Katowice

Rekord smogu. Norma przekroczona o 3126 procent. Dzieci nie pójdą do szkół

Katowice

Przez smog dzieci nie muszą iść do szkoły
TVN 24 KatowiceMiasto spowite trującymi pyłami

Prezydent Rybnika ogłosił, że dzisiaj najlepiej w ogóle nie wychodzić z domu. Zdecydował też, że uczniowie jutro i pojutrze nie będą musieli iść do szkół i przedszkoli. Według informacji urzędu miasta dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu zostały przekroczone o 1000 proc. W niektórych dzielnicach wyniki są jednak nawet trzykrotnie gorsze.

"No to mamy "rekord". Smog w Rybniku: 3126% normy!" - grzmi w tytule artykułu lokalny portal.

Ten niechlubny pułap miała wskazać o 2 w nocy stacja pomiarowa w dzielnicy Orzepowice. Norma (50 µg/m3) została przekroczona o 3126%.”

- Trudno odnieść się do tych wartości i w jakiś sensowny sposób opisać. Przyjmuje się, że gdy stężenia pyłów zawieszonych PM10 przekraczają 200 jednostek mamy do czynienia z bardzo złą jakością powietrza i zaleca się unikanie przebywania na zewnątrz. Jak więc opisać przekroczenia na poziomie 1000 czy 1500 μg/m3? - komentuje portalowi rybnik.com.pl Emil Nagalewski z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku, koordynator akcji "Wyjście smoga".

O 10 prezydent Rybnika zarządził darmową komunikację autobusami, by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza spalinami samochodowymi. Przywilej obowiązywać będzie także we wtorek. Uczniowie jutro i pojutrze nie będą musieli iść do szkół i przedszkoli – odwołane zostały zajęcia dydaktyczne. Oczywiście, dla dzieci, które zostaną zaprowadzone do placówek przez rodziców będzie zapewniona opieka nauczycieli.

Dzieci czekają na wiatr

Dzieci uczą się w szkole, kiedy nie wychodzić z domu
Dzieci uczą się w szkole, kiedy nie wychodzić z domuTVN 24 Katowice

W rybnickich szkołach w grudniu zeszłego roku rozpoczęła się edukacja, jak postępować przy złej jakości powietrza. - Komunikacja jest prosta za pomocą kolorowych kartek - mówi Agnieszka Skupień, asystentka prezydenta Rybnika.

Na tablicy w korytarzach wisi tablica, a na niej wywieszane są "buźki" od zielonej, uśmiechniętej przez żółtą i czerwoną smutną. Czarna kartka - bez buźki oznacza: - Nie wychodzić z domu - mówią uczniowie SP nr 5 w Rybniku.

- Na co wtedy czekamy? - pyta ich nauczycielka Mirosława Skowronek.

Piotruś: - Na wiatr.

"Bezwzględnie unikać wolnego powietrza"

Generalnie urzędnicy zalecają dzisiaj niewychodzenie z domu wszystkim, którzy mogą sobie na to pozwolić.

Sytuacja smogowa na Śląsku 7 stycznia 2017 roku | WIOŚ Katowice

"Jakość powietrza jest w tej chwili w Rybniku bardzo zła i ma negatywny wpływ na nasze zdrowie - czytamy na stronie urzędu miasta. - Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym".

Wyniki pomiaru w Rybniku z 9.01.2017r. Wyniki pomiarów ze stacji przy ulicy Borki w Rybniku z 9 stycznia 2017 roku | WIOŚ Katowice

Wg raportu Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody Śląskiego "w poniedziałek jakość powietrza będzie sukcesywnie ulegać poprawie, jednakże przewidywana jest nadal możliwość przekroczenia poziomu informowania (200 g/m3) ze względu na poziom stężenia PM10 w aglomeracji górnośląskiej, rybnicko-jastrzębskiej oraz w powiecie żywieckim."

Nie pierwszy raz w tym sezonie grzewczym Rybnik "zabija" powietrzem - materiał programu Polska i Świat z listopada 2016 roku:

Stawić czoła smogowi
Stawić czoła smogowi tvn24

Autor: mag/gp / Źródło: TVN 24 Katowice

Pozostałe wiadomości