Największa mozaika kamienna w Polsce, ułożona w najkrótszym czasie i z udziałem największej liczby osób powstaje w Krakowie. Pomysł jest taki, żeby stworzyć z ronda Mogilskiego otwartą galerię sztuki, street artu. - Chcemy, żeby było kolorowe, a nie szaro-bure. – mówi autor projektu Lubosz Karwat.
- Chodziło nam o to, żeby zaprosić do tworzenia tej mozaiki nie artystów, tylko laików, ludzi z ulicy, mieszkańców Krakowa – opowiada o akcji Karwat. – Oddajemy przestrzeń publiczną ludziom i oni to robią pod naszym okiem – dodaje.
Mozaika jest układana w ramach akcji "Wyspiański na Mogilskim II". Jak mówi Karwat, jest to kontynuacja ubiegłorocznej akcji "Wyspiański na Mogilskim 2012". Wtedy w tworzeniu mozaiki w ciągu czterech dni udział wzięło ponad 800 osób.
W tym roku praca układana jest na murze przeciwległym do tego już upiększonego.
- Powstają te same motywy roślinne, co w tamtym roku – mówi Karwat. Są one zaczerpnięte z twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Przychodzą całe rodziny
- Zainteresowanie jest wielkie. Gdyby była pogoda, to jutro prawdopodobnie skończylibyśmy układanie, bo mamy tak bardzo dużo ludzi. Przychodzą całe rodziny z dziećmi i świetnie się bawią. Dziś mieliśmy już np. trzy szkoły – mówi. Dodaje, że do układania mozaiki zarejestrowało się ponad 20 szkół, ale każdy może przyjść i wziąć udział w akcji. Są też wolontariusze, prowadzący, którzy pilnują i nadzorują prace.
Zakończenie układania mozaiki planowane jest na piątek. Odbywa się ono codziennie, w godz. od 9.00 do 17.00. W sobotę ma być oficjalne otwarcie, wernisaż.
Wspólne upiększanie miasta
Akcja "Wyspiański na Mogilskim II" jest organizowana wspólnie przez Urząd Miasta Krakowa, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Pracownię Lubosza Karwata. Na jej pomysł wpadła wiceprzewodnicząca rady miasta Małgorzata Jantos. - Rondo Mogilskie jest szare i smutne, potrzebuje estetycznego ożywienia – uzasadniała pomysłodawczyni.
- Chciałabym, aby rondo stało się atrakcyjną galerią sztuki pod niebem. Po mozaikach przyjdą następni artyści proponujący inne techniki – mówiła. Na potencjał ronda wskazuje też Karwat. Przypomina, że ostatnio, w Boże Ciało, powstał tu np. mural.
- W takim działaniu ważne jest to, że kiedy sami w czymś uczestniczymy i coś tworzymy zmienia się nasz stosunek do danego dzieła i zmienionej przestrzeni – mamy do nich dużo większy szacunek – powiedziała z kolei Magdalena Sroka, zastępca prezydenta ds. kultury i promocji miasta.
82 metry kwadratowe sztuki
Mozaika ma powstać na 82 m kw. Będzie miała93 m długości i od 60 do 100 cm wysokości. Układanie jej odbywa się techniką bezpośrednią. Oznacza to, że każdy kawałek jest ręcznie docinany zgodnie z projektem i przyklejany bezpośrednio na powierzchni muru.
Autor: jś/mz / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Ozdabiamy Rondo Mogilskie, facebook.com | Lubosz Karwat