Radni zobowiązali prezydenta Krakowa do prowadzenia działań edukacyjnych w zakresie profilaktyki ciąż wśród nastolatek i chorób przenoszonych drogą płciową. Jednak wojewoda tę uchwałę unieważnił. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił decyzję wojewody.
Jak tłumaczy Anna Szkodzińska z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, sąd uznał, że przedmiot uchwały mieści się w zadaniach własnych gminy.
– Uchwała nie przewiduje żadnych środków i konkretnych działań prezydenta, zobowiązuje go jedynie do podjęcia wszelkich koniecznych, możliwych i prawnie uzasadnionych działań w zakresie profilaktyki ciąż wśród nastolatek i profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową – wyjaśnia sędzia. Orzeczenie WSA, które ogłoszono w piątek, nie jest prawomocne. Wojewoda Piotr Ćwik może jeszcze złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
- Od chwili otrzymania pisemnego uzasadnienia orzeczenia sądu mamy 30 dni na wniesienie skargi kasacyjnej. Po zapoznaniu się z pełnym uzasadnieniem sądu podejmiemy decyzję co do kasacji – powiedziała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.
Uchwała krakowskich radnych
Rada Miasta Krakowa w październiku 2019 roku zdecydowała o skierowaniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, który po raz drugi stwierdził nieważność uchwały dotyczącej edukacji seksualnej.
W uchwale z 28 sierpnia 2019 roku radni zobowiązali prezydenta Krakowa do podjęcia możliwych i prawnie dopuszczalnych działań polegających na prowadzeniu działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie profilaktyki ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyki HIV. Nie sprecyzowali jednak, jakie dokładnie działania ma podjąć prezydent ani że miejscem dodatkowej edukacji ma być szkoła.
"Nadzór ideologiczny"
Wojewoda, powołując się na prawo, unieważnił tę uchwałę, uznając, że Rada Miasta Krakowa wkracza w kompetencje innych podmiotów, np. dyrektora szkoły, Rady Pedagogicznej czy Rady Rodziców oraz że radni nie mogą wydawać "wiążących poleceń organowi wykonawczemu gminy co do podejmowania konkretnych działań w określonej sprawie".
- Ta uchwała z 28 sierpnia była drugą tego typu. Poprawiliśmy ją zgodnie z tym, co wojewoda zalecał, niestety po raz kolejny została uchylona – mówił wówczas dziennikarzom przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec (Koalicja Obywatelska). W jego ocenie zaskarżenie także drugiej poprawionej wersji uchwały "pokazuje, że wojewoda tak naprawdę nie działa w ramach nadzoru prawnego, tylko stosuje nadzór ideologiczny, światopoglądowy i kieruje się przy ocenianiu uchwał Rady Miasta Krakowa swoimi własnymi poglądami i stanowiskiem partii rządzącej".
W trybie nadzoru unieważnione zostały także istotne – zdaniem radnych Koalicji Obywatelskiej - dla mieszkańców uchwały dotyczące m.in. wprowadzenia instytucji nocnego burmistrza, asystenta dla niepełnosprawnych - na te rozstrzygnięcia także złożone zostały skargi do WSA. W listopadzie 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi Rady Miasta Krakowa na te decyzje wojewody.
Źródło: PAP / TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24