TVN24 | Kraków

Kiedyś mieścił się tam magazyn SS, dziś uczelnia. Dachówka z budynku w Oświęcimiu trafi do Jad Waszem

TVN24 | Kraków

Autor:
wini//rzw
Źródło:
PAP
Oświęcim (Małopolska)
Oświęcim (Małopolska)Google Maps
wideo 2/3
Google MapsOświęcim (Małopolska)

W budynku, którym dziś dysponuje Małopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu, w czasie niemieckiej okupacji znajdował się magazyn SS. Wykonana przez żydowskich robotników przymusowych dachówka, zdjęta podczas remontu, została przekazana do jerozolimskiego instytutu Jad Waszem.

Adaptowany dla potrzeb Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu (MUP) budynek, jeden z trzech, które ona posiada, znajduje się nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Podczas wojny służył jako magazyn SS. Jedną z dachówek, zdjętych przy okazji remontu, przekazano obecnie do izraelskiego Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie.

Dachówka wykonana przez żydowskich robotników przymusowych

"Dachówka ta została wykonana po 1942 r. przez żydowskich robotników przymusowych w obozie pracy SS w Drohobyczu na zachodniej Ukrainie i dostarczona do obozu koncentracyjnego Auschwitz w celu zadaszenia magazynu SS" – czytamy w komunikacie, opublikowanym przez MUP.

Czytaj też: Kubek od lat stał na wystawie w Muzeum Auschwitz. Teraz odkryto jego tajemnicę

Uczelnia podała, że dachówkę - w imieniu rektor dr Soni Grychtoł - na ręce kierownik kolekcji artefaktów w Jad Waszem Sary Szor przekazał koordynator ds. kontaktów z zagranicą, honorowy profesor MUP dr Matthias Gleitze.

Zabytkowa dachówka z remontowanego budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu trafiła do zbiorów jerozolimskiego instytutu Jad WaszemMałopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu

Budynek z tragiczną historią

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego powstała w 2005 r. Kształci studentów na kilkunastu kierunkach. Kompleks uczelniany tworzą trzy położone obok siebie budynki. Wszystkie powstały przed II wojną światową. Podczas niemieckiej okupacji były wykorzystywane przez załogę KL Auschwitz. W jednym z nich SS umieściło pierwszych więźniów obozu - 728 Polaków deportowanych 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie.

Trzeci budynek, obecnie adaptowany dla potrzeb uczelni, jest największym z kompleksu. Jego powierzchnia to ok. 10 tys. m kw. Zanim zapadła decyzja o jego remoncie, przez wiele lat stał pusty.

Dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych MUP Justyna Kuglin poinformowała w piątek, że remont i adaptacja zakończą się jeszcze w tym roku. W murach budynku studenci mają rozpocząć zajęcia wraz z nowym rokiem akademickim. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Małopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu

Pozostałe wiadomości