Siatki zabezpieczające na kładce ojca Bernatka w Krakowie zostaną wymienione. Wraz z nimi z przejścia nad Wisłą znikną słynne kłódki zakochanych. Urzędnicy zapewniają, że nie zostaną one zutylizowane i pytają mieszkańców, co z nimi zrobić. Jedną z propozycji jest ich przetopienie i stworzenie rzeźby.
Kładka ojca Bernatka to jeden z najważniejszych punktów Krakowa na trasie spacerowiczów, w szczególności tych zakochanych. Na siatce po obu stronach przeprawy wiszą setki kłódek par, które postanowiły w ten sposób uwiecznić symbol swojej nierozerwalnej miłości. Nie każde uczucie okazało się trwać wiecznie. - Prawdopodobnie część osób, które zakładały te kłódki, się "odkochała", próbowała je wyrwać i zostają nam potem wygięte druty - powiedział Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
W wielu miejscach dziury były łatane, jednak, jak przyznają urzędnicy, efekt takich napraw nie jest estetyczny. Dla poprawy bezpieczeństwa urzędnicy zapowiadają teraz usunięcie uszkodzonej siatki i zastąpienie jej nowymi poręczami. - Nietrudno sobie wyobrazić, co się może stać, jeśli tu będzie przechodziło jakieś małe dziecko z drutem na wysokości twarzy. Musimy coś z tym zrobić - mówi Pyclik.
Urzędnicy pytają mieszkańców o przyszłość kłódek
Zamiast siatki na miejscu mają pojawić się poręcze, najprawdopodobniej w postaci metalowych sztachet.
Urząd zapewnia, że na nowych barierkach zakochane pary wciąż będą mogły wieszać kłódki w dowód swojej miłości, jednak te, które dotąd wisiały na kładce, zostaną zdemontowane.
Czytaj też: Zwiedzanie Krakowa smoczym szlakiem. Miasto ozdobią smoki Andrzeja Mleczki i Edwarda Lutczyna
- Nie chcielibyśmy ich tak po prostu utylizować, nie będzie się jednak dało założyć ich na nowe poręcze. Co z nimi zrobić? To pytanie do krakowian, czy je przetopić w jakąś instalację, czy złożyć je w jakimś koszu w pobliżu, czy jeszcze coś innego - podpowiada urzędnik.
W najbliższym czasie zarząd dróg ma wyłonić projektanta nowych poręczy, a prace mają zakończyć się do końca roku. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły dotyczące przyszłości kłódek za pomocą formularza dostępnego na stronie Urzędu Miasta Krakowa.
Źródło: tvn24.pl/Urząd Miasta Krakowa
Źródło zdjęcia głównego: Thiago Figueredo/Shutterstock