Zajadają się nimi od 600 lat. Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie

Otwarcie muzeum obwarzanka w Krakowie
Otwarcie muzeum obwarzanka w Krakowie
W Krakowie otwarto Żywe Muzeum Obwarzanka

Nie oscypek, nie precel, nie bajgiel. W Krakowie "rządzi" obwarzanek. W mieście otwarto jego muzeum.

Pierwsze wzmianki o wypieku obwarzanków na terenie Krakowa i okolic pochodzą z 1394 roku. W rachunkach dworu króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi z lat 1388-1420 zachowała się następującą informacja: "dla królowej pani pro circulis obrzanky 1 grosz".

Tradycja wypieku obwarzanków krakowskich przetrwała do dziś. Są one sprzedawane na terenie całego miasta z charakterystycznych przeszklonych wózków.

- Pierwsze obwarzanki były z solą i makiem. Teraz mamy pięć rodzajów – mówi Władysława, która obwarzanki na krakowskim rynku sprzedaje od dwunastu lat.

Wytwarzany zgodnie z tradycyjną recepturą obwarzanek krakowski to wypiek spiralnie zwinięty z dwóch lub trzech wałeczków ciasta. Smak obwarzanka krakowskiego jest zmieniany przez stosowanie posypek. Jego kształt przypomina pierścień, owal, rzadziej przybiera formę regularnego kółka. Każdy obwarzanek krakowski ma inny kształt ze względu na ręczne obrabianie i formowanie ciasta.

"To symbol naszego miasta"

W niedzielę w Krakowie otwarto Żywe Muzeum Obwarzanka. To pierwsze tego typu miejsce w Małopolsce, w którym będzie można poznać historię tego wypieku.

- Obwarzanek krakowski to symbol naszego miasta, jest związany z Krakowem od ponad 600 lat, a mam wrażenie, że czasem występuje gdzieś z boku i jest mniej popularny w Małopolsce niż oscypek. My uznaliśmy, że zasługuje na muzeum – mówi Marta Krzyżek-Siudak, która wraz z mężem postanowiła otworzyć takie miejsce w Krakowie.

Dodaje, że inspiracją było dla niej muzeum piernika w Toruniu.

Żywe Muzeum Obwarzanka to przedsięwzięcie prywatne. Nie jest to klasyczne muzeum z eksponatami w gablotach. W niewielkim lokalu tuż obok Starego Kleparza – najstarszego placu targowego Krakowa – będzie można wypić kawę, zjeść kanapkę na bazie obwarzanka i poznać jego historię. Ściany zdobią archiwalne zdjęcia sprzedawców obwarzanków z lat 60. i 70.

Zrób sobie obwarzanka

W piątki, soboty i niedziele dla turystów indywidualnych, a w tygodniu dla grup zorganizowanych odbywać się będą warsztaty - pokazy wytwarzania obwarzanków. Będą one prowadzone w języku polskim lub angielskim. Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się niemal wszystkiego o tajnikach robienia tego tradycyjnego, krakowskiego przysmaku, skosztować go i samodzielnie przygotować na pamiątkę.

- Każdy uczestnik dostanie kawałek ciasta i będzie mógł zrobić swój obwarzanek na pamiątkę. Podczas warsztatów wyjaśnimy także, czym różni się obwarzanek od precla i bajgla – mówi Krzyżek-Siudak.

"Nie ma śniadanka bez obwarzanka" - nowe muzeum w Krakowie | TVN24 Kraków

Krakowski obwarzanek od 2010 roku jest wpisany na listę produktów Unii Europejskiej objętych chronionym oznaczeniem geograficznym. Otwarcie muzeum mieszkańcy Krakowa przyjęli z entuzjazmem.

- Nigdy czegoś takiego nie było, a obwarzanek to przecież produkt typowo krakowski - mówi Barbara z Krakowa.

Autor: kk / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków

Pozostałe wiadomości