Fakty po Faktach

Piotr Falkowski, Michał Laskowski, Michał Wawrykiewicz, dr Małgorzata Bonikowska, Edwin Bendyk

Jest jasne, że w kontekście tych dwóch ważnych orzeczeń potrzeba dużo czasu na to, żeby tę sprawę przeanalizować i podjąć decyzję. Nasza rozmowa jest zbyt wcześnie, żeby jeszcze o jakichkolwiek decyzjach mówić – mówił w "Faktach po Faktach" rzecznik Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Piotr Falkowski. Komentował on orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE zobowiązał Polskę "do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego". - O żadnym zawieszeniu Izby jako instytucji mowy nie ma – stwierdził rzecznik.

 

Następnie goście Katarzyny Kolędy-Zaleskiej dyskutowali o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. - To kolejny przykład wejścia w konflikt z Unią Europejską, kwestionowania pewnych wartości europejskich – mówił w środę w "Faktach po Faktach" sędzia Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Zdaniem Michała Wawrykiewicza z Inicjatywy Wolne Sądy spór o zgodność prawa unijnego z prawem polskim został wykreowany, by "dać do ręki obecnie rządzącym argument formalny, którym będą mogli się legitymować".

 

My rzeczywiście gramy w sposób taki, jakbyśmy nie bali się przekraczać żadnych czerwonych linii i w ogóle ich nie widzieli – mówiła w trzeciej części "Faktów po Faktach" dr Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych. - Sankcje mogą być bolesne - dodała. - Widać, że gra się toczy i ta gra nie dotyczy kwestii prawnych, tylko jest czystą polityką – ocenił prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego Edwin Bendyk. Goście ocenili też to, jak takie orzeczenia wpłyną na pozycję Polski na świecie oraz projekt zmiany ustawy medialnej.