Tajemniczy "zestaw na wampiry" z końca XIX wieku, zawierający przedmioty mające rzekomo odstraszać pijące krew potwory, stał się sensacją licytacji w angielskim Derbyshire. Jej wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów - informuje centrum aukcyjne Hansons. Ale i przedmiot wystawiony był rzeczywiście niezwykły.
Zestaw trafił pod młotek 30 czerwca i początkowo był wyceniany na 2–3 tysiące funtów (11-16.5 tys. zl). Ostatecznie, po ostrej licytacji, najwięcej zaoferował za niego prywatny nabywca z Wielkiej Brytanii, który chciał pozostać anonimowy. Zapłacił za niego 16 900 funtów (93.5 tys. zł). „Byłem oszołomiony i zachwycony rezultatem. To fascynujący przedmiot" - mówi zwycięzca licytacji, cytowany przez centrum aukcyjne.
„Zainteresowanie tym przedmiotem już przed aukcją było duże, niemniej jej wynik przerósł wszelkie nasze oczekiwania. Oferty napłynęły z całego świata, w tym z Francji, Ameryki i Kanady. Przedmioty takie jak ten, fascynują kolekcjonerów, a ten miał szczególnie ciekawą proweniencję" - tłumaczy Charles Hanson, właściciel domu aukcyjnego.
Jak poinformował Hanson, "zestaw na wampiry" pierwotnie należał do lorda Williama Malcolma Haileya (1872-1969), brytyjskiego arystokraty i byłego administratora Indii Brytyjskich. Przedmioty z zestawu są oznaczone inicjałami lorda, zamykane pudło zawiera też jego imię, nazwisko i adres.
Co wchodzi w skład zestawu? Już samo pudło jest ciekawe, gdyż dwa krzyże na pokrywie działają jak przesuwane urządzenie blokujące. Wewnątrz znajdują się krucyfiksy, dwa pistolety, mosiężne świeczniki i prochownica, do tego gotycka Biblia i pojemnik z wodą święconą. Są też dokumenty policji miejskiej z tamtego czasu.
Skąd u człowieka, który zajmował miejsce w Izbie Lordów taki przedmiot? Nie wiadomo. Hanson przypomina jednak, że mit o wampirach był wówczas popularny we wszystkich środowiskach. Oprócz tego same przedmioty wchodzące w skład zestawu są ciekawe i intrygujące.
ZOBACZ TEŻ: Pytanie w "Milionerach" o zwierzęta, które przyniosły zarazę w filmie "Nosferatu wampir"
Źródło: BBC, Hansons
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock