Zakochani z Krakowa na znak swojej wiecznej miłości zapinali na kładce ojca Bernatka kłódki, a kluczyki wrzucali do Wisły. Jeśli miłość nie okazała się wieczna, niektórzy wyrywali jej symbol z zabezpieczającej most siatki. Między innymi dlatego konieczny był remont kładki, podczas którego kłódki zdjęto. Mieszkańcy zdecydowali, że mają zostać przetopione na artystyczną "ławeczkę zakochanych".
Ławeczkę projektują obecnie studenci II roku architektury Politechniki Krakowskiej w ramach zajęć na uczelni. Jak przekazała Magdalena Nowak-Obrzut, dyrektorka Zarządu Dróg Miasta Krakowa, studenci dostali zadanie, by w projekcie uwzględnić nie tylko miejsca do siedzenia, ale także elementy przestrzenne, które pozwolą wkomponować zieleń w okolice kładki.
- To romantyczny pomysł, że przy kładce pojawi się ławka, która będzie symbolem tych wszystkich osób, które przez tyle lat dokumentowały tam swoje uczucia przez zawieszenie swojej kłódki - zaznaczyła dyrektorka ZDMK.
Według przedstawicieli PK zajęcia związane z projektowaniem ławeczki zawierającej kłódki zakochanych cieszą się dużą frekwencją studentów – z tematem tym zmaga się 300 osób pod opieką prof. Marii Żychowskiej. Powstały już szkice pomysłów, które studenci przekształcają w cyfrowe wizualizacje.
Ławeczka dołączy do smoka
Powstaniem ławeczki zajmą się fachowcy z Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Według prezesa tej instytucji Jarosława Gołuszki specjalnie powołane jury w pierwszym etapie wybierze pięćdziesiąt prac studenckich. Do finału trafi dziesięć najlepszych projektów - w formie wizualizacji zostaną one zaprezentowane na kładce o. Bernatka. Spośród nich mieszkańcy w głosowaniu wybiorą trzy najlepsze prace, które zostaną nagrodzone finansowo przez MOIIB, a najlepsza trafi do realizacji.
Zgodnie z zapowiedziami ogłoszenie zwycięskiego projektu powinno nastąpić w okolicach 14 lutego przyszłego roku, czyli święta zakochanych. Gotowa ławeczka zostanie ustawiona przy kładce o. Bernatka od strony Podgórza, nieopodal figury smoka romantyka.
Remont kładki Bernatka
Pierwszy etap remontu kładki o. Bernatka, w ramach którego m.in. usunięto uszkodzoną siatkę balustradową wraz z kłódkami zakochanych i zastąpiono ją pionowymi prętami ze stali nierdzewnej zakończył się w marcu br. W sumie zdjęte kłódki ważyły ok. trzy tony.
DMK remont kładki - słynącej do tej pory z kłódek zakochanych umocowanych do jej balustrad - uzasadniał względami bezpieczeństwa, siatki w niektórych miejscach barierek były bowiem dziurawe. Do uszkodzeń przyczyniali się także sami właściciele kłódek, którzy po "odkochaniu się" wyrywali swoje pamiątki.
Kładka pieszo-rowerowa ojca Bernatka, łącząca Kazimierz z Podgórzem, powstała w 2010 r. w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Jej konstrukcja składa się ze 145 metrowego stalowego łuku, do którego podwieszono dwa pomosty – jeden dla pieszych i drugi dla rowerzystów. Nazwa przeprawy pochodzi od nazwiska zakonnika Laetusa Bernatka, głównego inicjatora budowy pobliskiego szpitala Bonifratów.
Kłódki stały się nieodłącznym elementem kładki nad Wisłą od początku jej istnienia, choć nie były tam przewidziane – zawieszali je zakochani jako symbol ich wiecznego i nierozerwalnego uczucia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: EQRoy/Shutterstock