Zdiagnozowane ryzyka związane z przygotowaniem wizyty papieża Franciszka oraz organizacji Światowych Dni Młodzieży zostały w mojej ocenie wyeliminowane - zadeklarowała w poniedziałek przewodnicząca rządowo-kościelnego zespołu ds. przygotowania tych wydarzeń Beata Kempa.
W Krakowie rozpoczęło się wyjazdowe posiedzenie rządowo-kościelnego zespołu ds. przygotowania wizyty papieża Franciszka i Światowych Dni Młodzieży.
- Najważniejsze dla nas jest to, aby młodzież, która przyjedzie do Polski i wszyscy uczestnicy, którzy będą brali udział w tych wydarzeniach, doświadczyli pięknych przeżyć duchowych i intelektualnych. Żeby czerpali jak najwięcej dla siebie z tej wizyty, ale żeby przesłanie, które pójdzie w świat, ubogaciło ten świat - mówiła, otwierając posiedzenie zespołu, jego przewodnicząca Beata Kempa, szefowa Kancelarii Premiera. - Nasza rola jako rządowego zespołu, i wszystkich służb, jest rolą służebną - dodała.
Przewodnicząca zespołu wskazała, że poniedziałkowe spotkanie ma też służyć rozwianiu wszystkich ewentualnych wątpliwości – także wobec „medialnego szumu” z tym związanego. - My już jesteśmy na tym etapie, że tych wątpliwości nie mamy; skupiamy się wyłącznie na działaniu logistycznym i formalnym - co już poza nami - i teraz wkraczamy w fazę realizacji - mówiła.
Kempa podała, że odrębnym zarządzeniem powołała specjalny zespół - grupę roboczą koordynowaną przez RCB składającą się z ekspertów służb i organów administracji rządowej, która ma za zadanie wsparcie organizatora ŚDM w fazie przygotowań i realizacji.
- Celem przede wszystkim jest to, aby minimalizować ewentualne czy potencjalne ryzyka, bo takie wystąpić mogą zawsze. Te ryzyka, które zostały zidentyfikowane na podstawie raportu RCB, który został w sposób nieformalny podany do publicznej wiadomości - mówiąc oględnie i bardzo delikatnie. (...) I one absolutnie wręcz w mojej ocenie zostały wyeliminowane - podkreśliła Kempa.
Pierwszy w Polsce most powietrzny
Podczas spotkania przedstawiciele ministerstw i eksperci przedstawią, co do tej pory zostało zrobione, by zapewnić bezpieczeństwo podczas ŚDM i spotkań z Ojcem Świętym.
Zaprezentowana zostanie koncepcja współpracy służb medycznych cywilnych i wojskowych przy wykorzystaniu – po raz pierwszy w Polsce - mostu powietrznego, a także rozwiązania dotyczące łączności.
W posiedzeniu uczestniczy koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp Damian Muskus oraz reprezentanci ministerstw, szefowie służb i eksperci.
RCB o przygotowaniach
W marcu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w swoim raporcie na temat Światowych Dni Młodzieży uznało m.in., że lokalizacja uroczystości w Brzegach k. Wieliczki jest ryzykowna dla życia i zdrowia ludzi. RCB wskazywało m.in. na brak planu ewakuacji, znajdującą się niedaleko ołtarza linię wysokiego napięcia, nieodpowiednie drogi dojazdowe, ryzyko związane z uszkodzeniem czy zniszczeniem pobliskiego wału przeciwpowodziowego.
Jednak w poniedziałek dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak stwierdził, że "możliwe zagrożenia, stwierdzone w czasie przygotowań do ŚDM, w chwili obecnej są już zażegnane". Podkreślił, że przeprowadzono szereg analiz i konsultacji oraz zaproponowano rozwiązanie stwierdzonych problemów.
Chodzi m.in. o Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki, gdzie planowane są czuwanie modlitewne i msza św. kończąca ŚDM.
- Mamy nadzieję, iż wszystko to, co było do tej pory uważane za czynnik stwarzający duże ryzyko, będzie zminimalizowane lub w całości zniknie - mówił Kubiak. Wyjaśnił, że chodzi np. o drogi ewakuacyjne z Campus Misericordiae.
Kubiak podkreślił, że "ryzyko powodzi jest bardzo mało prawdopodobne". - Ale z tym ryzykiem nie będziemy sobie w stanie poradzić i na tą ewentualność mamy przygotowane miejsce alternatywne – poinformował Kubiak.
"Miasto dla 2 mln ludzi"
Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego bp. Muskus powiedział, że bardzo cieszy się z pozytywnej, rządowej rekomendacji dla Brzegów. Dodał, że ułatwieniem dla pielgrzymów będzie aplikacja mobilna, która jest jeszcze dopracowywana w szczegółach.
Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł podkreślił, że teren w Brzegach został wybrany nieprzypadkowo. Został uporządkowany i zagospodarowany, wybudowano drogi, obecnie trwa budowa mostów stałych i tymczasowych. - Budujemy na trzy dni miasto dla 2 mln ludzi - mówił Kozioł.
Powiedział, że uzgodniono z RCB dodatkowe przejścia nad rzekami i wyjścia nad autostradą – mają być gotowe do 10 lipca. Przenoszone są też linie wysokiego napięcia, część z nich będzie wyłączona.
Pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski podkreślił, że udało się zdiagnozować ryzyka, które sukcesywnie są eliminowane. - Naprawdę trzeba było ogromnej woli współpracy ze strony resortów skupionych w grupie roboczej kierowanej przez pana Kubiaka, żeby zrealizować pewne przedsięwzięcia, w tym tak bezprecedensowe, jak choćby most powietrzny, który wspomoże krakowskie szpitale w razie, gdyby miejsc było za mało. Pacjenci zostaną przetransportowani do innych miejsc w Polsce – powiedział Majewski. Dodał, że taki most zostanie zorganizowany w Polsce po raz pierwszy.
Autor: wini/gp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24