Znalezione na plaży Dunajca szczątki prehistorycznego zwierzęcia należą do młodego nosorożca włochatego - potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przebadane przez nich i zrekonstruowane, wróciły już do Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Niedługo będzie można je tam oglądać.
Szczątki prehistorycznego ssaka znalazł 10 lat temu na plaży Dunajca mieszkaniec Siedliszowic. We wrześniu 2012 roku ofiarował je Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. Zainteresowała się nimi dr Kamilla Pawłowska z Uniwersytetu w Poznaniu i dzięki temu, w połowie lutego bieżącego roku, trafiły tam na badania.
Kości w reklamówce
- Zaczęło się od tego, że przyszedł do nas uczeń gimnazjum i przyniósł jakieś drobne kości. My informacje o tym umieściliśmy w internecie. Zobaczył to pan Tomasz Baran, który w zabudowaniach gospodarczych w reklamówce od 10 lat trzymał znalezione przez siebie szczątki. I w reklamówce przyniósł je do nas - opowiada Barbara Szpunar, archeolog z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Jak mówi, razem z koleżanką z muzeum stwierdziły, że to fragmenty czaszki nosorożca włochatego. Również poinformowały o tym na stronie internetowej.
- To przeczytała pani dr Pawłowska z Uniwersytetu w Poznaniu, która prowadzi projekt dotyczący znalezisk szczątków nosorożców włochatych na terenie Polski - dodaje. - Czaszka nosorożca została w Poznaniu przebadana, sklejona, zrekonstruowana na tyle, na ile się dało, i wróciła do nas - mówi Szpunar.
Jak informuje, wykonane zostały badania radiowęglowe, osteometryczne (pomiar kości), przebadano też czaszkę pod kątem procesów, które miały na nią wpływ od chwili śmierci zwierzęcia do momentu odnalezienia jego szczątków oraz budowy np. kości nosa.
Archeolog powołuje się na opinię dr Kamilli Pawłowskiej, prowadzącej badania w Poznaniu i mówi, że największą wartością znaleziska jest to, że należy do młodego nosorożca.
Gatunek wymarły
Jak tłumaczy Szpunar, nosorożce włochate to gatunek plejstoceński, który pojawił się 500 tys. lat p.n.e., a wyginął 8 tys. lat p.n.e. Szczątki najmłodszych jego przedstawicieli znajdowane są na Syberii. Na terenach Polski odnajduje się pozostałości po nosorożcach z dziesiątego tysiąclecia p.n.e.
W tarnowskim muzeum jest już żuchwa nosorożca włochatego, ale należąca do osobnika dorosłego.
Czaszkę prehistorycznego zwierzęcia, znalezioną nad Dunajcem w Siedliszowicach, zwiedzający będą mogli zobaczyć we wrześniu, na wystawie w nowej siedzibie muzeum.
Autor: jś/mz/k / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Okręgowe w Tarnowie | Robert Moździerz