Fakty po Faktach

Monika Rosa, Andrzej Sośnierz, dr Michał Bulsa, dr Małgorzata Kraszewska, Dominika Lasota, Magda Łucyan, prof. Zbigniew Karaczun

- To właśnie wyrok tego tak zwanego Trybunału Konstytucyjnego na życzenie polityczne Prawa i Sprawiedliwości sprowadził ten dramat na panią Izabelę i na jej rodzinę. Ten nacisk polityczny, ta atmosfera w Polsce sprawiają, że kobietom odmawia się legalnej i bezpiecznej aborcji w momencie, kiedy ich zdrowie i życie jest zagrożone - mówiła w "Faktach po Faktach" Monika Rosa z .Nowoczesnej. Drugi gość Anity Werner, Andrzej Sośnierz z koła poselskiego Polskie Sprawy, tłumaczył, że byłby ostrożniejszy w ferowaniu wyroków. Według posła należy zapytać zawieszonych lekarzy, dlaczego czekali z przeprowadzeniem aborcji.

 
- To, co na pewno się zmieniło po wyroku Trybunału (Konstytucyjnego - przyp. red.), to to, że de facto nie wiemy do końca, kiedy możemy interpretować, że coś jest bezpośrednim narażeniem życia. Jest duży problem, żeby rozpoznać tę granicę – powiedział o wyroku TK ws. aborcji w drugiej części "Faktów po Faktach" dr Michał Bulsa, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Jego zdaniem medycy teraz "czują się jak na polu minowym, jak saperzy". - My się naprawdę boimy za każdym razem podejmować decyzje przy tak zwanych trudnych ciążach, czy przypadkiem nie wylądujemy u prokuratora - tłumaczył. Jego zdaniem nie może być tak, że "lekarz czuje ciągły, permanentny strach przed podjęciem decyzji w celu ratowania życia”. Dr Małgorzata Kraszewska mówiła o psychicznych konsekwencjach, jakie może nieść za sobą wyrok TK. Ginekolożka przywołała historię swojej pacjentki, która poroniła w 18. tygodniu ciąży. - Ona leczyła się psychiatrycznie przez rok po poronieniu, a jeżeli w tej chwili taka kobieta będzie musiała donosić ciążę, co będzie wtedy? Ja sobie tego nie mogę wyobrazić - mówiła. Jej zdaniem życie pacjentek jest zagrożone. - Zarówno fizycznie, bo może tej ciąży nie przeżyć, i psychiczne - komentowała.


W trzeciej części "Faktów po Faktach" było o Szczycie Klimatycznym, na którym Polska otrzymała ironiczną nagrodę "skamieliny dnia". Na temat kryzysu klimatycznego dyskutowali goście Anity Werner - Dominika Lasota z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Magda Łucyan, autorka "Rozmów o końcu świata" oraz prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej.