Ognisko koronawirusa w zakładzie mięsnym. 60 osób zakażonych, ponad 180 na kwarantannie

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/ks
Źródło:
PAP
Starachowice: 60 pracowników zakładu mięsnego zakażonych koronawirusemTVN24
wideo 2/6
TVN24Starachowice: 60 pracowników zakładu mięsnego zakażonych koronawirusem

54 pracowników zakładu mięsnego w Starachowicach (woj. świętokrzyskie) jest zakażonych koronawirusem. Pozytywne wyniki testów ma także sześciu pracowników firm zewnętrznych, współpracujących z przedsiębiorstwem.

Na kwarantannie przebywa ponad 180 pracowników zakładu oraz ich rodziny. Trwa oczekiwanie na wyniki badań kolejnych 50 osób.

Jak podkreśla Łukasz Dominiak, rzecznik prasowy Animex Foods, firma jest w stałym kontakcie z władzami sanepidu. - Wszystkie nasze działania konsultujemy z najlepszymi w kraju ekspertami od epidemiologii. Codziennie sytuacja jest analizowana. Kontaktujemy się stale z władzami województwa świętokrzyskiego. Nie zaniedbujemy żadnych działań – zapewnił Dominiak.

Dodatkowe środki bezpieczeństwa

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w starachowickiej firmie stwierdzono 15 maja. - Od początku wystąpienia pandemii w Polsce wdrożyliśmy specjalne środki bezpieczeństwa. Odsunęliśmy od pracy ponad 200 pracowników powyżej 60. roku życia lub mających choroby towarzyszące, bo są w tej grupie najbardziej zagrożonych osób. Prewencyjnie też wysłaliśmy do domów pracowników z grupy tak zwanego ryzyka kontaktu – podał rzecznik Animex Foods.

Dodatkowe środki bezpieczeństwa zostały wprowadzone w momencie pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem wśród pracowników zakładu. Zakładają one między innymi obligatoryjne noszenie maseczek przez pracowników na terenie zakładu, obowiązkowe mierzenie temperatury czy ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt osób z zewnątrz na terenie obiektów należących do spółki.

- Zwiększyliśmy także liczbę punktów dezynfekcyjnych celem jeszcze częstszego mycia i odkażania rąk. Wprowadziliśmy także dodatkowe mycia i sanityzacje zakładu. Kolejnym elementem wdrożonym w ramach ochrony bezpieczeństwa pracowników była reorganizacja czasu i miejsca pracy oraz korzystania ze stołówek zakładowych – stwierdził Dominiak.

"Sytuacja jest pod kontrolą"

Pomoc zakładowi zaoferował wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. - Sytuacja jest pod kontrolą. Jesteśmy przygotowani na różne warianty – w gotowości jest 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, która w razie potrzeby wykonania testów u większej liczby pracowników - bądź całej załogi - niemal natychmiast może uruchomić punkt pobrań wymazów do testów w kierunku koronawirusa w samych zakładach lub w pobliżu. Na razie takie działania nie są konieczne – podkreślił wojewoda.

Starachowicki oddział Animex Foods łącznie z pracownikami firm zewnętrznych zatrudnia około 2 tys. osób.

Autor:wini/ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24