2 tysiące ton, 5 lokalizacji, niższa emisja i więcej ciepła – Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza testuje nowe, ekologiczne paliwo. - Nasz "błękitny węgiel" może okazać się lekarstwem na smog- mówi Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu.
Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach znów ostrzega. "W przeważającej części regionu jakość powietrza będzie dziś niekorzystna" - czytamy w komunikatach.
Z danych inspektoratu wynika, że dopuszczalna zawartość pyłu w powietrzu na terenie województwa śląskiem przekraczana jest w ciągu roku ponad 100 razy.
Miasta aglomeracji szukają pomysłów, jak walczyć z narastającym problemem zanieczyszczenia powietrza.
Władze Katowic zachęcają kierowców do korzystania z komunikacji miejskiej.
Zabrze zdecydowało się przetestować rewolucyjne paliwo, które wkrótce trafi do mieszkańców. Nazywa się "błękitny węgiel".
- Prawie 500 rodzin otrzyma za darmo po 2 tony węgla. Mieszkańcy będą mogli je przetestować, a naukowcy z instytutu przeanalizują efekty – przyznaje Sławomir Gruszka z urzędu miasta w Zabrzu.
Błękitny węgiel to szansa na zmianę jakości powietrza ?
- To normalny węgiel, tylko odgazowany. Można go bez problemu spalać, bez żadnych przeróbek, w każdym piecu. Produkowany jest z polskiego węgla, tworzony według naszej technologii – mówi Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Co go wyróżnia? Nawet dziesięciokrotnie niższa emisja pyłu przy spalaniu, brak problemów z rozpałką i prawie niebieski płomień.
- Normalny węgiel ma czerwono – żółty płomień, lecą z niego iskry. Ten odgazowany pali się jak gaz, na niebiesko - wyjaśnia dyrektor.
Czy dzięki niemu miasto ma szansę wygrać walkę ze smogiem? - Społeczeństwo dojrzało do tego, by głośno mówić "stop". Ludzie już nie chcą żyć w zanieczyszczonych miastach. Chcemy ich przekonać do tego, że palenie błękitnym węglem jest bezpieczne, wygodne i atrakcyjne środowiskowo – dodaje.
Ale i droższe. Bo ochrona środowiska kosztuje. Zabrzański instytut ma gotową technologię, rozpoczyna testy w 5 polskich miastach. Na razie brakuje jedynie dotacji, by na paliwo stać było przeciętnego Polaka.
Błękitny węgiel produkowany jest w Zabrzu:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: msin / Źródło: TVN 24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Katowice | Bartosz Rejmoniak