Blisko 70-letni parowóz będzie woził turystów po całej Małopolsce. To jedyny taki tabor w regionie. Czy zawita do Krakowa? Trwają rozmowy.
Lokomotywa parowa Ty42-107 wraz z wagonami, stacjonuje w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce (woj. małopolskie).
Bilety sprzedają się w 7 minut
To jedna z dwóch, obok wolsztyńskiej, nadal działających parowozowni w Polsce. Właścicielem taboru jest spółka PKP Cargo, od której skład wypożyczany jest Nowosądeckiemu Stowarzyszeniu Miłośników Kolei.
– Od 5 lat organizujemy majową imprezę pod hasłem "Kolej na majówkę". Podczas tej akcji jeździmy pięknym zabytkowym parowozem po nieczynnej na co dzień, trasie między Chabówką a Nowym Sączem – mówi Łukasz Wideł, wiceprezes Stowarzyszenia. – Podczas ostatniej edycji, wszystkie bilety rozeszły się w ciągu 7 minut – dodaje.
Organizatorzy planują rozszerzenie działań na całą Małopolskę i zapowiadają kolejne trasy zabytkowego taboru. - W grę wchodzą pociągi do Wieliczki, Wadowic, Krynicy czy tez Biecza – nie brakuje pięknych i interesujących miejsc w naszym województwie, do których można dotrzeć koleją. Podroż zabytkowym składem jest tutaj dodatkową atrakcją całej wyprawy – mówi rozmówca portalu tvn24.pl.
Pojedzie z Krakowa
Retro pociąg nie ominie także Krakowa. Rozmowy z Urzędem Marszałkowskim stolicy Małopolski, prowadzone są już od jakiegoś czasu. – Urząd jest zainteresowany zarówno w sensie organizacyjnym, jak i finansowym. Możliwości techniczne są. Mamy także już przygotowany wstępny rozkład jazdy w Małopolsce na cały rok, teraz czekamy na rozpisanie przetargu – mówi Wideł. Trasą, którą Stowarzyszenie opracowuje najpierw, jest 15 km odcinek między Krakowem a Wieliczką. – Wstępnie byłyby to trzy kursy w wybraną niedzielę miesiąca – precyzuje nasz rozmówca.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Lokomotywa stacjonuje w Chabówce (woj. małopolskie):
Autor: ps/i / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei | Paweł Szymanek