Na podstawie nieoficjalnych, cząstkowych danych z miejskich komisji wyborczych można uznać, że wybory w niektórych miastach woj. śląskiego rozstrzygną się już w pierwszej turze. Chodzi m.in. o Chorzów, Świętochłowice, Gliwice czy Zabrze. 30 listopada ponownie do urn pójdą mieszkańcy m.in. Katowic, Sosnowca i Siemianowic Śląskich.
Zmiana warty nie nastąpi w Zabrzu. Prezydent Małgorzata Mańka-Szulik zdobyła ponad 63 proc. głosów i została tym samym wybrana na trzecią kadencję. Jej kontrkandydatami byli Elżbieta Kaczmarek-Huber (Lepsze Zabrze), Tomasz Olichwer (PO), Jerzy Pabis (PiS), Sebastian Trzensiok (Ruch Autonomii Śląska) i Jarosław Więcław (SLD Lewica Razem). W ostatnich wyborach prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik również wygrała w I turze - z 75,68 proc. poparcia.
Długowieczni prezydenci
Według nieoficjalnych danych ze wszystkich obwodów w Tychach, pierwszą turę wyborów wygrał dotychczasowy prezydent Andrzej Dziuba. Rządzący miastem od 14 lat polityk otrzymał ponad 64 proc. głosów. Jego kontrkandydatami byli Jakub Chełstowski z komitetu Tychy Naszą Małą Ojczyzną (18 proc.), Grzegorz Kołodziejczyk z PiS ( ponad 12 proc.) oraz Włodzimierz Kwiatek z SLD Lewica Razem (ponad 3 proc.).
Z nieoficjalnych informacji z Miejskiej Komisji Wyborczej w Gliwicach wynika, że jeden z najdłużej urzędujących prezydentów w Polsce Zygmunt Frankiewicz został wybrany na tę funkcję na kolejną kadencję. Na rządzącego miastem od 1993 r. Frankiewicza głosowało 55,77 proc. wyborców. Drugie miejsce zajmuje Jarosław Wieczorek z PiS (14 proc.), a trzecie - Borys Budka z PO (11, 5 proc.).
Również dotychczasowy prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza (SLD) prawdopodobnie już w pierwszej turze został wybrany na kolejną kadencję - przekazał przedstawiciel Miejskiej Komisji Wyborczej w tym mieście. Będzie to trzecia kadencja tego samorządowca.
W Miejskiej Komisji Wyborczej w Wodzisławiu Śląskim zebrano już wszystkie protokoły z obwodów, a komisja rano była w trakcie tworzenia zestawienia. Według nieoficjalnych jeszcze wyników dotychczasowy prezydent Mieczysław Kieca już w pierwszej turze został wybrany na trzecią kadencję.
Z kolei w Chorzowie, jak podaje biuro prasowe miasta, wstępne wyniki wskazują, że obecny prezydent Andrzej Kotala z PO zostaje na stanowisku - głosowało 50,79 proc. mieszkańców.
W Świętochłowicach pierwszą turę wyborów wygrał dotychczasowy prezydent Dawid Kostempski z PO. Jego kontrkandydatami byli Rafał Świerk (Ruch Ślązaków-Świętochłowice), Janusz Dubiel (Ruch Autonomii Śląska) i Marek Palka (PiS). Wygrana oznacza drugą kadencję Kostempskiego. W poprzednich wyborach wygrał on w drugiej turze, zdobywając głosy 54,89 proc. wyborców i pokonując bezpartyjnego Rafała Świerka.
Gdzie druga tura?
Ciekawie zapowiada się wyborcze starcie w Sosnowcu. Kazimierz Górski z SLD i Arkadiusz Chęciński z PO zdobyli według nieoficjalnych informacji po ok. 26,5 proc. głosów, a trzeci najlepszy wynik uzyskał niezależny Maciej Adamiec - 24,4 proc.
W Bielsku-Białej 30 listopada staną naprzeciwko sobie Jacek Krywult oraz były parlamentarzysta Janusz Okrzesik. Według nieoficjalnych danych miejskiej komisji wyborczej, Krywulta w pierwszej turze poparło 47,96 proc. głosujących, a Okrzesika - 23,32 proc. poparcia.
Według danych PKW w Katowicach dotąd zatwierdzono ponad 94 proc. protokołów. Wynika z nich, że w stolicy woj. śląskiego dojdzie do drugiej tury. Zmierzą się w niej wspierany przez dotychczasowego prezydenta Piotra Uszoka obecny wiceprezydent miasta Marcin Krupa (42,67 proc.) z kandydatem PiS Andrzejem Sośnierzem (22,25 proc.).
Do drugiej tury dojdzie też najprawdopodobniej w stolicach subregionów woj. śląskiego. Szef Miejskiej Komisji Wyborczej w Bielsku-Białej Piotr Gawlas przekazał, że rywalizowaliby w niej obecny prezydent Jacek Krywult z Januszem Okrzesikiem (Niezależni.BB) lub Przemysławem Drabkiem (PiS). Do godz. 6 do bielskiej Miejskiej Komisji Wyborczej wpłynęły protokoły z około 80 proc. obwodów.
Do drugiej tury (30 listopada) dojdzie najpewniej także w Rybniku. Rządzący tym miastem od 16 lat Adam Fudali zmierzy się z Piotrem Kuczerą z PO - wynika z danych po przeliczeniu głosów ze zdecydowanej większości obwodów.
W Częstochowie miejska komisja odmówiła podania informacji na temat poparcia dla kandydatów na prezydenta do czasu policzenia wszystkich głosów. Wiadomo jedynie, że napłynęły już do niej wyniki z ponad 100 spośród 126 obwodów.
W Siemianowicach Śląskich ponowie do walki o głosy staną obecny prezydent Jacek Guzy i niezależny kandydat Rafał Piech. Guzy otrzymał poparcie 27,91 proc. wyborców, a Piech - 26,84 proc.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: rf / Źródło: TVN24 Katowice, PAP