Ponad 100 zdjęć autorstwa 25 fotografów mody znalazło się na wystawie "Vanity" w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Prace pochodzą z kolekcji niemieckiego artysty Franza Christiana Gundlacha.
To pierwsza wystawa Gundlacha w Polsce. Została zorganizowana w ramach trwającego w Krakowie 11. Miesiąca Fotografii. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest moda.
Jak poinformował w poniedziałek dziennikarzy Gundlach, ważnym zdjęciem ekspozycji jest to przy wejściu do sal wystawowych. Fotografia, autorstwa młodej Amerykanki Zoe Leonard, przedstawia olbrzymie lustro. - Przedmiot na fotografii jest motywem wprowadzającym do wystawy. Symbolizuje próżność (ang. vanity) i przypomina o pięknie, którego pożądamy – powiedział.
Hoyningen-Huene, Penn, Avedon…
Prace zajęły trzy sale wystawowe w muzeum. Ułożone zostały chronologicznie: od lat 20. XX w. do 2012 r. Zwiedzający zobaczą m.in. zdjęcia takich autorów jak: Cecil Beaton, George Hoyningen-Huene, Irving Penn, Richard Aedon, Tim Walker, a także dzieła samego Gundlacha. W rozmowie z PAP Gundlach podkreślił, że fotografie mody są czymś więcej niż zwykłymi zdjęciami. – Fotografie mody są świadkami czasów, w których zostały wykonane. Każde zdjęcie odzwierciedla jakąś epokę, pokazuje jak zmieniają się czasy i jak my się zmieniamy. Nas kiedyś nie będzie, a zdjęcia pozostaną – mówił.
Jak zauważył kolekcjoner, przez wiele lat twierdzono, że fotografia robiona na zamówienie w celach użytkowych nie jest dziełem sztuki. Czas pokazał jednak, że to przekonanie było błędne. Gundlach dodał, że "kiedyś moda kształtowała fotografię, a w ostatnich latach najpierw powstają fotografie mody i to one kształtują modę".
F.C. Gundlach
Franz Christian Gundlach urodził się w 1926 r. Jest niemieckim artystą i kolekcjonerem. Od 40 lat zajmuje się fotografią mody, a od 35 lat kolekcjonuje prace sławnych fotografów mody.
Organizatorami czynnej do 1 września ekspozycji są: Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Fundacja Sztuk Wizualnych. Partnerem wystawy jest Fundacja F.C. Gundlach z Hamburga.
Autor: jś/par/k / Źródło: PAP