Francuska Dolina Loary zamroziła współpracę z Małopolską. To odpowiedź na działania tutejszego samorządu województwa, który przyjął uchwałę w sprawie "promowania ideologii ruchów LGBT".
Pismo informujące o zamrożeniu współpracy zostało opublikowane przez władze regionu Dolina Loary na portalach społecznościowych. Formalnie do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie jeszcze nie dotarło, więc samorządowcy powstrzymują się od komentarzy.
W opublikowanym dokumencie Francuzi przypominają, że 18 grudnia 2019 roku Parlament Europejski "przyjął rezolucję potępiającą publiczne akty dyskryminacji i mowę nienawiści przeciw lesbijkom, gejom, osobom biseksualnym, trans i interseksualnym". W sprzeczności z nią, zdaniem urzędników z Doliny Loary, stoi deklaracja Sejmiku Województwa Małopolskiego "w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii »LGBT« do wspólnot samorządowych", ogłoszona 29 kwietnia 2019.
"Sejmik Województwa Małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny” – napisali w deklaracji małopolscy radni.
Sejmik Województwa Małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny. Podejmowane w ostatnim okresie działania przez niektórych przedstawicieli samorządowej, jak i krajowej sceny politycznej ukierunkowane są na wywoływanie fundamentalnych zmian w życiu społecznym. Działania te zorientowane są na anihilację wartości ukształtowanych przez wielowiekowe dziedzictwo chrześcijaństwa, ważnych szczególnie dla mieszkańców Małopolski. Jako Radni Województwa Małopolskiego deklarujemy wsparcie dla rodziny opartej na tradycyjnych wartościach oraz obronę systemu oświaty przed propagandą LGBT zagrażającą prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia. Deklarujemy, że Sejmik Województwa Małopolskiego w realizacji swoich publicznych zadań będzie wierny tradycji narodowej i państwowej, mając w pamięci tysiącletnią tradycję chrześcijaństwa w Polsce oraz wielowiekowe przywiązanie Polaków do wolności.
"Solidarność i wsparcie"
Teraz ta deklaracja jest krytykowana przez francuskiego partnera Małopolski. "Chcielibyśmy zdecydowanie potępić wszelkie ataki na podstawowe prawa jednostek. Stanowiska zajmowane przez władze Małopolski stanowią niedopuszczalne zagrożenie dla szacunku, bezpieczeństwa i wolności ludzi. Stanowią one wyzwanie dla podstawowej zasady równości i niedyskryminacji zapisanej w traktatach międzynarodowych" - czytamy m.in. w oświadczeniu.
W związku z tym francuski region postanowił "zawiesić stosunki z władzami województwa małopolskiego". "Zamrożenie będzie trwało do momentu przywrócenia poszanowania praw człowieka zgodnie z zasadami i wartościami Unii Europejskiej. Zwracamy szczególną uwagę na dyskryminację, często bardzo brutalną, której doświadczają osoby LGBT na całym świecie, a nawet dziś we Francji. Region doliny środkowej Loary pokazuje im swoją solidarność i wsparcie" - napisano w oświadczeniu.
Podpisali je prezydent regionu François Bonneau i jego zastępca Charles Fournier.
Współpraca regionów w Unii Europejskiej polega głównie na wymianach kulturowych oraz naukowych oraz kontaktach między szkołami z tych terenów.
Dolina Loary to nie pierwsza jednostka administracyjna Francji, która zamroziła współpracę ze swoim polskim partnerem – jest jednak jak do tej pory największą. Wcześniej w podobny sposób partnerstwo zawiesiło Nogent-sur-Oise (partner Kraśnika) oraz gmina Saint-Jean-de-Braye (partnerująca Tuchowowi).
Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/RCValdeLoire