"Chłopiec wjechał hulajnogą wprost pod samochód". Dziewięciolatek trafił do szpitala

TVN24 | Katowice

Autor:
mag/gp
Źródło:
TVN 24 Katowice
Dziewięciolatek na hulajnodze potrącony na pasachTomasz Pestka/112Tychy
wideo 2/6
Tomasz Pestka/112Tychy9-latek na hulajnodze potrącony na pasach

Dziewięcioletni chłopiec na hulajnodze wjechał na przejście dla pieszych, wprost pod nadjeżdżający samochód - takie są pierwsze ustalenia policji. Kierująca, na szczęście, jechała wolno. Potrącone dziecko z urazem głowy zostało zabrane do szpitala.

Do zdarzenia doszło w czwartek około 14.30 w Tychach na ulicy Darwina. Dziewięciolatek z tradycyjną hulajnogą pokonywał przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej.

9-latek na hulajnodze potrącony na pasachTomasz Pestka/112Tychy/Kontakt 24

- Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że chłopiec wjechał hulajnogą wprost pod nadjeżdżający samochód marki Hyundai, który prowadziła 66-letnia kobieta - mówi Barbara Kołodziejczyk, rzeczniczka policji w Tychach.

9-latek na hulajnodze potrącony na pasachTomasz Pestka/112Tychy/Kontakt 24

W wyniku potrącenia chłopiec przewrócił się i doznał urazu głowy. Został zabrany przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do szpitala.

9-latek na hulajnodze potrącony na pasachTomasz Pestka/112Tychy/Kontakt 24

66-latka zatrzymała się i została przebadana alkomatem. - Była trzeźwa - mówi Kołodziejczyk.

Pierwszeństwo a wtargnięcie

Na tym etapie policja nie wskazuje winnych zdarzenia. - W świetle nowych regulacji, kierujący musi zwolnić w momencie, gdy do pasów zbliżają się piesi, by ustąpić im pierwszeństwa. Ale nadal obowiązują przepisy, które zabraniają pieszym wtargnięcia na przejście - wyjaśnia policjantka.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - pierwszeństwo pieszych wchodzących na przejście i inne zmiany

Według ustaleń policji, 66-latka poruszała się z minimalną prędkością. Chłopiec natomiast powinien zejść z hulajnogi i wejść, a nie wjeżdżać na pasy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Kołodziejczyk: - Żadne przepisy nie zwalniają nas z zachowania szczególnej ostrożności na jezdni. Piesi w momencie zderzenia z samochodem mają małe szanse na wyjście z tego cało. Kierowca może nas nie zauważyć, nie zatrzyma się też w sekundę. Apeluję do rodziców, by uczulali na to swoje dzieci, które mogą nie mieć jeszcze wyobraźni na ten temat.

Autor:mag/gp

Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Pestka/112Tychy/Kontakt 24