Chcieli zrobić przelew, stracili 940 tysięcy. Ktoś okradł urząd miasta w Jaworznie

Aktualizacja:
Jaworzno biedniejsze o niemal milion złotych
Jaworzno biedniejsze o niemal milion złotych
Bartosz Rejmoniak | TVN 24 Katowice
Bartosz Rejmoniak | TVN 24 KatowiceZ konta Jaworzna zniknął blisko milion złotych

Prawie milion złotych zniknął z kasy urzędu miejskiego w Jaworznie. - Kwota najprawdopodobniej "wyparowała" przy okazji transakcji bankowej - informuje rzecznik magistratu.

"13 stycznia Urząd Miejski w Jaworznie padł ofiarą przestępstwa internetowego na koncie gminy. W trakcie realizacji jednego z przelewów bankowych doszło do kradzieży" - czytamy komunikacie przesłanym przez Sebastiana Kusia, rzecznika jaworznickiego magistratu. "O zdarzeniu natychmiast poinformowana została policja i prokuratura, które prowadzą w tej sprawie dochodzenie" - dodał.

940 tysięcy przepadło

- Najprawdopodobniej w chwili wykonywania przelewu doszło do włamania na konto magistratu i kradzieży 940 tysięcy złotych – powiedział z kolei w rozmowie z TVN24 Tomasz Obarski z komendy policji w Jaworznie.

Trwa wyjaśnianie sprawy. - Pracują nad nią policjanci z Jaworzna, funkcjonariusze zajmujący się cyberprzestępczością z komendy wojewódzkiej oraz śledczy z Prokuratury Rejonowej w Jaworznie – oświadczył.

Jak dodał, "policjanci są już na tropie przestępców", a śledztwo jest prowadzone "nie przeciwko, ale w sprawie". Zaznaczył jednocześnie, że więcej informacji nie może udzielić ze względu na dobro prowadzonego śledztwa.

Prokuratura odmówiła nam komentarza.

"Koń trojański podmienia numer konta"

Dlaczego Jaworzno jest biedniejsze o niemal milion złotych? - Najprawdopodobniej doszło do infekcji koniem trojańskim - mówi informatyk śledczy, Karol Szczyrbowski.

Zauważa, że mógł tu występować scenariusz z fałszywą wiadomością e-mail z zarażonym załącznikiem, który po pobraniu, zaraża komputer.

- Koń trojański, w momencie wykonania przelewu, podmienia numer konta - tłumaczy Szczyrbowski.

Zwraca uwagę, że istotne jest inwestowanie w szkolenia dla pracowników oraz rozwiązania technologiczne, które mogą chronić przed takimi zagrożeniami. - Należy posiadać pełne, uaktualnione oprogramowanie oraz zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z internetu - dodaje.

Z konta Urzędu Miejskiego w Jaworznie zniknął niecały milion złotych:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: rf/r/NS / Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Katowice | Bartosz Rejmoniak

Pozostałe wiadomości