Czarno na białym

"Byłam przerażona. Tam były zapisy, jak on po prostu umiera". Gdy kult ciała dotyka dzieci

To jedna z najbardziej podstępnych chorób. Zwykle długo jej nie widać. Czasami wręcz ukrywa się pod pozorem jak najbardziej zdrowych zachowań. Bo czy ważący 80 kilogramów nastolatek, który zaczyna się odchudzać i ćwiczyć, wzbudza zaniepokojenie? Raczej dumę i radość, że myśli o swoim zdrowiu. A jednak okazuje się, że może być to pierwszy krok do anoreksji - drastycznego zaburzenia odżywiania, choroby psychicznej, która nierzadko kończy się śmiercią. Bohaterki reportażu Ady Wiśniewskiej opowiedziały, w jak podstępny sposób choroba zaatakowała ich dzieci i jak trudna jest walka z nią w polskich warunkach.

 

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.

 

***

W odpowiedzi na problemy polskiej psychiatrii dziecięcej Fundacja TVN w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka buduje pierwsze w Polsce Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. W klinice wsparcie otrzymają dzieci i młodzież wymagające profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Centrum Psychiatrii będzie miejscem kompleksowym, referencyjnym dla Polski. W placówce znajdzie się oddział pobytu stałego dla 32 pacjentów, a także poradnia psychiatryczna. Fundacja TVN przeznaczy na ten cel 26 milionów złotych. Budowa centrum trwa i ma zakończyć się pod koniec 2023 roku.

 

Wesprzyj działania Fundacji TVN - razem zbudujmy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Kup roczną subskrypcję do TVN24 GO, a 20 proc. Twojej wpłaty przeznaczymy na wsparcie polskiej psychiatrii.