Płonęły trawy, ogień przeniósł się na ogrodzenie posesji. Podejrzany o podpalenie w rękach policji

Autor:
bp/gp
Źródło:
PSP w Końskich, KPP w Końskich, tvn24.pl
W Końskich spłonęło 30 arów traw i ogrodzenie posesji
W Końskich spłonęło 30 arów traw i ogrodzenie posesjiKP PSP w Końskich
wideo 2/7
KP PSP w KońskichW Końskich spłonęło 30 arów traw i ogrodzenie posesji

29-latek był poszukiwany do odbycia kary aresztu. Wpadł, bo, jak informuje policja, pojawił się na nagraniu z podpalania traw. W pożarze, który wybuchł w czwartek w Końskich (woj. świętokrzyskie), spłonęło blisko 30 arów traw i ogrodzenie jednej z posesji. Podejrzany o wzniecenie ognia usłyszał zarzut, odpowie za wykroczenie.

Blisko 30 arów traw spłonęło w pożarze, do którego doszło w czwartek w Końskich. Ogień rozprzestrzenił się na powierzchni odpowiadającej prawie połowie pełnowymiarowego boiska piłkarskiego i przeniósł się na ogrodzenie jednej z posesji, nadpalając ją. Pożar został ugaszony przez strażaków.

Czytaj też: Ponad 120 pożarów w Asturii, podejrzewa się celowe podpalenia "terrorystów ognia"

Pożar 30 arów traw w Końskich (woj. świętokrzyskie)KP PSP w Końskich

Policja: 29-latek był osobą poszukiwaną

Po zdarzeniu mundurowi zabezpieczyli okoliczny monitoring. Jak się okazało, kamera nagrała sprawcę.

Zobacz: Wypalanie traw jest bezsensowne. Powoduje też wielkie straty

"Mając rysopis mundurowi zaczęli poszukiwania. Na terenie miasta zauważyli mężczyznę, opowiadającego rysopisowi, który na widok policjantów zaczął się nerwowo zachowywać i uciekać. Stało się więc jasne, z kim mogą mieć do czynienia" - czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Policji w Końskich.

Pożar 30 arów traw w Końskich (woj. świętokrzyskie)KP PSP w Końskich

Okazało się, że 29-latek ma na sumieniu inne przewinienia. Był poszukiwany do odbycia 15 dni kary zastępczej aresztu za popełnione w przeszłości wykroczenie, dlatego od razu trafił za kratki.

Jak poinformowała nas sierżant Magdalena Łuczyńska z koneckiej policji, mężczyzna usłyszał zarzut "sprowadzania zagrożenia pożarowego". To wykroczenie zagrożone karą aresztu, grzywny albo nagany.

Czytaj też: Pożar na placu zabaw w Opolu. Straż pożarna: prawdopodobnie to podpalenie

Funkcjonariusze zaznaczają, że podczas interwencji 29-latek zachowywał się wulgarnie, utrudniał czynności i nie chciał podać swoich danych, za co również odpowie przed sądem.

Wypalanie traw. Statystyki, kary, skutki dla przyrody

Od początku roku już prawie trzy tysiące razy strażacy wyjeżdżali do interwencji związanych z wypalaniem traw. Tylko w jeden z marcowych weekendów, jeszcze przed początkiem wiosny, konecka straż pożarna była wzywana do 17 pożarów traw i nieużytków.

Tymczasem, jak przekonują nie tylko służby, ale i organizacje ekologiczne, to działanie bezsensowne, ryzykowne i niszczycielskie dla natury.

Czytaj też: Wysoka grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności na 10 lat. Polacy i tak wypalają trawy na masową skalę

Zakaz wypalania traw określony został w ustawie o ochronie przyrody oraz w ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca - zgodnie z zapisami Kodeksu karnego - podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Jak zaznacza Państwowa Straż Pożarna, wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym, m.in. do wyjałowienia ziemi i zahamowania naturalnego rozkładu resztek roślinnych oraz asymilacji azotu z powietrza. - Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt - wyjaśnił. Podkreślił, że wypalanie traw jest również przyczyną wielu większych pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

W obecnym roku doszło już do śmierci w wyniku wypalania traw. 7 marca w dzielnicy Gorzków w Nowym Sączu przy ul. Gucwy w pogorzelisku znaleziono ciało mężczyzny.

W 2022 roku w całym kraju strażacy odnotowali 48 232 pożary traw, w których zginęło 12 osób, a 127 odniosło obrażenia. Straty finansowe spowodowane pożarami traw oszacowano na ponad 45,6 miliona złotych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/gp

Źródło: PSP w Końskich, KPP w Końskich, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KP PSP w Końskich

Pozostałe wiadomości