Kraków

Kraków

Policjanci na zlecenie krakowskiego wydziału Prokuratury Krajowej zabezpieczyli w kilkunastu placówkach medycznych dokumentację. Śledztwo dotyczy sprzętu medycznego wartego ponad pół miliona złotych. Chodzi o stenty, które trafiły do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Mogły nie być wykorzystywane do leczenia pacjentów tej placówki, tylko do przeprowadzanych tam nielegalnie odpłatnych zabiegów, które w dokumentacji opisywano jako szkolenia lekarzy.

Ponad 600 zarzutów poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej usłyszało 10 lekarze i 15 położnych ze szpitala w Opatowie (woj. świętokrzyskie). To wynik policyjnego śledztwa prowadzonego od września 2015 roku. Do sądu trafił już akt oskarżenia.

Policja w Austrii zatrzymała Pawła K., podejrzanego o brutalne zabójstwo 17-letniej Iwony Cygan. Za mężczyzną został na początku stycznia wydany list gończy i Europejski Nakaz Aresztowania. K. jest piątą osobą zatrzymaną w związku ze śmiercią nastolatki. Kilkanaście lat temu w tajemniczych okolicznościach zginął też mężczyzna, który mógł być świadkiem zbrodni.

Urzędnicy apelują do mieszkańców miasta, by pozostali w domu. Smog jest szczególnie niebezpieczny dla ciężarnych, dzieci i młodzieży poniżej 25 roku życia a także osób starszych i chorych. Inspektorat Ochrony Środowiska określa stan powietrza w stolicy Małopolski jako "bardzo zły".

- Naszym obowiązkiem jest wznosić się ponad jałowymi podziałami partyjnymi, niszczącymi tkankę społeczną, zrywającymi międzyludzkie więzi, prowadzącymi donikąd. Musimy budować cywilizację dobra, wzajemnego szacunku, społecznego dialogu i braterstwa – powiedział w piątek podczas mszy św. poprzedzającej Orszak Trzech Króli kard. Stanisław Dziwisz.