Łukasz Gibała z Ruchu Palikota zwrócił się z apelem do premiera Donalda Tuska o objęcie specjalnym nadzorem działań wojewody małopolskiego Jerzego Millera w sprawie ośrodka Zielony Dół. – Mogło dojść do nieprawidłowości – alarmuje.
23-osobowa załoga ośrodka to ludzie po przejściach, po psychozach, cierpiący na schizofrenię, lęki bez szans na pracę. Trzy lata temu dostali do dyspozycji budynek, w którym stworzyli hotel.
W połowie maja wojewoda małopolski, nie podając powodów, nie przedłużył umowy ze spółką, która zatrudnia tu chorych. Rozpisał konkurs na nowych najemców.
Apel do premiera
- Zwróciłem się z apelem do premiera Tuska o objęcie osobistym, bezpośrednim nadzorem działań wojewody w tym zakresie. O przeprowadzenie kontroli pod względem zgodności działań z prawem, celowości i rzetelności podejmowanych decyzji przez wojewodę Millera - mówi Łukasz Gibała, polityk Ruchu.
Jak dodaje, po ogłoszeniu konkursu na najem zespołu obiektów ośrodka wojewoda uzasadniał, że chodzi o to, by wszystkie organizacje pełniące ważne funkcje społeczne miały równe szanse.
Konkurs na najemcę
- Konkurs skierowany jest do podmiotów posiadających status organizacji pożytku publicznego. Może więc w nim wziąć udział także obecny użytkownik – podaje Jan Brodowski, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego. Zainteresowani mogą składać oferty do 30 sierpnia.
Ośrodek Zielony Dół nie zgłosił jeszcze swojego udziału w konkursie. - Na razie dokładnie analizujemy punkty regulamin konkursu i warunki umowy - wyjaśnia Joanna Palka, asystentka dr. Andrzeja Cechnickiego, psychiatry i współtwórcy Ośrodka w Zielonym Dole.
Teren przejmie deweloper?
Według posła Ruchu, kluczowa w sprawie jest informacja, że rozpoczęły się prace nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Do tej pory były to tereny usługowe, teraz mają być mieszkalne.
- W związku z tym pojawił się szereg wątpliwości w prasie lokalnej i wśród działaczy zajmujących się tym tematem, którzy po prostu twierdzą wprost, że chodzi o to, że (...) potem ten teren się sprzeda po prostu deweloperowi – wyjaśnia Gibała.
W obronie Zielonego Dołu
Laboratorium prosiło o interwencje m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich. W obronę ośrodka zaangażowały się setki osób. Prośbę o zmianę decyzji lub o wyjaśnienia słały do wojewody urzędy, fundacje, organizacje rządowe, uniwersytety i ludzie nauki.
Jest wśród nich doradca prezydenta ds. społecznych Henryk Wujec. – Będzie to krzywda, takiej krzywdy nie należy robić ludziom zwłaszcza takim, którzy i tak już mają trudne życie – podkreśla.
Autor: ał/roody / Źródło: PAP/TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków | Artur Głupczyk