort nie będzie uczestniczył w takiej inwestycji. W Krakowie będzie natomiast, jak zapewnił Majchrowski, rozbudowywana sama sieć monitoringu miejskiego z jednoczesnym poszanowaniem prywatności mieszkańców.
Majchrowski chce debatować
Odnosząc się do zaproszeń na debaty przedwyborcze Majchrowski powiedział, że otrzymał ich już kilka, ale będzie brał udział w debatach organizowanych przez media i w debatach z udziałem wszystkich kandydatów, a nie tylko z jednym.
Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Majchrowskiego prowadzi kampanię pod hasłem „Łączy nas Kraków". W wyborach 16 listopada urzędujący prezydent zmierzy się z kandydatem prawicy Markiem Lasotą, kandydatką PO Martą Pateną, kandydatem niezależnym Łukaszem Gibałą, kandydatem niezależnym Sławomirem Ptaszkiewiczem, Tomaszem Leśniakiem z KWW Kraków Przeciw Igrzyskom - Porozumienie Ruchów Miejskich oraz Konradem Berkowiczem, kandydatem Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego.
Autor: KMK / Źródło: TVN 24 Kraków / PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków | Piotr Ziółkowski