Sekcje "Kino czasu kryzysu", "Kino spod ciemnej gwiazdy" i "Black American Cinema" są w programie 6. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Impreza organizowana w Krakowie potrwa od 12 do 21 kwietnia. Szefem jury będzie reżyser Lech Majewski.
Najważniejsza część Off Plus Camera to sekcja konkursowa. W konkursie głównym o charakterze międzynarodowym i nazwie "Wytyczanie drogi" wystartują filmy początkujących reżyserów (debiut fabularny bądź drugi film danego twórcy). Szefem jury będzie Lech Majewski, który niedawno był jurorem na festiwalach w Madrycie i w indyjskim stanie Goa.
- To ważny festiwal z imponującą nagrodą, impreza współpracująca blisko ze znanym amerykańskim festiwalem filmowym Sundance Roberta Redforda – podkreśla.
Autor najlepszego, zdaniem jurorów, filmu w konkursie głównym otrzyma Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tys. dolarów - informują organizatorzy festiwalu.
"Kino czasu kryzysu"
Na tegorocznym Off Plus Camera znajdą się, oprócz konkursu głównego, m.in. trzy sekcje specjalne, tematyczne, prezentujące zarówno filmy nowe, jak i starsze.
W sekcji "Kino czasu kryzysu" pokazane będą dokumenty i fabuły, których twórcy analizują na różne sposoby fenomen globalnego kryzysu oraz starają się wskazać możliwe drogi jego przezwyciężenia.
- Krach finansowy 2008 r. i stanowiące jego następstwo zawirowania globalnej ekonomii stanowią kluczowy kontekst bieżących wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych. Świadomość kryzysu, próby jego zrozumienia i możliwości uśmierzenia jego konsekwencji zaprzątają umysły ekonomistów, polityków – ale i artystów. Światowe kino odpowiedziało na sytuację kryzysową szeregiem interesujących, niekonwencjonalnych dzieł, których wymowa daleko wykracza poza doraźną politykę - zwracają uwagę organizatorzy festiwalu.
Publiczność w Krakowie obejrzy m.in. grecki obraz "Boy Eating the Bird's Food" (2012, reż. Ektoras Lygizos) przedstawiający trzy dni z życia młodego mężczyzny z Aten, narzucającego sobie dziwaczny, chwilami niepokojący post - bohater odżywia się karmą dla ptaków i poddaje ciało rozmaitym formom umartwienia. W tej samej sekcji znajdą się też m.in.: amerykańska "Detropia" (2012, reż. Heidi Ewing i Rachel Grady), czyli - jak wyjaśniają organizatorzy - "dokumentalny hołd dla upadającego miasta Detroit", oraz film polskiego reżysera, dokument "Eksmisja" Filipa Antoniego Malinowskiego. "Przejmująca historia rodzinna jest zapisem dokonujących się w Polsce przemian społeczno-ekonomicznych, ale także świadectwem radykalnej zmiany mentalności, którą najtrudniej zaakceptować przedstawicielom starszego pokolenia" - czytamy w opisie filmu.
"Kino spod ciemnej gwiazdy"
- Filmy z pogranicza mainstreamu i kultury niszowej. Najbardziej zaskakujące i groteskowe obrazy, jakie kiedykolwiek stworzono, pozycje obowiązkowe dla miłośników kinowej prowokacji - tak organizatorzy Off Plus Camera zapowiadają sekcję "Kino spod ciemnej gwiazdy".
W Krakowie obejrzeć będzie można m.in. "Różowe flamingi" (1972), niskobudżetowy film Johna Watersa, bawiącą i szokującą widza opowieść o rodzinach rywalizujących o tytuł Najobrzydliwszych Ludzi na Świecie. W programie jest też surrealistyczna "Święta góra" (1973) w reżyserii Alejandro Jodorowskiego, czyli groteskowa historia dziewięciu bogatych przemysłowców i polityków, pragnących poznać sekret nieśmiertelności.
"Maniak" Williama Lustiga, inny film w sekcji "Kino spod ciemnej gwiazdy", to mroczna opowieść o obsesji nieatrakcyjnego nowojorczyka - zbiera on kobiece skalpy i chce stworzyć idealną lalkę-obiekt miłości.
"The Manson Family" Jima van Bebbera stanowi z kolei "jedną z najodważniejszych prób zgłębienia mrocznego fenomenu Mansona" - czytamy w festiwalowym opisie. Inne produkcje, które zostaną pokazane jako "Kino spod ciemnej gwiazdy", to: "Repo Man" (1984, reż. Alex Cox), "Play Dead" (2012, reż. Shade Rupe, Teller), "I Am Divine" (2013, reż. Jeffrey Schwarz).
"Black American Cinema"
"Przekrojową podróżą przez kino opisujące doświadczenia czarnoskórych Amerykanów na przestrzeni dekad" ma być na festiwalu sekcja "Black American Cinema". Skupi się ona na filmach związanych z gatunkiem blaxploitation oraz współczesnych jego interpretacjach. Blaxploitation to gatunek stworzony w obrębie kina afroamerykańskiego. Największy jego rozwój przypadł na lata 70. Nazwa powstała przez połączenie angielskich słów: czerń i eksploatacja.
Na festiwalu pokazane będą m.in. filmy: "Coffy" (1973) w reżyserii Jacka Hilla z Pam Grier w roli głównej - o czarnoskórej kobiecie, która postanawia sama wymierzyć sprawiedliwość złoczyńcom, oraz "Chłopaki z sąsiedztwa" (1991), reżyserski debiut Johna Singletona, uznany za formę protestu wobec nierówności czarnoskórej młodzieży w USA i za jeden z najważniejszych filmów afroamerykańskich.
W sekcji "Black American Cinema" zaprezentowany zostanie też m.in. film Quentina Tarantino "Jackie Brown" (1997, z Pam Grier i Samuelem L. Jacksonem), będący hołdem dla kina blaxploitation.
Karnety w sprzedaży
Seanse w ramach Off Plus Camera 2013 odbywać się będą m.in. w kinie Kijów.Centrum. Festiwalowe karnety są już w sprzedaży. Szczegółowe informacje o programie festiwalu dostępne są na stronie internetowej imprezy.
Autor: nf/mz/k / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24