To może być nadzieja dla łysych. Robot przeszczepia włosy

Przeszczepia włosy najprecyzyjniej na świecie
Przeszczepia włosy najprecyzyjniej na świecie
TVN 24 Katowice
TVN 24 KatowicePrzeszczepia włosy najprecyzyjniej na świecie

Jest szybki, precyzyjny i się nie męczy. To wyróżnia robot do przeszczepu włosów od chirurga. Transplantacja przypomina przelot samolotem nad Atlantykiem. Musi być pilot, ale niewiele ingeruje. Pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej robot już pracuje w Katowicach.

- Trzeba mieć trochę własnych włosów, nie można do przeszczepu użyć włosów od kogoś, ale najbardziej łysi ludzie mają włosy z tyłu - pociesza Grzegorz Turowski, chirurg z Chicago polskiego pochodzenia, który sprowadził do Polski robot medyczny do transplantacji włosów.

Urządzenie stworzyli amerykańscy inżynierowie z Restoration Robotics w Dolinie Krzemowej (San Jose, Kalifornia). Nazywa się Artas System i jest jedynym na świecie robotem, który samodzielnie pobiera włosy ze skóry głowy pacjenta, a następnie przygotowuje miejsca do wszczepień.

- Jest to wykonywane manualnie, ale precyzja i szybkość robota wobec człowieka są nieporównywalne. I robot się nie męczy. To tysiące małych zabiegów - przekonuje Turowski.

Chirurg jak pilot

Po pobraniu włosów Artas robi na łysej części głowy tysiące dziurek, gdzie będą wszczepione włosy. - Pod odpowiednim, ostrym kątem, bo tak rosną włosy na głowie. gdybyśmy wszczepili je pionowo, pacjent wyglądałby jak lalka - podkreśla chirurg.

Dodatkowo, robiąc dziurki, robot nie uszkodzi istniejących włosów. Widzi każdy i każdy ocali.

Transplantacją oczywiście zawiaduje zespół lekarzy, ale, jak mówi Turowski, są oni jak pilot samolotu, przelatującego nad Atlantykiem. Niewiele ingerują w zabieg.

Pierwszy robot w Europie Środkowo-Wschodniej pojawił się właśnie w Katowicach w prywatnej klinice Turowskiego przy ul. Żelaznej 1. - Zabieg jest płatny i kosztuje około 30 tys. zł w zależności od powierzchni do przeszczepu - mówi Tomasz Pietrzak, rzecznik kliniki.

Ale dodaje: - Kilka razy w roku klinika zamierza wykonywać zabiegi nieodpłatnie dla osób po przeszczepach skóry z powodu poparzenia. Rozmawiamy o tym z fundacjami.

Autor: mag/sk / Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Katowice

Pozostałe wiadomości