TVN24 | Kraków

Carskie monety w portfelu kierowcy. Celnicy udaremnili przemyt

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
PAP
Monety odzyskane przez celników
Monety odzyskane przez celnikówKAS Rzeszów
wideo 2/4
KAS RzeszówMonety odzyskane przez celników

Celnicy z Budomierza (Podkarpacie) udaremnili przemyt zabytkowych carskich monet. Na teren Polski usiłował je wwieźć kierowca busa.

Podczas kontroli busa wjeżdżającego do Polski przez przejście graniczne z Ukrainą Budomierz-Hruszew celnicy znaleźli zabytkowe monety z czasów carskich. Srebrne ruble z wizerunkami Katarzyny II i Piotra I miał w portfelu ukraiński kierowca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>

Rubel warty fortunę

Jak zaznacza Edyta Chabowska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, wśród wykrytych numizmatów uwagę zwraca rubel familijny z 1836 r. z wizerunkiem Mikołaja I.

- Na awersie monety przedstawiono głowę cara zwróconą w prawo, na rewersie monety widnieje głowa carycy otoczona przez siedmioro dzieci pary carskiej. Na rynku numizmatycznym takie monety osiągają wysokie ceny. Na przykład zachowany w bardzo dobrym stanie rubel familijny został sprzedany na aukcji w Polsce za ponad 350 tys. zł, a w Berlinie za 650 tys. euro – podała Chabowska.

Zatrzymane przedmioty będą poddane szczegółowym ekspertyzom.

W ostatnich dniach to kolejny udaremniony przez podkarpacką KAS przemyt zabytkowych przedmiotów. Niedawno na przejściu granicznym w Medyce udaremniono przemyt zabytkowych książek i map

Autor:wini

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości