Związki zawodowe i zarząd Kompanii Węglowej wznawiają negocjacje na temat zapisów programu restrukturyzacji spółki na lata 2014-2020. Spotkanie zaplanowano na czwartek. W tej sytuacji grupa ok. 300 górników zakończyła piątkową okupację siedziby spółki.
Jak informuje rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej, na piątkowym posiedzeniu rady nadzorczej KW zajmowano się m.in. bieżącą sytuacją spółki oraz analizą przedstawionego przez zarząd programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej na lata 2014 – 2020 i planu techniczno – ekonomicznego na 2014 rok. - Problematyka ta będzie rozpatrywana na kolejnym posiedzeniu - dodaje Madej. Jego terminu na razie nie określono.
- W czwartek 6 lutego spotkamy się z zarządem, aby wypracować porozumienie w sprawie programu restrukturyzacji. Wznowienie negocjacji jest tym, o co nam chodziło. Miejmy nadzieję, że tym razem uda się osiągnąć kompromis - zapowiedział z kolei po piątkowym spotkaniu Jarosław Grzesik, szef górniczej "Solidarności".
"Wdrożenie programu to zwijanie spółki"
Na decyzję Rady Nadzorczej w siedzibie spółki przez kilka godzin oczekiwało około 300 osób, w tym 200 górników z kopalń Kompanii Węglowej. Wcześniej deklarowali, że gdyby rada nadzorcza przyjęła program w wersji zaproponowanej przez zarząd, są zdecydowani na kontynuowanie okupacji budynku.
- Ludzie pojechali do domów i będą czekać na wynik czwartkowych rozmów. Pracownicy Kompanii Węglowej doskonale wiedzą, że wdrożenie programu restrukturyzacji w tej wersji oznaczałoby powolne zwijanie spółki. Na to nie ma i nie będzie naszej zgody - mówi Grzesik.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami przed rozpoczęciem piątkowego posiedzenia rady nadzorczej, jej członkowie spotkali się z przedstawicielami działających w Kompanii central związkowych i wysłuchali opinii związkowców na temat programu restrukturyzacji przygotowanego przez zarząd spółki.
Związki mają swój projekt
Projekt programu restrukturyzacji KW był dyskutowany przez zarząd ze związkami przez półtora miesiąca. 16 stycznia strony osiągnęły wstępne porozumienie, ale do jego podpisania nie doszło z powodu sprzeciwu jednego z 13 związków - Kadry. W tej sytuacji zarząd uznał rozmowy za zakończone, a 23 stycznia przyjął program w nieco złagodzonej wersji, by przekazać go radzie nadzorczej.
24 stycznia związki zawodowe przedstawiły zarządowi spółki swój projekt porozumienia ws. programu restrukturyzacji, licząc na wznowienie rozmów. Przedstawiciele zarządu firmy sygnalizowali jednak, że proces konsultacji programu został już definitywnie zamknięty.
Związkowcy domagają się m.in. rezygnacji zarządu KW z zamiaru przeprowadzenia masowych redukcji zatrudnienia wśród pracowników administracji spółki, w zamian za zawieszenie wypłaty tzw. 14-tej pensji dla tej grupy zawodowej na 3 lata. Na ten okres osoby zatrudnione w administracji miałyby otrzymać gwarancje zatrudnienia. Natomiast gwarancje dla pozostałych pracowników spółki miałyby zostać wydłużone do 2020 roku.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: jsy/roody/kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24