14 krakowskich targowisk czekają zmiany. Prezydent miasta Aleksander Miszalski zapowiada przygotowanie projektu uchwały, która ma między innymi zakazać sprzedaży alkoholu na tych terenach. Radni chcą też zakończenia handlu materiałami pirotechnicznymi, pojawił się również wniosek o zakaz sprzedaży żywych ryb.
Nowa uchwała ma obejmować 14 miejskich targowisk, w tym stanowisko "Kwiaciarki krakowskie" na Rynku Głównym. Projekt uchwały o zmianach w funkcjonowaniu miejskich targowisk był omawiany przez radnych podczas sesji w zeszłym tygodniu.
W związku z licznymi uwagami, m.in. postulatem wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb, zgłoszonym przez Aleksandrę Owcę z klubu Łukasza Gibały, zdecydowano o drugim czytaniu projektu na sesji 11 września.
Miszalski zapowiada nowy projekt
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski poinformował jednak w tym tygodniu, że tego czytania nie będzie, ponieważ przygotowuje nowy projekt uchwały dotyczącej targowisk.
Zdaniem włodarza miasta potrzebne są szersze konsultacje na temat planowanych zmian. Zapowiedział spotkania z zainteresowanymi tematem, w tym z radnymi dzielnic. Po analizie wszystkich uwag zapisy uchwały zostaną doprecyzowane i przedstawione radnym.
Prezydent postuluje, by do regulaminów targowisk wprowadzić całodobowy zakaz sprzedaży alkoholu. - Ograniczamy godziny sprzedaży w restauracjach, barach i w sklepach. Nie ma powodu, aby było inaczej na placach targowych – uzasadnił. Wprowadzone mają być też nowe godziny funkcjonowania targowisk.
Nie dla ryb, tak dla gołębi
Radna Aleksandra Owca z klubu Łukasza Gibały wnioskuje z kolei o zakaz sprzedaży żywych zwierząt, obejmujący ryby. Obecne przepisy zabraniają co prawda handlu zwierzętami lądowymi, ale żywe ryby wciąż mogą być na targowiskach trzymane.
- Wiemy, że ryby odczuwają ból, a przetrzymywanie ich w pojemnikach, w których mają mało wody, to po prostu zadawanie im cierpienia. Drugą kwestią jest kwestia zdrowia publicznego - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl Owca.
Wyjątkiem od zakazu handlu żywymi zwierzętami według poprawki złożonej przez radną będzie targowisko gołębi, organizowane w piątki rano na Placu Nowym. - Podstawowa różnica jest taka, że tych gołębi nikt później nie je - wyjaśnia Owca.
Radna uspokaja jednocześnie, że nie planuje wprowadzenia zakazu sprzedawania mięsa i wyrobów zwierzęcych. Chciałaby jednak edukować krakowian o korzyściach płynących z roślinnej diety.
Zmiany na krakowskich targowiskach
Zmiany, o których dyskutowano podczas poprzedniej sesji rady miasta, zakładały m.in. bezwzględny zakaz sprzedaży wyrobów pirotechnicznych. Dopuszczały możliwość organizacji na targowiskach okazjonalnych wydarzeń plenerowych, np. wystaw oraz występów artystów ulicznych w godz. od 6 do 22. Na każdym targowisku miało być czytelnie oznakowane biuro administratora targowiska.
- Dotychczas obowiązujące regulaminy targowisk są z 2007 r., a jeśli chodzi o targowisko "Kwiaciarki krakowskie" na Rynku Głównym to jest z 1993 r. Tak że mają już kilkudziesięcioletnią historię, można powiedzieć. W związku z tym postanowiliśmy przede wszystkim ujednolicić te przepisy, dostosować do obecnych wymogów zarówno stanu faktycznego jaki jest, jak i do wymogów prawnych. To pewne uporządkowanie, bo te regulaminy bardzo różniły się między sobą. Są to takie same podmioty gospodarcze, dlatego ujednolicamy to – powiedział dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa Tomasz Popiołek. - Chcemy, żeby warunki na targowiskach były jak najlepsze zarówno dla sprzedających, jak i dla kupujących. Ale też, aby funkcjonowanie targowisk nie było uciążliwe dla mieszkańców – dodał.
Według zapowiedzi, nowe regulaminy mają uwzględniać specyfikę, tradycje handlu oraz historyczne uwarunkowania charakterystyczne dla poszczególnych placów targowych.
Kraków w Pakcie mediolańskim
Poprzedni projekt uchwały był konsultowany m.in. z Małopolskim Stowarzyszeniem Placów Targowych i Krakowską Kongregacją Kupiecką. Uwagi do niego mogli zgłaszać administratorzy targowisk.
W czerwcu Kraków przystąpił do Paktu mediolańskiego. Dokument ten, sygnowanych dotychczas przez 240 metropolii świata, jest deklaracją miast, że opracują, a następnie będą realizować zrównoważoną politykę żywnościową, polegającą np. na wspieraniu lokalnych rolników. Temu m.in. mają służyć nowe regulaminy targowisk objętych umowami dzierżawy z gminą miejską Kraków.
Źródło: PAP/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock