Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery kobiety, które mają być związane z wyłudzaniem mieszkań w atrakcyjnych krakowskich adresach - dowiedziała się we wtorek Polska Agencja Prasowa. Trzy zatrzymane, to urzędniczki krakowskiego magistratu, które według CBA udzielały informacji o lokalach i przetargach, a czwarta pośredniczyła w tym procederze.
Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura powiedział, że zatrzymań w urzędzie dokonali agenci krakowskiej delegatury CBA. - Kobiety w latach 2015-17 miały przyjąć łapówki na kwotę w sumie kilkudziesięciu tysięcy złotych oraz między innymi perfumy. W zamian za to miały przekazywać szczegółowe informacje o przetargach na wynajem i sprzedaż lokali użytkowych i mieszkalnych w Krakowie - powiedział Kaczorek.
Jak czytamy w komunikacie CBA, chodzi o "bezprawne pośrednictwo w załatwianiu najmu lub kupna mieszkań i lokali użytkowych usytuowanych w atrakcyjnych częściach Krakowa, nieopodal Rynku czy Wzgórza Wawelskiego". Kaczorek precyzuje, ze chodzi między innymi o lokale przy ulicach Szewskiej, Mostowej i Karmelickiej.
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że pośredniczka wręczająca korzyści w zamian za informacje, to Magdalena Z. Zatrzymano też dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Katarzynę I., kierownika wydziału referatu skarbu w urzędzie Alicję N.-K. oraz jedną z kierowniczek referatów wydziału budynków komunalnych w Krakowie Bernadettę S.
Wyjaśnienia urzędników "wyglądają na wiarygodne"
Jak poinformował rzecznik krakowskiego magistratu Maciej Grzyb, CBA zjawiło się w Wydziale Mieszkalnictwa i Wydziale Skarbu około godziny 9 rano. "Wszystko wskazuje na to, że działania funkcjonariuszy mają związek ze śledztwem w sprawie osoby, która powoływała się na wpływy w Zarządzie Budynków Komunalnych" – czytamy w komunikacie przesłanym przez Grzyba.
Rzecznik zapewnił też, że "wyjaśnienia pracowników urzędu w tej sprawie wyglądają na wiarygodne". Zadeklarował także ścisłą współpracę urzędu ze śledczymi.
Zatrzymani pośrednicy
Kaczorek zaznaczył, że nadzór nad śledztwem CBA sprawuje Prokuratura Okręgowa w Krakowie.
W ramach wielomiesięcznego śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy wynajmie różnym podmiotom gospodarczym przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie nieruchomości w ścisłym centrum miasta pod koniec lutego CBA zatrzymało inne cztery osoby. Wówczas dwoje z nich, które miały powoływać się na wpływy w administracji miasta, usłyszało zarzuty płatnej protekcji, a sąd zdecydował o areszcie wobec nich.
Zatrzymani wtedy przez CBA to dwoje pośredników - Robert F. i Małgorzata P., biznesmen i krakowska lekarka. W śledztwie okazało się, że oboje w zamian za łapówki podejmowali się pośrednictwa w załatwianiu najmu lub kupna mieszkań i lokali użytkowych. Wszystkie oferowane przez nich nieruchomości usytuowane są w atrakcyjnych częściach Krakowa - niedaleko Rynku i w okolicach Wawelu - informował wówczas Kaczorek.
Zatrzymano ich w jednej z restauracji w centrum Krakowa, w trakcie przekazywania pieniędzy przeznaczonych na łapówki dla urzędników w zamian za wygranie przetargu na nieruchomość przez konkretną osobę. W toku czynności zabezpieczono między innymi samochód marki Porsche Cayenne z 2015 roku o wartości kilkuset tysięcy złotych, należący do Roberta F., który formalnie nie ma żadnych dochodów - podała prokuratura.
Autor: wini / Źródło: PAP / TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Twitter cba.gov.pl