Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otwiera wystawę pt. „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim”. Upamiętnia ona ważną dla miasta postać i miejsce – Aptekę pod Orłem, która pomogła przetrwać mieszkańcom getta II wojnę światową.
Ekspozycja jest jednym z głównych punktów obchodów 70. rocznicy wyzwolenia krakowskiego getta. Oprócz wystawy, ważnym elementem obchodów jest Marsz Pamięci.
Pięć sal – wiele historii
Zwiedzający wystawę będą mieli okazję poznać postać Tadeusza Pankiewicza i osób powiązanych z apteką. Każda z sal muzeum opowiada o innym okresie życia w getcie. Goście wystawy poznają historię od założenia apteki w 1909 r. przez czas wojny aż do dziś. W ekspozycję wplecione są również historie mieszkańców getta.
Wystawa zostanie otwarta 16 marca o godzinie 19. Po oficjalnym przywitaniu odbędzie sie koncert i modlitwa przedstawicieli krakowskiej społeczności żydowskiej. Podczas wydarzenia na fasadzie kamienicy przy pl. Bohaterów Getta 18 zostanie wyświetlona wizualizacja. Następnie zobaczymy projekcję typu dźwięk i światło.
Uczestnicy otwarcia na pamiątkę otrzymają zdjęcie. Będzie ono jednocześnie bezpłatną wejściówką do jednego z trzech oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Nie tylko leki
W 1941 roku władze hitlerowskie zdecydowały o utworzeniu getta w Krakowie. Na wskazanym obszarze znajdowała się apteka Tadeusza Pankiewicza. Jako aryjczyk, miał opuścić lokal przy pl. Zgody 18. Pankiewicz świadomy zagrożeń podjął decyzję o pozostaniu w gettcie wraz z jego mieszkańcami. W Aptece pod Orłem dochodziło do spotkań i wymiany informacji. Było to miejsce, gdzie w ogarniętym wojną świecie nie zapomniano o godności ludzkiej i, mimo zagrożenia, nikomu nie odmawiano pomocy.
Honorowy Patronat nad obchodami 70. rocznicy wyzwolenia krakowskiego getta objął Prezydent Polski Bronisław Komorowski.
Autor: bp/nf/roody / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa