Jak poruszyć metalową kulkę? Konkurs Uniwersytetu Jagiellońskiego

"Eksperyment łańcuchowy" ma na celu zachęcenie do wykorzystania zabawy i kreatywności do zdobywania wiedzy
"Eksperyment łańcuchowy" ma na celu zachęcenie do wykorzystania zabawy i kreatywności do zdobywania wiedzy
Źródło: sxc. hu | blary54

Po raz pierwszy w Polsce rusza konkurs „Eksperyment łańcuchowy”. Przedszkolaki, uczniowie i studenci będą mogli zmierzyć się konstruując urządzenie pozwalające na przetransportowanie metalowej kulki. Konkurs organizuje Uniwersytet Jagielloński.

Podobny konkurs od ośmiu lat co roku przyciąga w Słowenii ponad 50 drużyn. Na jego organizację w Polsce zdecydowało się Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Instytut Fizyki UJ we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.

Zabawa i kreatywność dla wiedzy

Celem „Eksperymentu łańcuchowego” jest zachęcenie do wykorzystania zabawy i kreatywności do zdobywania wiedzy. Chodzi o to, żeby zbudować urządzenie, w którym wykorzystanie zjawisk fizycznych pozwoli na przemieszczenie metalowej kulki o średnicy 2 cm. Zgodnie z regulaminem konkursu, wlot oraz wylot kulki muszą znajdować się na wysokości 45 cm. Sama konstrukcja powinna natomiast działać od 20 sekund do 2 minut.

Każda drużyna która stanie do konkursu może liczyć maksymalnie 5 osób i musi mieć pełnoletniego opiekuna.

Liczy się pomysłowość

- Gotowe urządzenia powinny się mieścić na ławce szkolnej. To od inwencji uczestników zależy, jakie zjawiska fizyczne wykorzystają przy ich budowie. Stalowych kulek może być kilka czy kilkanaście - zaznacza Daniel Dziob, student V roku biofizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosownej UJ.

Rejestracja drużyn potrwa do 12 kwietnia. Finał odbędzie się 1 czerwca. Wtedy wszystkie zgłoszone konstrukcje zostaną ustawione w łańcuchu, a potem kolejno wprawione w ruch. Stąd też nazwa konkursu – „Eksperyment łańcuchowy”. Urządzenia oceniane będą w kategoriach: liczby zastosowanych zjawisk oraz praw fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, niezawodności konstrukcji oraz kreatywności i estetyki jej wykonania.

Nagrody zostaną przyznane w poszczególnych kategoriach wiekowych. Także publiczność będzie mogła przyznać własną nagrodę dla wybranej drużyny.

Autor: jś / Źródło: PAP

Czytaj także: