Konflikt polsko-romski w Andrychowie. Policja powołała grupę śledczą

Konflikt w Andrychowie trwa od lat 90.
Konflikt w Andrychowie trwa od lat 90.
tvn24
Romowie chcą od wojewody ochrony w Andrychowietvn24

Grupa śledczas, dodatkowy monitoring i więcej policji na ulicach - to pokłosie konfliktu sąsiedzkiego w Andrychowie (Małopolska). W ubiegłym tygodniu miało tam dojść do poturbowania Romki z dziećmi, a następnie odwetu Romów. Sprawę bada policja, a władze miasta myślą, jak złagodzić spór, który ciągnie się od lat.

- W mieście widać eskalację konfliktu między Romami a pozostałymi mieszkańcami Andrychowa - relacjonuje reporterka TVN24 Marta Gordziewicz, która rozmawiała z obiema stronami. Jak dodaje, spór trwa od lat.

Z opowiadań mieszkańców wynika, że żadna z grup nie czuje się w mieście bezpiecznie.

Informacje o atakach

Konflikt zaognił się w miniony piątek. Wówczas w mieście miała zostać poturbowana, przez zamaskowanych napastników, romska kobieta z dziećmi. W odwecie Romowie, także spoza Andrychowa, dotkliwie pobili dwóch młodych mieszkańców. Pobici trafili do szpitala. Z kolei w poniedziałek - zdaniem Romów - "nacjonaliści" zaatakowali ich mieszkania.

Policja powołała specjalną grupę śledczą, która ma wyjaśnić te zdarzenia. Funkcjonariusze analizują już zapisy monitoringu, relacje pokrzywdzonych, świadków oraz zbierają informacje, by poznać przebieg zdarzeń oraz ich przyczyny.

"Obwiniają się wzajemnie"

- To żmudny proces, prowadzony wspólnie z prokuraturą z zachowaniem m.in. zasady obiektywizmu, gdyż często zdarza się, że przedstawiciele skonfliktowanych grup - narodowości romskiej i polskiej - obwiniają się wzajemnie. Musimy się wówczas posiłkować dodatkowymi dowodami, jak, chociażby wielogodzinnymi nagraniami monitoringu – powiedział rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka.

Jak informował jeszcze w środę rzecznik wadowickiej policji Andrzej Cholewa, w rękach policji jest jeden z mieszkańców, który wprawdzie został zatrzymany w związku z inną sprawą, ale jest podejrzewany, iż mógł uczestniczyć także w jednym z zajść.

Policja trzyma rękę na pulsie

Ciarka zaznaczył, że policjanci przykładają dużą wagę do tego, by konflikt nie zaostrzył się.

- Monitorują na bieżąco internet i śledzą pojawiające się wpisy, m.in. by ustalić, z jakiego rodzaju motywami mamy do czynienia, na jakich płaszczyznach doszło do (…) konfliktu, a także jakie rozwiązania należy przyjąć – wyjaśnił.

Więcej policjantów

Aby wzmocnić poczucie bezpieczeństwa, policja zwiększyła liczbę patroli w mieście.

W piątek z komendantem małopolskiej policji Mariuszem Dąbkiem spotka się w Andrychowie burmistrz Tomasz Żak.

- Będziemy rozmawiali o stałym wzmocnieniu obsady komisariatu. Chcemy, by policja wyciągała konsekwencje z każdego złamania prawa – powiedział samorządowiec.

Ma pomóc monitoring

Burmistrz zapowiedział, że do końca roku miejski monitoring zostanie rozszerzony z 15 do 25 kamer. Zostanie też unowocześniony.

Wzmożone zostaną kontrole osób przyjezdnych. Jak powiedział, w mieście pojawiły się ostatnio samochody z obcymi numerami rejestracyjnymi, którymi przyjechali Romowie spoza Andrychowa.

Pokojowa manifestacja

Burmistrz spotkał się także z grupą mieszkańców i kibicami lokalnego klubu Beskid, którzy na portalu społecznościowym zapowiadali przeprowadzenie pokojowej manifestacji pod hasłem "Stop romskiej bezkarności". Apelował o spokój i prosił, by wszelkie przypadki łamania prawa były zgłaszane policji.

Nieufni w stosunku do Romów mieszkańcy ogłosili, że sami zaczną patrole obywatelskie.

Zainteresowanie wojewody

Rzecznik Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Jan Brodowski poinformował, że w stałym kontakcie z burmistrzem miasta jest wojewoda Jerzy Miller.

- Mając na uwadze całościowe podejście do sytuacji w Andrychowie, oddajemy samorządowi pole do działania, które jest podejmowane. Czekamy na rezultaty – powiedział.

Stowarzyszenie Romów idzie do prokuratury i robi szkolenia

Szef Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski skomentował, że każdy, kto popełni przestępstwo, powinien za nie odpowiedzieć, niezależnie od pochodzenia etnicznego. Zaapelował, by dziennikarze traktowali sytuację "w kategoriach przestępstwa, konfliktu sąsiedzkiego, rozboju, w którym uczestniczyli obywatele polscy".

Kwiatkowski poinformował, że stowarzyszenie powiadomiło prokuraturę o nacechowanych nienawiścią komentarzach pod artykułami opublikowanymi w internecie.

W związku z sytuacją w Andrychowie stowarzyszenie zorganizuje wspólnie z Mobilnym Centrum Przeciwdziałania Dyskryminacji Romów dwa szkolenia dla swych rodaków w mieście oraz policjantów i straży miejskiej. Będą poświęcone m.in. temu, jak należy reagować i przeciwdziałać przejawom dyskryminacji.

Twórcy Centrum uważają, że przejawy dyskryminacji Romów w Polsce w ostatnim czasie ulegają nasileniu. Centrum udziela porad prawnych ofiarom, monitoruje sytuację i sukcesywnie upublicznia przejawy nietolerancji.

Historia się powtarza

Podobne zdarzenia miały miejsce w Andrychowie jesienią ubiegłego roku. Po pobiciu dziecka przez niewiele od niego starszego Roma na popularnym portalu społecznościowym powstał profil "Antyromski Ruch Andrychowski". Szybko zyskiwał fanów. Administrator portalu zamknął go ze względu na zarzut szerzenia rasizmu i nienawiści.

Powstał kolejny: "Nie dla Romów w Andrychowie". Także został zamknięty. Napięta sytuacja została wówczas rozładowana.

100 osób

Romowie w Polsce mają status mniejszości etnicznej. Ich liczebność szacowana jest na 20-30 tys. Społeczność romska w 21-tys. Andrychowie liczy około 100 osób.

W Andrychowie trwa konflikt polsko-romski:

Mapa Targeo

Autor: koko/mz/kwoj / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Izraelskie wojsko przeprowadziło ataki na cele Hezbollahu w głębi i na południu Libanu. Wcześniej władze w Tel Awiwie zapowiadały odwet po tym, jak w sobotę w ostrzale rakietowym kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan zginęło 12 osób, w tym dzieci.

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

Źródło:
PAP

Szef MON odniósł się do nagrania, na którym zarejestrowane miało zostać wulgarne i agresywne zachowanie podpułkownika Wojska Polskiego. - To skandaliczne zachowanie, wobec którego zostaną wyciągnięte zdecydowane konsekwencje - zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę rano nad częścią kraju pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy znanej greckiej wyspy Santorini narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby. "Santorini to cud natury, który może przekształcić się w potwora" - ostrzegł właściciel miejscowego hotelu.

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Źródło:
PAP

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Niedziela zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze niemal całej Polski będzie silnie wiać, a w niektórych regionach pojawią się burze i obfite opady deszczu, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niewielkiej części kraju obowiązują również ostrzeżenia IMGW w związku z upałem.

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Źródło:
tvnmeteo.pl

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy turnieju olimpijskiego. Męska reprezentacja Polski w siatkówce pokonała Egipt. Hezbollah przeprowadził atak na Wzgórza Golan. Na A4 doszło do śmiertelnego wypadku. Maleje przewaga Donalda Trumpa nad Kamalą Harris. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

886 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Drony ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. W Rosji spłonęły trzy śmigłowce wojskowe, wykorzystywane w wojnie przeciwko Ukrainie. Rosyjskie władze starają się ukryć przyczyny i skutki wybuchów i pożarów, które temu towarzyszyły. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Źródło:
PAP

Były pracownik Telewizji Polskiej za rządów Zjednoczonej Prawicy Samuel Pereira sprostował na portalu X nieprawdziwe informacje o Borysie Budce. Chodzi o wpisy z 2019 roku dotyczące tego, że podczas debaty w Telewizji Polskiej, pokazując rachunek z apteki, polityk KO rzekomo miał skłamać na temat leku, który nie był refundowany dla dziecka po przeszczepie.

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Źródło:
tvn24.pl

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP