Biblioteka Akademicka w Katowicach to jedna z największych i najnowocześniej w kraju. Po trzech latach od powstania przywitała dzisiaj milionowego gościa. - Wstając rano nie wiedziałem, że mnie to spotka. Przyszedłem po materiały do projektu - ucieszył się Mateusz Gębarski.
Mateusz Gębarski uczy się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i jak wszyscy studenci jego uczelni oraz Uniwersytetu Śląskiego może wypożyczać książki w Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, która powstała w Katowicach trzy lata temu. Dzisiaj Mateusz miał szczęście zostać jej milionowym czytelnikiem. W prezencie otrzymał czytnik multimedialny.
- Przyszedłem dowiedzieć się więcej na temat analizy strategicznej i studiów prospektywnych, bo przygotowujemy projekt ze znajomymi, a tu takie miłe zaskoczenie - powiedział student. - Dzisiaj, w dobie komunikacji internetowej i elektroniki bardzo mało ludzi korzysta z papierowych dokumentów - dodaje Mateusz.
Komfort: samoobsługowa wrzutnia i czytniki
Faktycznie, wśród miliona czytelników są również osoby, które wertowały cyfrowe zasoby katowickiej biblioteki - jedynej w Polsce międzyuczelnianej i jednej z najnowocześniejszych. Tylko tutaj, oddając książki możemy pominąć spotkanie z bibliotekarką. Wrzucamy je do całodobowej, samoobsługowej pięciokomorowej wrzutni. Wypożyczając książkę z kolei, dowiemy się o niej wszystko, włącznie z recenzjami, ze specjalnych czytników. Jest tu nawet specjalne urządzenie do mycia książek.
Biblioteka powstała za pieniądze unijne ze wsparciem ministerstwa nauki, marszałka śląskiego i władz Katowic. - Zobowiązaliśmy się, że będzie nas odwiedzać minimum 30 tys. ludzi rocznie. Przepływają przez nasz gmach głównie studenci i pracownicy naukowi. Powstaliśmy jako odpowiedź na wyzwania. Nie musimy nikogo zachęcać, ale tworzyć rozwiązania, które sprawią, że komfort korzystania ze zbiorów będzie zapewniony - mówi Dariusz Pawelec, dyrektor CiNIB.
Na miejscu korzystać z biblioteki może każdy, do infokiosków przychodzą nawet bezdomni. Karty biblioteczne ani żaden dokument tożsamości nie są wtedy wymagane.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: mag / Źródło: TVN 24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Katowice | Paweł Skalski